כל השאלות כל התשובות - שכר והטבות                                     

 

כיצד חברה צריכה להתייחס לטיסת עובד לחו"ל/ עבודה בחו"ל בערב חג/ חג/ יום ששי/ יום שבת, כאשר העובד מוגדר כעובד גלובלי? האם העובד זכאי ליום חופש ע"ח היום בו עבד/ טס לחו"ל?

 

שאלה:
כיצד חברה צריכה להתייחס לטיסת עובד לחו"ל/ עבודה בחו"ל בערב חג/ חג/ יום ששי/ יום שבת, כאשר העובד מוגדר כעובד גלובלי? האם העובד זכאי ליום חופש ע"ח היום בו עבד/ טס לחו"ל?
 

 

ראשית, בישראל, אין תוקף להסכמה בין הצדדים על כך שהעובד הוא במעמד של "עובד גלובאלי". (בהבדל מאשר להסכמה בדבר תשלום גמול שעות נוספות גלובאלי).

השאלה היא האם החוק חל עליו או לא, ואת זה ניתן להסיק מתפקידו, מעמדו וקריטריונים נוספים.

אחת הקטגוריות שלגביהן החוק אינו חל (וממילא אין חובה לשלם גמול שעות נוספות וכו') היא במקרה שבו למעביד אין יכולת לפקח על שעות עבודתו של העובד. בדרך כלל, זה המצב לגבי עבודה בחו"ל.

היום שבו העובד טס לחו"ל לצורכי עבודה הוא יום עבודה שלו, לכל דבר ועניין, לרבות לעניין כל הזכויות הסוציאליות וממילא גם לעניין צבירת חופשה.

 


 

העובד מקבל שכר מלא עבור הימים בהם שהה בחול כולל יום הטיסה ויום הנחיתה. המשכורת הנה גלובלית וכוללת את ימי המנוחה. אין תוספת שכר במקרה הזה. מה שכן יש תשלום אשל על ימים אלו.

 


 

עובד שנוסע לחול מטעם העבודה מקבל תשלום של 8 שעות עבודה(תפקיד חוץ).

 במידה ושהה מעבר למה שנדרש לצורך חופשה ימלא חופשה וישולם לו חופש.

 


 

כאשר העובדים שלנו יוצאים לחו"ל (עבודה/השתלמות) ובמידה ואחד הימים של השתלמות/עבודה נפלו על שבת, אנו מוסיפים לו יום חופש.

 


 

אני מחתים כאשר העלות 5,000 ₪ ומעלה.

 


 

בחו"ל העובד מפסיק להיות גלובלי ומקבל שעות נוספות בכמות קבועה.

 


 

עבודה בחו"ל של עובד גלובלי - אנו לא משלמים לעובד גלובלי תשלום נוסף מיוחד או זיכוי ביום חופש כנגד טיסה או עבודה ביום ששי או שבת או ערב חג או חג, ממש כשם שאנו לא מנכים ממנו יום חופשה כשאינו עובד בחו"ל ביום ראשון.

במידה והוא חוזר מחו"ל בטיסה שנוחתת ביום שבת בלילה, איננו מחייבים אותו להגיע לעבודה ביום ראשון בבוקר, אלא רק בצהריים, לאחר שישן ונח.

 


 

עובדים גלובליים לא זכאים לתשלום נוסף בגין עבודה נוספת.

 


 

עבודה בחו"ל לגבי עובד גלובלי - אין התייחסות לימי המנוחה בארץ מהסיבה שגם בחו"ל יש כאלה ובד"כ ימי העבודה בחו"ל הם בכל מקרה לא ארוכים/עמוסים כמו בארץ. גם אם בטיסה מסוימת קרה שהיה לו"ז צפוף, סביר שבטיסה לפני או אחרי יהיה לו יותר "אויר". גם כאן זו התייחסות גלובלית.

בכל מקרה עובד שנוחת בארץ לקראת הצהריים אינו מחויב להגיע לעבודה ויום זה נחשב כיום עבודה.

 


 

באחד מתפקידיי בעבר הייתי הרבה שנים ר"יח כח אדם חברות בנות בחו"ל – עובד שנסע לחו"ל – יום הנסיעה נחשב יום עבודה לכל דבר ועניין והעובד תוגמל בגינו (במקרה של עובד גלובלי הווה אומר לא הורד לו יום חופש) . יום הנסיעה הוא יום ארוך וקשה ביום או בלילה, עם הרבה שעות המתנה כשיש יותר מטיסה אחת והוא נחשב ליום עבודה, כמו כל יום אחר בחו"ל.

