מאי 2008
גיליון מס'  9


www.hrisrael.co.il

 

מה בגיליון

רעיונות שעומדים במבחן הזמן. מה צריך מגייס טוב בעולם תחרותי מאת: Lou Adler

ובישראל... האם העצות של לו אדלר עומדות גם במבחן הבין תרבותי (ולא רק במבחן הזמן)?
מאת: מורית רוזן

אימון אישי למציאת עבודה - על מה אסור לוותר? מאת: יפעת בר-קול גרכט

בעולם יש משבר, אבל בארץ רגועים  סקר msn ג'ובס

טקסטים בעייתיים במודעות דרושים מאת: ד"ר מוטי נצר


כולכם מוזמנים לכתוב, להגיב, לשאול ולתרום לשיח המקצועי

 

 

רעיונות שעומדים במבחן הזמן

מה צריך מגייס טוב בעולם תחרותי?

 

מאת: Lou Adler

Lou Adler
CEO The Adler Group


במשך למעלה משלושים שנה עבדתי עם אלפי מנהלים ומגייסים. בעוד שדברים רבים השתנו במהלך השנים, יש כמה - שנותרו כשהיו.

להלן רשימה קצרה של הדברים הטובים שלמדתי על גיוס, איתור והשמה של TOP TALENT שנראים היום נכונים בדיוק באותה המידה שבה היו ביומי הראשון כמגייס.


1. כדי לגייס מועמד טוב צריכים תפקיד טוב, ארגון טוב או מנהל מצוין.

כאשר שניים מתוך השלושה מתקיימים מובטח לכם בסבירות גבוהה שתגייסו את האדם המוכשר בקלות.

 

המשך המאמר...


 

 

ובישראל... האם העצות של לו אדלר עומדות גם במבחן הבין-תרבותי (ולא רק במבחן הזמן)?

 

email לכותב/ת

מאת: מורית רוזן


מורית רוזן היא מנהלת HRD המספקת כלים פרקטיים ומטמיעה פתרונות פורצי-דרך במספר תחומי ליבה עיקריים: שיפור תשתיות גיוס, בניית תרבות של מניעת הטרדה מינית בארגונים, הקמת תשתיות Relocation ופיתוח ארגוני.


אין ספק שהרבה מהעצות של אדלר רלוונטיות גם בישראל של 2008. אנסה להתייחס לכמה מהנקודות שאני רואה שעולות שוב ושוב גם בתהליכי גיוס של מגייסים בצוותים המובילים בארץ.


זה לא הכסף...?

אני מסכימה עם הטענה שעובדים לא מצטרפים לארגון רק בגלל הכסף, אך אין ספק שהוא הפך לגורם משמעותי יותר מבעבר. השכר שבעבר היה סודי, נלחש בחדרי חדרים בין עובד למנהל, מופיע היום בצורה של מחשבונים באתרים מרכזיים, בדיונים ברשתות חברתיות ובמקרים קיצוניים אפילו במודעת הדרושים. כל מועמד או מועמדת יכולים היום לבדוק את השכר המגיע להם לפי הממוצע במשק, ולהציג את הנתונים למעסיקים הפוטנציאליים.


אין ספק שאדלר צודק בכך שחשוב להציע למועמדים תפקיד מצוין שמציע צמיחה והזדמנות לטווח ארוך. חשוב לזכור ששינוי נוסף בשנים האחרונות הוא התקצרות אותו "טווח ארוך". מועמדים לא מחפשים כבר מקום עבודה שיצאו ממנו לפנסיה. הם מחפשים מקום שיוכלו להתפתח בו, מקום בו ה-Employability שלהם תקודם –
המידה בה הם אטרקטיביים לארגונים מגייסים, כך שיוכלו לקדם באמצעותו את הקריירה.

המשך המאמר...


 

 

 אימון אישי למציאת עבודה- על מה אסור לוותר?

 

email לכותב/ת

מאת: יפעת בר-קול גרכט

יפעת בר-קול גרכט, מאמנת אישית ועסקית, מנכ"ל I&G – פיתוח מנהיגות וארגונים מצליחים ומתמחה באימון מנהלים ובקריירה. בעבר הקימה וניהלה את תחום האאוטסורסינג במנפאואר ישראל.


כשאייל הגיע אלי לאימון אישי, הוא היה כבר לאחר חצי שנה של חיפוש עבודה.

שאלתי אותו- "מה אתה רוצה להיות?"

הוא ענה לי – "מנהל משאבי אנוש". לשאלתי מדוע , פירט: "כי זה מה שאני יודע לעשות, יש לי הצלחה מוכחת בתחום ובעיקר כי אילו המשרות שאני מוצא בעיתון."

הבנתי.

"אז מה אתה רוצה להיות?" שאלתי. אייל השתתק ואז ענה: "מנהל משאבי אנוש, אמרתי לך." יכולתי להבחין שהוא לא בטוח שהקשבתי.

