אם אינכם רואים מייל זה כראוי לחצו כאן

 

  ברוך מבורך 

מרצה באוניברסיטת תל אביב: תוכנית אקזקיוטיב לתואר שני בניהול משאבי אנוש בחוג ללימודי עבודה;

ראש ההתמחות בניהול משאבי אנוש: החוג למנהל עסקים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן;

מנהל מדעי: "מאגר מוחות" מכון מחקר וייעוץ בינתחומי;

מנהל מדעי: פילת מקבוצת היי קפיטל בע"מ חברת ייעוץ ואבחון משאבי אנוש.

 

 

כשפרסם חברי פרופ' יוסי שיין את ספרו הסמינלי: "שפת השחיתות" לפני כשלוש שנים (2010) חשבתי שהגזים קמעא.

 

בספר מתאר פרופ' שיין בצורה חדה ומעמיקה את התלהמותם המוגזמת של "סוכני מוסר" נגד השחיתות ואת השתלטותה של שפת השחיתות על סדר היום הציבורי.

 

קדחת פסילות מינויי הבכירים בשנים האחרונות לתפקידי מפכ"ל, רמטכ"ל ונגיד בנק ישראל למשל, מובילה אותי למסקנה, שאולי היה הספר תיאור מעודן למצב השורר בארץ בתחום המינויים לתפקידים הבכירים ביותר במנהל הציבורי.

 

בנימה צינית מה, לא רחוק היום בו מועמד לתפקיד בכיר במנהל הציבורי יפסל בגין מכתב אנונימי לועדת טירקל (הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה) או לועדת ברנר (הוועדה לבדיקת מינויים בחברות ממשלתיות), המתייחס לכך שהמועמד עקף בתור לקופה בסופרמרקט את כותב המכתב האנונימי, או לא עלינו, לא הקדים לו ברכת שלום בעת הכניסה למעלית בבניין המשותף בו הם גרים.

 

וכי במה שונה תחקיר טלביזיוני "מעמיק", המייחס למועמד, לא עלינו, קשר עם אסטרולוג, משתי הדוגמאות דלעיל? מהו לעזאזאל הקשר שבין מעשים, היכולים להיות מוגדרים בעיני הממונים בידי עצמם כ"סוכני מוסר", כחריגים, חוצפניים, משונים אפילו, לאיכות התיפקוד של המועמד בתפקיד הרלבנטי עליו הוא מתמודד?

 

עוד בשנת 1968 בספרו: "קביעת מדיניות" מדבר הפרופ' יחזקאל דרור בנימה אמפטית מה, בהתייחסו למודל ה"חוץ רציונלי" (ולא המודל ה"לא רציונלי") על שימוש פוליטיקאים נבחרים רצוי ומצוי כאחת, בתומכי מדיניות לא מקובלים דוגמת אינטואיציה, שיפוט עצמי, ודומני שהיה מוכן אף להרחיק לכת ולקבל, במינון מסויים כמובן, את השימוש במדיומים ובאסטרולוגים כתומכי מדיניות ראויים ורצויים.

 

ההתבוססות הנוכחית בבוץ התהליכי ובבחינת ניקיון כפיו המלא של המועמד גורמת להתעלמות כמעט מוחלטת מהצורך העליון בבחינת התוצאות שישיג במהלך מילוי תפקידו הבכיר.

 

ההתעסקות האינטנסיבית במעשים שנעשו, אם אכן נעשו, במרחב הפרטי של המועמד, מעשים שלא הגיעו לכלל מבחן במרחב הציבורי- משפטי, שגם כך הרחיב את הטריטוריה שלו משמעותית בשלושת העשורים האחרונים, ויעיד על כך ספרו האחרון של פרופ' דניאל פרידמן: "הארנק והחרב – המהפכה המשפטית ושברה" (2013), אין בינה לבין איכות התפקוד של המועמד ולא כלום, ואלי אף להיפך, היא תוביל למינוי אנשים חסרי כל אינטיליגנציה רגשית ו"לחלוחית" התנהגותית, אנשים - רובוטים, לבחירה לתפקידים, שכל כולם דורשים התעסקות עם אנשים ומורכבויות פוליטיות ואנושיות אדירות.

 

שאלה מעניינת הנובעת מהאמור לעיל היא מדוע לא נפסלה בחירתו של שר אוצר שבוידוי אישי קודם שלו הצהיר בריש גלי שהבנתו הכלכלית אפסית? אכן לדמוקרטיה הפתרונים! תפקידי פוליטיקאים נבחרים אינם עוברים את המסננת הביקורתית של ועדות כלשהן, וזאת כיוון שנבחרו בידי ציבור בוחרים אינטיליגנטי, רציונלי ויודע דבר!!! ועדה ציבורית לתפארת מדינת ישראל!!!

 

שאלה מעניינת נוספת הקשורה לנושא היא כיצד עברו להם ה"קשרים", בארץ ובחו"ל, ממתחם ה"לא יפה" למתחם הרצוי והחשוב ביותר בבחירת מועמדים לתפקידי מנהל ציבורי צמרתיים? שהרי מועמד שאינו יכול להציג טווח קשרים רחב נחשב לנחות יחסית לכזה המסוגל להתגאות בהם (ראה: פרנקל לעומת פלוג בהתמודדות על נגידות בנק ישראל). הרי לכל ברור שכיום התאחדו להם המושגים "כישורים" ביחד עם "קשרים" והפכו ל"קישורים", הנדרשים לקבלת תפקיד בכיר כזה או אחר.

 

טלו קורה מבין עיניכם, ללא מינון מסויים של מקייבליזם ציני לא היה אף אדם מתקדם לתפקידים בכירים בפירמידה אנושית תחרותית כלשהי. גם סביב חתני פרסי נובל רוחשות שמועות המתייחסות להפעלת יחסי ציבור וקשרים, המסוגלים לעיתים להתיר את הקשר שבין איכות נתפשת לאיכות אובייקטיבית, אם אכן יש מושג שכזה בעולמנו.

 

ולבסוף הצעה לפוליטיקאי המתוחכם, המקייבליסט והציני: בבואך להמליץ על מינוי ראוי לתפקיד בכיר במנהל הציבורי בעתיד, בחר לך את גדול שונאיך, דאג להשגת אינפורמציה עסיסית כלשהי עליו, המלץ עליו לתפקיד ודאג במקביל למשלוח מכתב אנונימי מתאים לוועדה המתאימה. אתה בודאי מתגלגל מצחוק, הרי כבר מצוי טריק זה בארגז הכלים הציני שבידך זה מספר שנים!

  

 

 
| מייל לעורכת |

לעיון בגיליונות קודמים של חדשות משאבי אנוש
קוראים יקרים! אם אינכם מעוניינים לקבל מכתב העת משאבי אנוש חדשות משאבי אנוש לחצו כאן
לתשומת לבכם! אתם יכולים ומוזמנים לסמן את התחומים שבהם אתם מעוניינים לקבל מאיתנו דוא"ל
מבקש להסיר את שמי מרשימת התפוצה שלכם לחלוטין - לחץ כאן
תודה רבה

למדריך העסקים הקש כאן
לאתר משאבי אנוש הקש כאן

כתב העת משאבי אנוש - שנה 28
לפרטים על שירותי דיוור בטלפון רב קווי: 7748382 - 09 
HUMAN RESOURCES MAGAZINE
כתובתנו: ת.ד. 4052 רעננה 4365716
Powered by Artvision | Truppo Websites