 


 

אנחנו לא משלמים יום חופש נוסף.
נסיעות בסופ"ש מהוות למעשה חלק מההגדרה של שעות נוספות, ועליהן אנחנו משלמים fix שמוגדר בחוזה לפי הערכה של 15% מהשכר הכולל.
עלולה להיווצר בעיה ספציפית אם עובד גם עבר הכשרה כלשהי ביום ו'/ערב חג, וגם בילה את מרבית השבת בטיסות, ואז לא מתקיים מה שנקרא מנוחה שבועית רצופה כמתחייב בחוק. במקרים כאלו טיפלנו פרטנית לפי פניה מראש של מנהלים, ומה שאפשרנו זה יום מנוחה מיד לאחר מכן, ולא לצבור יום חופש.

 


 

אם מדובר באנשי שיווק / מכירות - לא זכאי

אם מדובר בעבודה אצל לקוח בפועל ועבד יותר מ 5 ימים - מזכים.

 


 

עובד גלובלי הנוסע לחו"ל לא מקבל תוספת כל שהיא על הטיסות או העבודה לחו"ל למעט האש"ל.

אם מדובר בעבודה בחג סטטוטורי – כמובן שמקבל עוד יום חופש לפי החוק.

 


 

אם הוא עובד גלובלי אז מה הבעיה ? זאת בדיוק הגדרת צורת התעסוקה. יחד עם זאת ניתן לסייג זאת ובתנאי שקיימת התייחסות לכך בתוך החוזה. התייחסות המאפשרת החרגה בגין "תעסוקת יתר".

 


 

אנו נוהגים לפצות עובדים בחופשה כאשר הם טסים לחו"ל בימי מנוחה.

 


 

נוהל מקובל לפצות עובד (בעת שהותו בחול) עבור אובדן של ימי חג או שבת – יום תמורת יום.


 

אין פיצוי לעובד שבמהלך עבודתו בחו"ל הוא עובד בימי שישי ערבי חג  וכו', כמו כן אינו מזוכה ביום חופש ע"ח היום בו טס לחו"ל.

 


 

כאשר עובד מוגדר גלובלי, אנו מוסיפים לו יום חופש לצבירת ימי החופש שלו עבור ימי שהות בחו"ל שהינם שבת.

 


 

עובד גלובלי אצלנו הוא רק עובד בכיר עם אחריות גלובלית לתפקיד לא משלמים לו על נסיעות או עבודה אחרת בשישי ושבת.

לעומת זאת עובד במשכורת חודשית שהוא לא עובד גלובלי,  אנחנו משלמים לו עבור נסיעה לחו"ל בשישי ושבת כיום עבודה נוסף של 9 שעות, ולא לפי מס' שעות העבודה בפועל.

 


 

כן העובד זכאי ליום חופש, אולם ימים אלו לא נכללים במניין ימי החופשה, העובד מנהל רישום על ימים אלו ומחזירים לו אותם מתי שבוחר, מבלי להוריד לו ימי חופשה, אם לא ינצל ימים אלו, הם לא יווספו למניין ימי החופשה.

 


 

-        לכאורה לא אמורה להיות שאלה, מה שיש בהסכם האישי הוא שקובע, נקבע ימי חופש מקבל לא נקבע לא מקבל

-        עצם השאלה מתאר דילמה מוסרית

-        בשפת העם – הדילמה בין להיות הוגן ללהיות פראייר

-        הדילמה במקרה זה חוזרת על עצמה בהרבה מקומות ותחילתה כבר במודעות דרושים נוסח ".....משרה מלאה......נכונות לעבודה מאומצת....שעות לא שיגרתיות....וכו' "

-        מעסיק חושב על העסק שלו בדרך כלל וטוב שכך אך מכאן קלה הדרך לראות את העובד כרכיב בעסק ולא כאדם שמשלמים לו תמורת עבודה – חשוב מאוד לטובת בניית מערכת יחסים הוגנת, מתגמלת ובעלת ערך לשני הצדדים להיות ברורים לגבי התמורה הבסיסית משני הכיוונים, עבור המעביד זה לרוב ברור, המשכורת ואולי התנאים הנילוים (רכב טלפון וכו') , עבור העובד זה לא תמיד ברור, הדבר הנפוץ והמוכר הוא שאין הגדרה לשעות ברורות (העובד מוגדר כעובד גלובלי), אך מעבר לכך, אין הגדרה על כמה שיחות אישיות זה בסדר לעשות מהעבודה, כמה הפסקות סיגריה זה בסדר, האם כל רעיון שיש לו בתחום עיסוקה של החברה עליו להעביר לחברה או לא.

