אם אינכם רואים מייל זה כראוי לחצו כאן

 

ישראל 2014 כמעט שנתיים וחצי חלפו מאז קיץ 2011 והמחאה החברתית . נראה כי אחת התוצאות הבלתי צפויות של המחאה הייתה עלייה בתודעה לזכויות העובדים. בשנתיים שמאז אירועי קיץ 2011 קמו, כפטריות אחרי הגשם, ים של התארגנויות עובדים במקומות העבודה השונים במשק.

כל ארגוני העובדים נוטלים חלק בחגיגה , התחרות פרועה מי מארגן יותר עובדים ,מי מבטיח יותר-יש לזכור ההתארגנות הינה מקור כוח למארגנים וגם מקור כספי .גם בתי הדין מתחרים בינם לבין עצמם מי יהיה חדשני יותר ומי יאפשר מסלול ירוק יותר להתארגנויות עובדים. השיא- פס”ד פלאפון שפרץ את כל הסכרים. זכויות המעסיק ? בכלל כבר לא שאלה ולא נושא לדיון .העבודה המאורגנת ניצחה וזו עובדה שקשה להתווכח איתה .

בניגוד למה שקורה בעולם המערבי בו קיימת ירידה שיטתית במספרי העובדים המאורגנים בארגוני העובדים ,בישראל התופעה הפוכה “פועלי כל העולם התארגנו “חברות ביטוח ,חברות אשראי חברות סלולר ,חברות תעשייתיות ,רשתות מזון מהיר ,חברות שירותים כל דבר שזז מתארגן. עם זאת בשלב זה גל ההתארגנויות פסח על עולם “ההי טק” שם עושה רושם העובדים אינם ממהרים להתאגד.ימים יגידו אם מגמה זו תימשך.

אין ספק שהעבודה המאורגנת מקנה הגנה תעסוקתית במידה רבה אבל יש לזכור כי גם זאת עד גבול מסוים. מפעל שצריך להיסגר שום התארגנות לא תעזור לו .גם מפעל שתנאי העובדים שהושגו כדין הינם תנאים מפליגים או מפעל שלא ניתן לפטר בו עובדים שלא תורמים לעבודה יתקשה לפעול בעולם תחרותי .במקומות עבודה שהתארגנו מוכנסים סעיפים בהסכמים הקיבוציים המיוחדים של קידום אוטומטי ,הקובע מתי מקדמים ובכמה אחוזים “הטייס האוטומטי” זו שיטה ישנה ובעייתית .המגמה החדשה בעולם העבודה המודרני להסכים על סעיפים בדבר קידום דיפרנציאלי תרומה שווה לתמורה .עובד שתורם יותר עושה יותר מקבל יותר. וועדים רבים בהסכמי שכר אוטומטיים דוחפים לשוויון בקידום ובתמורה זה מעודד בינוניות ולא מצוינות.לטעמי כל הסכם שכר חייב להיות מותנה למצבו העסקי של העסק.

גל ההתארגנויות הגדול עושה רושם חולף עובר לו. מה לעשות כמעט כולם מתארגנים...ציבור העובדים הבין אחרי קיץ 2011 כי סולידריות ושיתוף פעולה עשוי להיטיב את מצבו זה יקנה לו הישגים ויקנה לו ביטחון תעסוקתי מוגבר מאשר במקום עבודה לא מאורגן.

תג המחיר ? מי שמשלם זה המעסיק . מה איכפת לארגון העובדים שישלמו כמה שיותר.מדהים לקרוא את ההסכמים הקיבוציים החדשים במקומות שחוו התארגנות עובדים ראשונית מדובר בכרכים/ספרים עבי כרס עם זכויות והישגים למכביר לעובדים. את מחיר ההתארגנות האמיתי נשלם כולנו: בפגיעה בפריון, בהעלאת יוקר המחיה ,באובדן כושר התחרות ובעידוד בינוניות ולא מצוינות

הנהלות החברות לטעמי כמעט לא מקבלות כלום בהסכמים, שלמעשה מהווים חתונה קתולית אין יוצא ואין בא. ברבות השנים תג המחיר רק יעלה ויעלה .האמת אם יש מי שמוכן לשלם אז למה לא לבריאות הוא שאמרתי העבודה המאורגנת ניצחה ובגדול.

איי ההתנגדות וניסיונות סיכול ההתארגנויות קטנו באופן משמעותי זה לא באופנה ומעסיקים חוששים לשלם מחיר ציבורי .יש לזכור כי התקשורת רובה ככולה התגייסה התגייסות מוחלטת לטובת התארגנויות העובדים. בחלק ממערכות העיתונים וערוצי הטלוויזיה הכתבים הינם ראשי התארגנויות עובדים באותו מקום עבודה. הסיקור הוא ברוב המיקרים מגמתי שחושף את מעללי המעסיק ומתעלם מתרגילי הצד שכנגד הוא שאמרתי לצד אחד מותר הכול או כמעט הכול ולצד השני כלום או כמעט כלום. מעסיקים חוששים לצאת כנגד התארגנות ולקבל בתמורה הפגנה מסוקרת מול הבית וכתבות עוינות בתקשורת .

אף אחד לא חושב על הנזקים כתוצאה מהתארגנויות עובדים ויש גם כאלו .לעיתים פגיעה בחוסנה הכלכלי של החברה ופגיעה בכושר התחרות שלה מול גופים שלא חוו התארגנויות עובדים . לעיתים מעסיקים עשויים לשקול העתקת פעילות לחו”ל ,כל התרגילים של ארגוני העובדים מותרים אחד מארגוני העובדים אף שינה את תקנונו בנושא תשלום דמי חבר לארגון ,נושא לו קראתי” חברות בחינם “ עליו כתבתי כבר לפני שנים . הוא שאמרתי כל הסכרים נפרצו “העבודה המאורגנת ניצחה”.

ועל זה נאמר עוד נצחון כזה ואבדנו....

                                                            

המחבר משמש כיועץ המשפטי וכמנהל המחלקה למשפט עבודה בהתאחדות התעשיינים בישראל ובמהלך השנים האחרונות ייעץ לחברות רבות שחוו התארגנויות עובדים.

ינואר 2014

  

 

 
| מייל לעורכת |

לעיון בגיליונות קודמים של חדשות משאבי אנוש
קוראים יקרים! אם אינכם מעוניינים לקבל מכתב העת משאבי אנוש חדשות משאבי אנוש לחצו כאן
לתשומת לבכם! אתם יכולים ומוזמנים לסמן את התחומים שבהם אתם מעוניינים לקבל מאיתנו דוא"ל
מבקש להסיר את שמי מרשימת התפוצה שלכם לחלוטין - לחץ כאן
תודה רבה

למדריך העסקים הקש כאן
לאתר משאבי אנוש הקש כאן

כתב העת משאבי אנוש - שנה 28
לפרטים על שירותי דיוור בטלפון רב קווי: 7748382 - 09 
HUMAN RESOURCES MAGAZINE
כתובתנו: ת.ד. 4052 רעננה 4365716
Powered by Artvision | Truppo Websites