"שמעתי מהי התפיסה שלך לגבי מה שאתה יכול להיות", אמרתי לאייל, "אך לא שמעתי מה אתה באמת רוצה להיות".

במפגשי האימון הקרובים עבדנו על מה אייל רוצה להיות, ומה העתיד שהוא רוצה להמציא עבור עצמו. ובזמן שאתם במרוץ לחיפוש עבודה, עצרו רגע אחד לחשוב:

המשך המאמר...


 

 

Manpower ישראל:

17% מהמועמדים לעבודה דיווחו כי התקבלו בעבר לעבודה בה לא עמדו בתנאי הסף שפורסמו במודעת הדרושים למשרה

— יותר נשים מגברים נוהגות לפעמים לשלוח קורות חיים גם אם אינן עומדות בדרישות הסף של המשרה (26% לעומת 21%).

 

— יותר מרואיינים בגילאי 18-44 לעומת גילאי 45 ומעלה שלחו לפעמים קורות חיים גם אם לא עמדו בדרישות הסף של המשרה (27%-30%) לעומת (9%-24%).


מסקר שערכה חברת ההשמה Manpower ישראל עולה, כי כרבע מהמרואיינים הצהירו כי הם נוהגים לעיתים לשלוח קורות חיים גם אם אינם עומדים בדרישות הסף של המשרה.


הסקר ביוזמת Manpower ישראל, בוצע טלפונית על ידי מכון המחקר "מותגים" בקרב 500 מרואיינים בוגרים המהווים מדגם ארצי ומייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת דוברת העברית.


אורנה סגל
, מנכ"לManpower ישראל מעריכה כי ארגונים רבים מפספסים מועמדים טובים מאוד לעבודה, היות והם מפרסמים מודעות דרושים עם דרישות שאינן עולות בקנה אחד עם הפעילות שדורש התפקיד. בנוסף, דרישות המעסיקים הן בחלקן מופרזות, ועל כן דורשי עבודה רבים מתעלמים מהן ומשגרים קורות חיים למרות שאינם עומדים בדרישות הסף שפורסמו במודעה, מה שגורם לכך שהארגון נתקל בעשרות קורות חיים ואינו מצליח לסנן בצורה הטובה ביותר את קורות החיים ההולמים ביותר את דרישותיו.


עוד עולה מהסקר כי האסטרטגיה של שליחת קורות חיים גם אם אין הלימה בינם לבין דרישות הסף של המשרה, עובדת. במענה לשאלה "האם התקבלת בעבר לעבודה כאשר לא עמדת בתנאי הסף של מודעת הדרושים", 17% מהמרואיינים מסרו כי התקבלו בעבר לעבודה שבה לא עמדו בתנאי הסף שפורסמו במודעת הדרושים. יותר מרואיינים בני 18-34 (25%-26%) מסרו כי התקבלו לעבודה שבה לא עמדו בתנאי הסף שפורסמו במודעה, לעומת גילאי 35 ומעלה (8%-18%). כמו-כן, יותר מרואיינים בעלי הכנסה של 13,000 ₪ ומעלה ובעלי הכנסה של 6,001-8,000 ₪ מסרו כי התקבלו בעבר לעבודה שבה לא עמדו בתנאי הסף שפורסמו במודעה (21%-25%) לעומת יתר בעלי ההכנסה.


בנוסף, הסקר בדק אילו פרמטרים מעודדים עובדים לגייס את חבריהם למקום עבודתם. בין התשובות שהועלו על ידי הנשאלים היו תנאי שכר טובים, קבלת בונוסים/פרסים בגין ביצועים טובים, תנאים טובים (סוציאליים ופיזיים), יחס טוב של הממונים, סביבת עבודה נעימה, אווירה טובה, עניין ואתגר בעבודה, יחסי עבודה תקינים עם שאר העובדים בארגון ועוד.


בשנים האחרונות דרישות המעסיקים בגיוס עובדים חדשים הולכות ונעשות מורכבות יותר ויותר. כיום, כמעט בכל מודעת דרושים נכתב כי המועמד מתבקש לדעת אנגלית ברמה של שפת אם, בעל מספר רב של שנות ניסיון תעסוקתי ועבר מקצועי מפואר, וכמובן שעדיפות תינתן לבעלי תואר שני.


