אם אינכם רואים מייל זה כראוי לחצו כאן


 

 

 

תם מועד הגשת ההצעות לכנס השנתי ה - 22 להדרכה ולמידה בארגונים בישראל.
הכנס יתקיים השנה ב- 11-12 במאי 2015 - SAVE THE DATE!!!

 

בימים אלה מתחילים כשנים עשר צוותים לבדוק איזה מבין ההצעות שהוגשו מתאימות במידה הטובה ביותר ועונות לציפיות של מובילי המושבים בכנס....

 

 

 

 

לעיון בקול קורא

 

 

זאת הפעם הראשונה שאני מכינה את הניוזלטר “חדשות משאבי אנוש”...אמנם שלחתי אליכם רק לפני יומיים את חדשות הכנס - סיכום כנס משאבי אנוש אבל – עכשיו אני מתרגשת במיוחד וקולטת שאני הולכת לדבר אליכם לעיתים קרובות......ולפתח אתכם מערכת יחסים מתמשכת.....אז, שוב, אני מבקשת להזמין כל אחד ואחת מכם להיפגש איתי, להכיר מקרוב ובעיקר ללמוד מכם מה חסר? מה מדיר שינה מעיניכם? אשמח לבוא אליכם ולפגוש אתכם במשרדים שלכם / בארגונים שלכם.

 

זהר תדמור אילת

סלולארי: 052-4678220

 

מה בגיליון?

 

1.  לקראת יום המשפחה שיתקיים השנה ב 19 בפברואר חשבתי שיעניין אתכם לקרוא את הצעותיה של ד”ר סוזי כגן

 

2.  עקרונות הלמידה המשמעותית להצלחה עסקית ושיפור ביצועי עובד מאת: ניר גולן

 

3.  אפשרות להכליל דמי נסיעה בשכר העבודה מאת: עו"ד הילה פורת

 

4.  תיקון בחוק הודעה לעובד - מסירת הודעה למועמד לעבודה מאת: עו"ד הילה פורת


5.  גדולים מהחיים - משלוחי מנות לפורים 

__________

 

 

משפחה שכזו

ד”ר סוזי קגן  


 

יום המשפחה המוכר גם כיום האם, מצוין בישראל בכל שנה בתאריך העברי ל’ בשבט. התאריך נקבע ביום פטירתה של אם הילדים, הנרייטה סאלד אשר הקימה את ההסתדרות הציונית. השנה יצוין יום המשפחה ביום חמישי ה - 19 בפברואר 2015. לקראת יום זה מסבירה ד”ר סוזי קגן, יועצת פסיכולוגית בכירה, בעלת קליניקה לטיפול משפחתי וזוגי אודות השינויים במשפחה בעידן המודרני ומעניקה טיפים להידוק הקשר המשפחתי ועידוד התקשורת הזוגית:


משפחה שונה
בעבר, התא המשפחתי המקובל היה אמא, אבא, ילדים ואולי גם חיית מחמד. במקרים חריגים, היו משפחות עם הורים גרושים או משפחות של פרק ב’. היום, המצב הוא שונה ואנו עדים לתאים משפחתיים מגוונים, הורים חד מיניים, הורות משותפת ללא נישואין, חד הורות דרך בנק הזרע, משפחות אומנה והורות מאוחרת. נצלו את יום המשפחה לשיחות עם הילדים על הרב גוניות הקיימת כיום במושג משפחה והסבירו להם כי לכל סוג משפחה קיימת לגיטימציה חברתית אם כי לא דתית. אם אתם שייכים למשפחה מודרנית חדשה וייחודית כזו, הקפידו בשיחה לחזק את הילד על כך שלמרות שיתכן והוא רואה עצמו כשונה הוא ילד עם שוני חיובי. עזרו לילד לראות את יתרונות המשפחה הפרטית שלו ועודדו אותו לבטא את מה שקשה לו בנושא. אני ממליצה להפגיש את הילד עם משפחות המצויות במבנה משפחתי דומה ולחשוב ביחד על מה יקל על הילד בתחושותיו והוא בר ביצוע מבחינה מעשית על ידי ההורים.

