אם אינכם רואים מייל זה כראוי לחצו כאן

 

 

 

על התפתחות אבטלת הצעירים

לפי נתוני התעסוקה ב-OECD פוגעת בנוער, בשש השנים האחרונות, מגפה קשה. זו מגמדת דור שלם של צעירים ופוגעת במיוחד בצעירינו.

ארגון העבודה הבינלאומי ILO מעריך, שכיום מובטלים כבר 75 מיליון צעירים, ובכל שנה מצטרפים אליהם עוד 4-5% של בוגרי מערכת החינוך שאינם מוצאים עבודה. שיעור זה אמור לגדול גם בשנים הקרובות. צעירים אלה אינם חסרי השכלה. נהפוך הוא.  בארצות הברית  מדובר דווקא על כך, ש 50% מהמובטלים למדו באוניברסיטה או שהם אקדמאים.

עם זאת, זה אינו הנתון החמור ביותר, כיוון שהנתון אינו כולל את אלה שהעדרם בכוח העבודה מאיים על כולנו, את ה- NEET. צעירים שאינם בשום מקום: לא בכוח העבודה, לא בלימודים ולא במסגרות הכשרה.

 

מהו הקף התופעה בעולם ומהו בישראל?

ההערכה היא שבין 34 המדינות החברות ב-OECD, מועדון המדינות העשירות, יש כ 26 מיליון צעירים כאלה. הם לא בחינוך, לא בשוק העבודה ולא במסגרות הכשרה או אימון והם מה שנקרא NEETs. הבנק העולמי מעריך שבמדינות המתפתחות, יש עוד כ-262 מיליון  צעירים כאלה. ובסך הכול, יש בעולם כ 290 מיליון צעירים (גילאי 15-24 או אצלנו עד 29) רבע מבני הנוער בעולם. גם לנו מוקדש מקום בחבורה זו כיוון שאנו בין המובילים בתחום זה בארגון. ואכן, לפי נתוני ה OECD  (המבוססים על נתוני הלמ"ס שלנו) כמעט שליש מצעירינו או כ-29% מהצעירים עד גיל 29 נמצאים בקטגוריה זו ויש אצלנו שיעור כפול של NEET's משיעורם (15%) ב-OECD.

 

הארגון גם מנסה לפלג את הנתונים ולפי הערכותיו כרבע מהנ"ל הן נשים שאינן עובדות מסיבות תרבותיות. והשאר,  צעירים שמסיבות אלה או אחרות, עוסקים בפעילות בלתי פורמאלית או אקראית או  שאינם רוצים לעבוד. אך יש גם אחרים. ההנחה היא, כי ב"עולם העשיר", כשליש מהצעירים מועסקים בתעסוקה אקראית, ובמדינות המתפתחות כחמישית מהצעירים עובדים במשפחה, או ללא שכר, או שהם פועלים במגזר הבלתי פורמלי. עם זאת, גם אם סוג תעסוקה זה עדיף על בטלה, אין כאן סיבה לחגיגה ובסך הכול, כמעט מחצית מהצעירים בעולם וגם אצלנו תורמים בשוק העבודה הרבה פחות ממה שהיו יכולים לתרום.

 

פרטים נוספים על העובדות, גורמיהן ועל סיכויי היציאה מהמצב?

רבים מסבירים את אבטלת הצעירים בכך,  שהמבוגרים נותרו במשרות ואינם מפנים משרות ומקומות עבודה לצעירים. אחרים קושרים זאת להשפעות המשבר הפיננסי שפוקד אותנו מסוף 2007. שתי הגישות סבירות אך חשוב לבחון את המצב לאור מאפייני אבטלת הצעירים בארצות שנפגעו:

1.     אכן אבטלת הצעירים במדינות OECD גדלה עקב המשבר ב -30%, בספרד שיעור הצעירים המובטלים הוכפל ובשוודיה (גם בפינלנד) מגיע שיעור אבטלת הצעירים לפי 4.2 מהאבטלה הכללית!!! הדבר מפליא כיוון לשתי האחרונות מערכות חינוך מפותחות ולא ברור כיצד מערכות אלה לא מנעו את אבטלת הצעירים שרבים מהם למדו בהן.

2.     במדינות המתפתחות, לעומת זאת, המצב פשוט יותר ולדעת רבים הוא נובע מצמיחה מהירה של האוכלוסייה מול שוקי עבודה פחות יעילים. הנושא חשוב כיוון שכמעט מחצית מצעירי העולם חיים בדרום מזרח אסיה, במזרח התיכון ובאפריקה, ובמדינות אלה גדלים צעירי העולם שרובם נמצאים מחוץ למעגל העבודה או עובדים כמו אצלנו במשפחות או באופן לא רשמי.

 

אם כן מדוע אין בוגרי מערכות החינוך הללו משתלבים בעבודה?

עצם העובדה שאבטלת הנוער גדלה במדינות עם מערכת חינוך מפותחת ובתקופה, שכפי שנראה בהמשך, אין בה חוסר עבודה  - מפנה את הזרקור לתכנים הנלמדים במערכות החינוך. מסתבר, שיש גורם חשוב אחר לאבטלת הצעירים במדינות OECD  והוא חוסר ההתאמה ההולך וגובר בין התכנים, הערכים והכישורים שהצעירים מביאים איתם ממערכות החינוך, לבין דרישות המשק. והעסקים, המעסיקים והלקוחות שהצעירים אמורים לתת להם שירות, דורשים משהו שהצעירים לא חונכו לספק. האם יש נתונים לכך שאין כיום חוסר עבודה במדינות המערב? כן, כפי שנוכל ללמוד מתמונה 2, שיעור העובדים הנדרשים במשקי המערב, גדול משיעור המובטלים.

 

  

 

 
| מייל לעורכת |

לעיון בגיליונות קודמים של חדשות משאבי אנוש
קוראים יקרים! אם אינכם מעוניינים לקבל מכתב העת משאבי אנוש חדשות משאבי אנוש לחצו כאן
לתשומת לבכם! אתם יכולים ומוזמנים לסמן את התחומים שבהם אתם מעוניינים לקבל מאיתנו דוא"ל
מבקש להסיר את שמי מרשימת התפוצה שלכם לחלוטין - לחץ כאן
תודה רבה

למדריך העסקים הקש כאן
לאתר משאבי אנוש הקש כאן

כתב העת משאבי אנוש - שנה 28
לפרטים על שירותי דיוור בטלפון רב קווי: 7748382 - 09 
HUMAN RESOURCES MAGAZINE
כתובתנו: ת.ד. 4052 רעננה 4365716
Powered by Artvision | Truppo Websites