אם אינכם רואים מייל זה כראוי לחצו כאן

 

 

הטכנולוגיה של ימינו מעניקה לנו מתנות רבות. העיקרית שבהן - הגישה הישירה לידע. הידע מביא עמו את מתנת חופש הבחירה ביכולתנו ליצור מציאות שונה, לקבוע את אופי  חיינו, החל מהפרטים הקטנים  היום יומיים של הרגלים  והתנהלות חיינו ועד לאסטרטגיותבניית קריירה והובלת שינויים בעולם. 

 

 

העולם השטוח
הגלובליזציה התאפשרה הודות לאמצעי תקשורת משוכללים, לוויינים ומחשבים מתקדמים.
מהפכת הידע של שלהי המאה העשרים, החוצה מדינות, תרבויות ומעמדות מייצגת את אחד התהליכים המהירים ביותר ששינו את חיי האדם כתוצאה מיישומי טכנולוגיה. האינטרנט הפך ידע שהיה שמור למעמדות מסוימים "נבחרים" בלבד, לנחלת הכלל. האפשרות ללמוד ולהתפתח ניתנת לכל אדם סקרן, בעל תושייה ורצון. יש לך את הטכנולוגיה, אתה יודע להשתמש בה מכיר את השפה ואת קודי ההתנהגות - אתה " בפנים" ויכול מיד להתחבר לכל מי שיש לך נושא שיחה משותף אתו יחד, בתהליכי שיתוף, ניתן לפתור בעיות, לקבל החלטות ולספק צרכים מעבר לזמן וגיאוגרפיה על פני אין ספור תחומים.

אבי, פרופסור ליאונרד פרגר, אשר בערוב ימיו לא היה מסוגל להגיע לכנסים ולמפגשים אקדמיים מפאת בריאות כושלת, המשיך להיות פורה בניהול קשריו האישיים והמקצועיים עם חבריו באמצעות הקהילה הווירטואלית שאיפשרה קשר מוחשי ומשמעותי עבורו, אשר הניב עשייה פעילה, כאילו המפגשים היו מתנהלים פנים מול פנים על כוס קפה.

הנוף הביתי בלי טכנולוגיה קשה לקלוט את ההבדל.
חופש הבחירה ואורחות חייה של סבתי, אישה מן המעמד הבינוני בארה"ב למשל, היה שונה בתכלית בשנות הארבעים לעומת האפשרויות שעמדו בפניי באותם מצבים. הציפיות ממנה היו כי עם סיום הלימודים תינשא, תלד ילדים ותגדל משפחה. הובהר לה מראש שעדיף שלושה ילדים עם כלב, בפרברים המטופחים, בצד "הנכון" של מסילת הרכבת.
אני יכולתי להשפיע הרבה יותר על הגיל בו נישאתי, אורח החיים שעיצבתי (שני ההורים עובדים) ואופן ניהול וגידול המשפחה (חלוקת תפקידים בבית). מעורבים כמובן גורמים רבים להבדלים בחיי נשים של אז וכיום, אך לטכנולוגיה היה חלק משמעותי. לולא הטכנולוגיה של היום, לא היה לי פנאי למשל, לעבוד, ללמוד (לכתוב מאמר זה) בגלל שהייתי מנקה, מכבסת ומכינה שלוש ארוחות מלאות ביום מכיוון שלא היה ברשותי מכשיר מיקרוגל להפשיר מהמקפיא ולחמם את מה שהוכן מראש, לא היה שואב שאת עיקר הלכלוך ניתן להסיר בעזרתו בצ'יק, פלאפון, באמצעותו אוכל לשמור על קשר עם המשפחה מרחוק, GPS המראה לי את הדרך ומאפשר לי להיות עצמאית בדרכים, לרשתות חברתיות המקשרות אותי לעולם עשיר ובעיקר לאנשים אחרים -בלי הצורך לקנות כרטיס טיסה. כל אלה מאפשרים לי גמישות ולהטוטנות מכיוון שבעצם, אני רוצה את הכול.