-        במילים אחרות המעביד נותן דבר מוגדר בעוד שאין הגדרה ברורה לדבר שהעובד נותן בתמורה – ישנה ציפה שהעובד יתן "הכל" (הרי הוא עובד גלובלי)

-        הייתי מציע לשואל השאלה לעשות סקר בקרב העובדים, מה הם חושבים על השאלה הזו, מה הם רואים כתמורה ההוגנת תמורת המשכורת והתנאים הסוציאליים שהחברה נותנת להם, לא בהכרח שצריך לקבל את דעתם כפשוטה אך יהיה הוגן לתת עליה את הדעת.

-        נקודה נוספת למחשבה – אדם מועיל הוא אדם שמרגיש מועיל, אדם שמרגיש מועיל הוא אדם שיודע שיש לו משהו לתת מתוך בחירה ולא מתוך כורח – "עובד גלובלי" שמצופה ממנו לתת "הכל" או במקרה הטוב "כמה שיותר" יפתח עם הזמן תחושה שאינו מועיל באמת כאינדיבידואל שמשפיע על הסביבה שלו, שתורם לה, כיוון שממילא אין לו דבר שהוא יכול לתת מתוך בחירה כי כל מה שהוא נותן מצפים ממנו לתת ואף יותר – לאורך זמן תופעה זו הופכת את האנשים יצירתיים וחדורי האנרגיה ששכרתם לברגים שחוקים במכונה גדולה שמעדיפים לעשות את המינימום ההכרחי על מנת לקבל את המשכורת שבין כך או כך יקבלו – הם לא מרוצים מהסידור הזה בכל מקרה, אתם כאנשים האמונים על שיגשוגה של החברה וודאי שלא.

 


 

עובד גלובלי שטס לחו"ל :

1.      חוק שעות עבודה ומנוחה אינו חל בחו"ל משום שאין אפשרות לפקח על שעות העבודה.

2.      עבודה בחו"ל ביום שישי/ערב חג: לעובד גלובלי אינה מזכה בשעות נוספות.

3.      עבודה בחו"ל בשבת/ חג: עובד אינו נדרש לעבוד בשבת. במקרים חריגים של עבודת שבת בחו"ל- יזוכה ביום חופש באישור מנכ"ל.

4.      הגעה הביתה מטיסה לחו"ל לאחר חצות תאפשר הגעה לעבודה למחרת לאחר שבע שעות. במקרים מיוחדים ועפ"י שיקול המנכ"ל תאושר היעדרות בתשלום.

 


 

לא מגיע. על עובד גלובלי לא חל חוק שעות עבודה ומנוחה ולכן לא מגיע תשלום נוסף מעבר לשכר בתנאי שמצויין בחוזה באופן מפורש.

מה גם שלא תקף בחו"ל. הבונוס שמקובל לתת לעובד כפיצוי הוא צבירת המיילים של הטיסה לטובת העובד. עובד יכול לעשות שימוש פרטי במיילים שנצברו.

 


 

אצלנו עובדים גלובליים המשתכרים פחות מ-20K ש"ח מזוכים ביום חופש בגין אי שהייה בארץ בסופ"ש אם בשל שהייה בחו"ל / טיסה.

 


 

אנו לא נוהגים לשנות כלום לעובד גלובלי וגם לכזה שלא גלובלי שנוסע לחו"ל, שכרו משולם כרגיל ללא שום תוספות למעט שאנו משלמים אש"ל גם על ימי הטיסה.

 


 

במקרה של 7 ימי עבודה רצופים בחו"ל (כולל הטיסות) אני מזכים ביום חופש. יש תפקידים המזכים בשעתיים נוספות בחו"ל גם לעובדים גלובליים (תמיכת לקוחות וכדומה). מעבר לזה יש בנוהל פירוט על הזיכויים בגין ההמראות והנחיתות.

 


 

עבודה בחו"ל לעובד גלובלי: אצלנו פתרנו את זה בכך שאם עובד נאלץ להישאר בסוף השבוע או בחג בחו"ל, הוא מקבל יום חופש נוסף לניצול באותו חודש. אנחנו לא משלמים תשלום נוסף על שבתות.

 


 

עובד שיוצא לחו"ל מטעם החברה לנסיעה עסקית ושהה בחו"ל או שנחת בארץ ביום שבת וא/או יום חג – מקבל יום זיכוי חופשה בגין יום זה. לגבי יום שישי לא מקבלים זיכוי.

 


 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

שבת 20 יולי 2019

 

 

   RSS   |   דף הבית   |   יוצרים קשר   |   פרופיל החברה

 

 

איוש, פיתוח כישורי אנוש בע''מ 
יוזמי, מתכנני ומפיקי הכנסים השנתיים לניהול משאבי אנוש והדרכה בישראל
ת.ד. 4052 רעננה  4365716 טלפון: 09-7464264   פקס:09-7464266  דוא''ל:
info@hrisrael.co.il 
    © כל הזכויות שמורות


Powered by Artvision | Truppo Websites