אם אינכם רואים מייל זה כראוי לחצו כאן

 

 

ברצוננו לשתף אתכם בפסק דין שניתן בימים אלה בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בעניינה של חן סבג[1]. אכן פסק הדין עוסק בסוגיה מוכרת - אפליית מועמדת בקבלה לעבודה מפאת הריונה - אך מעניין וחשוב להיות מודעים לו, באשר הוא ממחיש את התקוממותו הרבה של בית הדין נוכח מקרים של אפליית עובדים על רקע חוק שוויון הזדמנויות בעבודה.
 
חן סבג הינה עובדת סוציאלית אשר סיימה את לימודיה באוניברסיטה בהצטיינות, והחלה לחפש עבודה במקצועה. לאחר מספר ניסיונות שנכשלו זומנה חן לראיון עבודה בלשכת הרווחה בעיריית בני ברק, ובמהלכו סיפרה למראיינת כי היא בחודש השלישי להריונה. מספר ימים אחר כך מסרה המראיינת לחן כי בעירייה  "לא מקבלים נשים בהריון לעבודה" אך מסרה כי התרשמה מכישוריה המקצועיים והזמינה אותה לחזור אליה לאחר שתלד.
 
מתוך ייאוש ודחיפות למצוא מקור פרנסה פנתה חן לחפש עבודה שלא בתחום לימודיה, כקופאית בסניף של רשת "כמעט חינם". לאחר הראיון שנערך לה מסרה לה הקופאית הראשית כי לא התקבלה לעבודה מאחר שהיא בהריון, וכי אין טעם להשקיע בהדרכתה נוכח הזמן הקצר שנותר עד שתצא לחופשת לידה. בשיחה הוסיפה הקופאית כי הסניף ישמח לקבל את התובעת לעבודה לאחר הלידה.
 
בהמשך ניסתה חן את מזלה בראיון עבודה נוסף למשרת קופאית ברשת שופרסל. לאחר הראיון מסרה לה המראיינת כי  "נשים בהריון היא (סגנית המנהלת - הח"מ) לא רוצה בכלל".
 
חן הגישה תביעה נגד שלוש החברות הנ"ל, והסתמכה בתביעה על הקלטה של השיחות בהן נמסר לה כי לא התקבלה בשל הריונה.
 
שלוש הנתבעות יצאו להתקפה: הן טענו כי חן איננה תמת לב, כי היא יצאה ל"מסע ציד" מתוכנן היטב בו חיפשה דרך קלה ופשוטה להתעשר על חשבונן מבלי לעבוד, וכי העובדה שהמדובר באשה בעלת תואר אקדמי המחפשת משרה כקופאית, כמו גם העובדה שהקליטה את כל השיחות, מוכיחות את חוסר תום הלב שלה.
 
בית הדין לעבודה דחה את התקפת הנתבעות. בית הדין האמין לחן כי משנואשה מלמצוא עבודה במקצועה חיפשה פרנסתה כּקופאית, כי מלכתחילה לא הקליטה שיחות בהן נדחתה בשל הריונה וכי התחילה לעשות זאת על מנת לחלוק את תחושותיה הקשות עם משפחתה וידידיה, ואף להסביר את כישלונה במציאת עבודה. בית הדין האמין לחן כי לא תכננה תביעה, וכי ההיבט הלא חוקי בהתנהלות החברות התברר לה רק בדיעבד, בשלב מאוחר יותר.
 
בית הדין הביע צער על קו ההגנה של שלוש החברות, ציין שראוי היה כי הן תתנצלנה בפני חן על היחס המפלה שקיבלה במקום להציגה כאופורטוניסטית המבקשת להתעשר בדרך נלוזה, ופסק כי כל אחת מהחברות תשלם לחן פיצוי בגובה -.50,000 ש"ח בשל הפרת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה (בית הדין מציין כי היה פוסק יותר לוּ תבעה חן יותר), סכום נוסף של -.10,000 ש"ח בשל עוגמת הנפש שנגרמה לה, וכן הוצאות  משפט ושכ"ט עו"ד בסכום נוסף של -.10,000 ש"ח.
 
לפני כּעשור פסק בית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב פיצויים גבוהים לד"ר עלמה לוי, אשר לא התקבלה לעבודה בתחום מחקרה בשל הריונה
[2]; אם במרוצת הזמן הטשטש המסר אשר בפסק הדין בעניין עלמה לוי - בא עתה פסק הדין בפרשת חן סבג ומבהיר שוב את המצב המשפטי. ד"ר לביולוגיה, קופאית בסופר, עובדת סוציאלית - לא תופלה אשה בשל הריונה.
 
וסוף טוב לקראת ראש השנה: לאחר שנדחתה על-ידי שלוש החברות הנ"ל מצאה חן עבודה חלקית בתחום הכשרתה המקצועית במועדונית לילדים בסיכון, עבדה במועדונית עד ללידה ושבה לעבודה מיד בתום חופשת הלידה - וקודמה לתפקיד מנהלת המועדונית.[1]  ס"ע 29660-09-10 חן סבג נ' עיריית בני בנק, מחסני כמעט חינם ושופרסל ביג (ניתן ביום 16.7.2013).
 

[2]  ע"ב 303630/98 ד"ר עלמה לוי נ' רד רמות חממה לטכנולוגיות מתקדמות בע"מ, נבו (2002). 

 

 
| מייל לעורכת |

לעיון בגיליונות קודמים של חדשות משאבי אנוש
קוראים יקרים! אם אינכם מעוניינים לקבל מכתב העת משאבי אנוש חדשות משאבי אנוש לחצו כאן
לתשומת לבכם! אתם יכולים ומוזמנים לסמן את התחומים שבהם אתם מעוניינים לקבל מאיתנו דוא"ל
מבקש להסיר את שמי מרשימת התפוצה שלכם לחלוטין - לחץ כאן
תודה רבה

למדריך העסקים הקש כאן
לאתר משאבי אנוש הקש כאן

כתב העת משאבי אנוש - שנה 28
לפרטים על שירותי דיוור בטלפון רב קווי: 7748382 - 09 
HUMAN RESOURCES MAGAZINE
כתובתנו: ת.ד. 4052 רעננה 4365716
Powered by Artvision | Truppo Websites