המשך>> 

__________

 

עקרונות הלמידה המשמעותית להצלחה עסקית ושיפור ביצועי עובד
מאת: ניר גולן  מומחה לחינוך ומנהיגות

 

המטרה העסקית של כל ארגון היא שיפור מתמיד בביצועים העסקיים במינימום משאבים. הכלי העיקרי להשגת שיפור מתמיד הוא למידה משמעותית. הלמידה המשמעותית היא תהליך של קליטת מידע, עיבודו ויצירת סכֵמות. כלומר, יצירת שינוי שיטתי בהתנהגות וביכולת הביצוע לאורך זמן. אנתרופוגוגיה: תורת לימוד האדם: הובלת האדם ללמידה משמעותית. למידה משמעותית שמה את פיתוחו המקיף של האדם במרכז, ללא תלות בגילו הביולוגי. אנתרופוגוגיה: Anthropogogia /Anthropogogy: מיוונית- Antropos άνθρωπος פירושו אדם וάγω- Agoge פירושו מוביל (הובלה). המטרה לייצר שגרת למידה משמעותית, ולהטמיע שגרות ניהול. שגרת ניהול מאפשרת אחידות (תהליך סטנדרטיזציה) אשר יוצרת “שקט” במהלך העבודה, מציב ציפיות מוגדרות והופך אותן לדרישות. כששגרה נשמרת, מתפנה זמן ליוזמה, לפיתוח ולחדשנות. תהליך הסטנדרטיזציה מאפשר צמיחה של היעדים ומוביל למצוינות.

המשך>> 


 __________


אפשרות להכליל דמי נסיעה בשכר העבודה 

מאת: הילה פורת, עו”ד* 

 

תקציר:
סעיף 5 לחוק הגנת השכר אוסר על הכללת גמול שעות נוספות ומנוחה שבועית ב”שכר כולל” (אלא אם הסכם קיבוצי שאושר ע”י שר העבודה קובע זאת) וכן על הכללת דמי/תמורת/פדיון חופשה ב”שכר כולל”. לענין הכללת פיצויי פיטורים בשכר דרוש אישור של שר העבודה והרווחה להסכם העבודה. 
ומה לגבי הכללת דמי נסיעה בשכר כולל? האם מותר?

המאמר:
סעיף 5 לחוק הגנת השכר אוסר על הכללת גמול שעות נוספות ומנוחה שבועית ב”שכר כולל” (אלא אם הסכם קיבוצי שאושר ע”י שר העבודה קובע זאת) וכן על הכללת דמי/תמורת/פדיון חופשה ב”שכר כולל”. לענין הכללת פיצויי פיטורים בשכר, דרוש אישור של שר העבודה והרווחה להסכם העבודה (סעיף 28 לחוק פיצויי פיטורים). 
 
אין איסור בחוק לענין הכללת דמי נסיעה בשכר כולל. 
 
בהקשר לכך נקבע בבתי הדין לעבודה כי: 
1. סכום דמי הנסיעה שלו זכאי כל עובד הוא מסוג הזכויות שאינן ניתנות לויתור; לכן כל אימת שמועלה הסכום שהעובד זכאי לו (מכוח ההסכם הקיבוצי או צו ההרחבה), על המעביד להעלות את “שכרו הכולל” של העובד, בשיעור גובה ההעלאה בדמי הנסיעה (כך נפסק בדב”ע תשן/1-7 הדי - אורינט קולור תעשיות צילום (1986) בע”מ). 
 
2. הסכמת עובד לכלול דמי נסיעה בשכר כולל חייבת להיות מפורשת וחד משמעית. במקרה בו המוסכם לא היה בהיר וחד משמעי ולא נאמר מפורשות כי משכורתו של העובד כוללת דמי נסיעה, אין לכלול את דמי הנסיעה בשכר. 
 
במקרה בו מוסכם עם עובד על שכר כולל דמי נסיעות, על הסיכום להיות מפורש ובכתב וכן יש לבצע עדכון של השכר בשיעור עדכון תעריף דמי הנסיעה. בנוסף, יש להפריד רכיב בתלוש המשכורת ל”החזר הוצאות נסיעה”. 
 
ענין זה בעל חשיבות גם לצורך טענה של מעביד כי פיצויי פיטורים יחושבו מבלי לקחת בחשבון את רכיב החזר הוצאות הנסיעה.

 __________

 

לטובת מי שטרם מעודכנים בנושא

תיקון בחוק הודעה לעובד - מסירת הודעה למועמד לעבודה
מאת: הילה פורת, עו”ד*

תקציר:

 

ביום 16/12/2014 פורסם תיקון מס’ 6 לחוק חוק הודעה לעובד (תנאי עבודה), התשס”ב – 2002,  שהוסיף חובה על המעסיק למסור הודעות למועמד לעבודה.