הטכנולוגיה - מתנת שנות חיים –
בשנת 1900 עמדה תוחלת החיים הממוצעת על 47 שנים, בשנת 2000, תוחלת החיים עלתה לכ 80 שנה בממוצע.
לטכנולוגיה היה חלק משמעותי בעליה בתוחלת החיים. הטכנולוגיה הביאה עימה סיוע לאנשים, פתרונות בתחום הרפואה או המכשור המאפשרים חיים ארוכים ואיכותיים יותר. תחום החקלאות התפתח כך שייצור המזון נהיה מתוחכם יותר דרך עמידות הזנים החדשים בפני מחלות, שיטות מתקדמות יותר לשימור המזון, פתרונות תחבורה גרמו לזמינות מזון בכל מקום בעולם.
הטכנולוגיה יצרה קטגוריה חדשה לגמרי של תרבות פנאי, הגידול המשמעותי ביותר חל בתחום המדיה החברתית, עם פייסבוק המככבת בראש המצעד. כפי שהטבלה הבאה מעידה, השימוש בפייסבוק גדל ב 700% בשנת 2009 ומאז חלפו 3 שנים עם חיזוק המגמה.ברור, שכיום התלות שלנו כבני אנוש בקיום תנאי החיים הללו אליהם הורגלנו - מוחלטת. אולם, ניכר שהחיים ב" כפר גלובלי" זה אינם בהכרח יותר קלים.
לטכנולוגיה, אם כך, יש מחיר - ורבות דובר על ההשלכות השליליות שיש לה במגוון תחומים כגון בעיות השמנה בקרב ילדים הנובעות, בין היתר, משימוש יתר במשחקי וידאו, פעילות מול המחשב, תופעות מדאיגות של התמכרות ממשית לשהייה בעולמות וירטואליים על חשבון מפגשים חברתיים ועוד.
כיום בני אדם מרגישים יותר בודדים, אחוז תופעת הדיכאון הקליני עולה. אנו לא פעם מוצאים עצמנו מורגלים בחיפוש ועדכון אחר סטטוס החברים שלנו באתרי המדיה החברתית על חשבון שיחת פנים אל פנים עם חבר קרוב. מה הן ההשלכות על היכולת לקיים שיחה מילולית? לפתח יחסים אישיים מול וירטואליים?

הטכנולוגיה מאפשרת הבחירה בידנו: מה, איך ומתי לקחת? –
לכל אחד מאתנו הזכות והאחריות על חייו. יחד עם ההזדמנויות שהטכנולוגיה על כל ביטוייה מעניקה לנו את אפשרויות הבחירה שלנו. אנו חייבים להחזיר אלינו את השליטה על ידי - תיעדוף העיקר מול התפל, איפוק וניהול. כך נמצא את שביל האמצע. לא צריך להצטרף מיידית לכל מסיבה אינטרנטית בעיר. אפשר וצריך לשריין מקום של שקט בחיינו יום יום – לבד עם עצמנו, וגם וכמשפחה.
אפשר להחליט לא להגזים, כל אחד לפי צרכיו הוא ומידת האינטנסיביות בה הוא חפץ לנהל את חייו. כמו שבחופשה תמיד כיף להשאיר "חלונות" ריקים שבהם יש סיכוי למשהו מפתיע להתרחש, כך, נייצר "בועות " של חוסר מחויבות בשגרת חיינו כדי שנוכל לזרום עם היום הספציפי, מצב הרוח הנתון. זה גם אומר שכשאוכלים ארוחות משפחתיות כולם מכבים את הטלפונים ושאר המכשירים האלקטרוניים המפעילים אותנו בסביבה ל 30 דקות!! (אם קשה - להתחיל 15 דקות. העיקר להתחיל, לנסות, לראות איך זה ולהמשיך משם).


בזמן הסערה האדירה שהתחוללה בניו יורק באוקטובר השנה ראינו את אנשי העיר הגדולה - המכורים לגאדג'טים למיניהם יושבים במסעדות לאור הנרות, ממשיכים לחיות גם בלי אלקטרוניקה. מחייכים, שואבים את האנרגיה זה מזה ולא מהקרינה שמכשיריהם מפיקים.
הפתרון הוא לא להאשים, לחשוש או להתנתק מהטכנולוגיה. ההיסטוריה האנושית כולה שזורה בנקודות ציון מרכזיות, אשר בהן יחסי הגומלין ההדוקים שבין התפתחות הטכנולוגיה להתפתחות התרבות האנושית – מודגשים. ככל שנשכיל כבני אדם - ללמוד לקחת הפסקות מהעומס, מהגירויים, לייצר איים של "פסק זמן" נצליח לחיות בקרבה ושותפות עם הטכנולוגיה. לנצל את הקדמה שהיא מביאה תוך ניהול המחיר שהיא תובעת.

בתהליכי אימון אותם אני מקיימת, לא פעם, נושא העומס וניהול הזמן הוא נושא מרכזי. שפע הגירויים המגיעים מן החוץ מבלבל, מקשה על הפוקוס. הפעולות נהיות יותר תגובתיות לעומת פרואקטיביות. האימון מאפשר שיח שמזכיר שזה בסדר לעבור מדי פעם למסלול נסיעה איטי יותר ואפילו לעצור בצד הדרך ולהביט בדברים ממרחק ולא להיות עסוקים בלהספיק, בלעשות, בלהפיק, בלתקשר.

תהליך האימון מזכיר למתאמן שלא פעם "פחות זה יותר", כי יש תועלת בבחירה לבצע משימה אחת בכל רגע נתון, תוך הקצאת הריכוז שלנו, כמובן, לעומת ביצוע משימות רבות עם חלוקת קשב. ההנאה עשויה להיות רבה יותר מעצם מיצוי מלא של החוויה.
אם נבדוק שוב את סדרי העדיפויות שלנו במטריצה הקלאסית של חשוב/לא חשוב, דחוף/לא דחוף, נתפנה לטפל במה שדחוף וחשוב לנו קודם. נזכיר לעצמנו שהזמן שלנו הוא משאב יקר ולכן עלינו לשמור את השליטה עליו ולפעול מתוך בחירה ופחות להיגרר לפעולות העונות על צרכי הסביבה.

עריכת רשימת מכולת תמפה את כל מה שיש לי בראש כרגע, בשלב הבא אסדר על פי סדר - חשיבות, אתכנן את היום, וארגיש תחושת הישג עם השלמת המשימה ומחיקתה מהרשימה!
אז נקבל את המתנה בברכה והוקרת תודה. ננהל אותה לטובת חיינו העשירים, החופשיים – ולא ניתן לה לנהל אותנו. בהצלחה!

קלרה ריספלר מומחית לניהול שינויים בתחום הקריירה והמשפחה.  

 

 
| מייל לעורכת |

לעיון בגיליונות קודמים של חדשות משאבי אנוש
קוראים יקרים! אם אינכם מעוניינים לקבל מכתב העת משאבי אנוש חדשות משאבי אנוש לחצו כאן
לתשומת לבכם! אתם יכולים ומוזמנים לסמן את התחומים שבהם אתם מעוניינים לקבל מאיתנו דוא"ל
מבקש להסיר את שמי מרשימת התפוצה שלכם לחלוטין - לחץ כאן
תודה רבה

למדריך העסקים הקש כאן
לאתר משאבי אנוש הקש כאן

כתב העת משאבי אנוש - שנה 28
לפרטים על שירותי דיוור בטלפון רב קווי: 7748382 - 09 
HUMAN RESOURCES MAGAZINE
כתובתנו: ת.ד. 4052 רעננה 4365716
Powered by Artvision | Truppo Websites