המאמר:
חוק הודעה לעובד (תנאי עבודה), התשס”ב – 2002 (להלן – “החוק” ), מחייב מעסיק למסור לעובד בכתב הודעה שבה יפרט את תנאי העבודה של העובד. החוק מפרט אלו תנאי עבודה צריכים להיות כלולים בהודעה ואף קובע סנקציות על מעסיק המפר את הוראות החוק.
 
ביום 16/12/2014 פורסם תיקון מס’ 6 לחוק (חוק הודעה לעובד (תנאי עבודה)(תיקון מס’ 6), התשע”ה – 2014 ) שהוסיף חובה על המעסיק למסור הודעות למועמד לעבודה.
 
בהתאם לתיקון לחוק, שיכנס לתוקפו ביום 31/1/2015 :
1.      על מעסיק למסור למועמד לעבודה המשתתף בהליכי מיון לעבודה (ראיון או בחינה) הודעה בכתב על :     
1.1    התקדמות הליכי המיון לעבודה. הודעה כאמור תימסר אחת לחודשיים לפחות מיום תחילת השתתפות המועמד בהליכי המיון.
1.2    אי קבלתו לעבודה של המועמד. הודעה כאמור תמסר לא יאוחר מ- 14 ימים מהיום שבו אדם אחר התקבל לעבודה שלגביה נערכו הליכי המיון.
 
2.      ההודעות יכללו, בין השאר, את הפרטים הבאים:
שם המעסיק, שם המועמד לעבודה, מועד תחילת הליכי המיון לעבודה וזהות הגורם שעורך את הליכי המיון (אם אינו המעסיק), התפקיד או המשרה שלגביהם נערכים הליכי המיון ושמו של שולח ההודעה מטעם המעסיק ותפקידו.
 
3.      החובה למסור למועמד לעבודה את ההודעות הנ”ל לא תחול על מועמד לעבודה :
3.1    בעבודה שתקופת העבודה בה אינה עולה על שלושים ימים.
3.2    בעבודה בענף ההסעדה.
3.3    בעבודה אצל מעסיק המעסיק לא יותר מ- 25 עובדים.
 
4.      ניתן למסור את ההודעות גם באמצעי אלקטרוני או באמצעי טכנולוגי אחר.

* המאמרים לקוחים מתוך המהדורה החדשה של הספר דיני עבודה המדריך המלא (הילה פורת, עו”ד), אשר יצא לאור בסוף חודש דצמבר 2012. המהדורה החדשה כוללת התייחסות מפורטת לחידושים בתחום דיני העבודה (כולל החוק החדש להגברת האכיפה). הספר ערוך לפי נושאים (כולל תוכן עניינים מפורט) ומהווה כלי עבודה מעשי ומקצועי לעוסקים בתחום דיני העבודה והשכר. עו”ד הילה פורת, מנהלת ובעלת משרד עורכי דין הילה פורת ושות’ המתמחה במתן שירותים משפטיים מגוונים למעסיקים בתחום דיני העבודה, מנהלת הפורטל “עולם העבודה” ומחברת הספרים : “דיני עבודה – המדריך המלא” ו-”הסכמים, מסמכים וטפסים בדיני עבודה”. 

 

__________

 

 

 

 

  

 

 
| מייל לעורכת |

לעיון בגיליונות קודמים של חדשות משאבי אנוש
קוראים יקרים! אם אינכם מעוניינים לקבל מכתב העת משאבי אנוש חדשות משאבי אנוש לחצו כאן
לתשומת לבכם! אתם יכולים ומוזמנים לסמן את התחומים שבהם אתם מעוניינים לקבל מאיתנו דוא"ל
מבקש להסיר את שמי מרשימת התפוצה שלכם לחלוטין - לחץ כאן
תודה רבה

למדריך העסקים הקש כאן
לאתר משאבי אנוש הקש כאן

כתב העת משאבי אנוש - שנה 28
לפרטים על שירותי דיוור בטלפון רב קווי: 7748382 - 09 
HUMAN RESOURCES MAGAZINE
כתובתנו: ת.ד. 4052 רעננה 4365716
Powered by Artvision | Truppo Websites