27% מהנשאלים מסרו שתנאי שכר טובים הוא הגורם המעודד אותם ביותר לגייס את חבריהם למקום עבודתם ו-26% מסרו שקבלת בונוס/פרס בגין ביצועים טובים הוא הגורם השני שמעודד אותם לגייס את חבריהם לעבודה בארגון בו הם מועסקים. תנאי עבודה נוחים (נוחות פיזית ושעות עבודה בעיקר) ועניין ואתגר בעבודה הם שני הגורמים שהכי פחות מעודדים עובדים לגייס את חבריהם לעבודה בארגון בו הם מועסקים. 3% מכלל הנשאלים השיבו בגין כל אחד מגורמים אלו שהוא הגורם המעודד אותם ביותר לגייס את חבריהם לעבודה בארגון בו הם מועסקים.
יותר מרואיינים בגילאי 45 ומעלה מסרו ש"הנהלה טובה שבאה לקראת העובד" (9%-11%) הוא הגורם המעודד אותם ביותר לגייס לארגון בו הם מועסקים את חבריהם לעומת מרואיינים בגילאי 18-44 (2%-3%). כמו-כן, יותר מרואיינים בעלי השכלה על תיכונית מסרו ש"תנאי שכר" (36%) הם הגורם המעודד אותם ביותר
לגייס את חבריהם לארגון לעומת יתר בעלי ההשכלה (24%-28%).


 
 

בעולם יש משבר, אבל בארץ רגועים

סקר msn ג'ובס מגלה: אצל מחפשי העבודה העסקים כרגיל


החודשים האחרונים התאפיינו בחוסר יציבות בכלכלה העולמית והמקומית: הדולר איבד מערכו, הבורסות סבלו מתנודות חדות, כמה מהחברות המובילות במשק הציגו דו"חות כספיים מאכזבים ובארה"ב ממשיכה מגמת ההאטה הכלכלית.

אולם, מסקר msn jobs שבדק את השפעת המצב הכלכלי על ציבור מחפשי העבודה, עולה, כי רוב מחפשי העבודה לא נותנים לחוסר היציבות במשק להשפיע עליהם.

מתוך 900 גולשים שהשיבו לסקר, קרוב ל - 50% מהנשאלים ענו כי ימשיכו לחפש עבודה למרות המצב ורק 24% מעדיפים להשהות כרגע את פיתוח הקריירה ולחכות לזמנים טובים יותר.

מהסקר עולה עוד נתון מעניין: 28% מהנשאלים רואים באי היציבות הכלכלית דבר חיובי ומאמינים כי היא דווקא מהווה מקור להזדמנויות תעסוקתיות.

העובדים מסתכלים על המיקרו

בזמנים של חוסר ודאות כלכלית, ההנחה הראשונית היא כי אנשים יעדיפו לשמור על מקום העבודה הקיים שלהם ויחפשו יציבות. מה יכולות להיות הסיבות, אם כך, לתוצאות המנוגדות שעולות מהסקר?

לדברי גלעד אילון, מנכ"ל MSN Jobs, הסבר אפשרי אחד יכול לנבוע מכך שהמשבר הכלכלי נתפס אצל רוב האנשים כמשהו שמשפיע על רמת המקרו, אולם השפעתו פחותה בהרבה ברמת המיקרו, ולכן הוא לא מהווה גורם לשינוי קבלת ההחלטות בחיי היום יום של העובד.גם העובדה שמספר חברות קיצצו בין 5 ל- 10 אחוזים מכמות העובדים איננה גורמת לחששות מיוחדים בקרב מחפשי העבודה.

סיבה נוספת יכולה להיות העובדה שעל אף המצב הכלכלי, שוררת בשוק אווירה כללית חיובית: היצע המשרות הגדול ביחד עם הירידה המתמשכת בשיעור האבטלה יוצר אצל העובדים תחושת ביטחון שניתן להחליף עבודה ובעיקר לשדרג את העבודה הקיימת וזאת בלי לקחת סיכון גדול מדי במעבר בין חברה אחת לאחרת.

אם המיתון יגבר, אנשים יפחדו לעזוב את מקום העבודה

איילת ורשביאק, מנכ"לית חבר הון אנושי, המתמחה במתן שירותי השמה וניהול קריירה,מסכימה עם תוצאות הסקר ומעידה, כי ההרגשה הכללית המאפיינת את השוק היא טובה וכי עד כה, אין חילחול של המיתון.

"בשוק העבודה נמשך החיפוש אחר 'טאלנטים' והמעסיקים מוכנים להשקיע הרבה כסף בתחום זה", אומרת ורשביאק. "גם כמות קורות החיים הנכנסת לחברה שלנו מעידה כי כרגע לא מורגשת השפעה של המיתון", היא מוסיפה.

אולם, מנכ"לית "חבר" מבהירה שלמרות הכל, המצב עדין ויכול להשתנות במהירות: "אנחנו מאמינים",אומרת ורשביאק "שאם המיתון יגבר, יגיע הרגע בו האנשים יפחדו לעזוב את מקום עבודתם ויתקבעו במקומם עד יעבור זעם. אולם כרגע, זה עדיין לא קורה ואנשים מוכנים להעז ולהסתכן".


 
 

מדד ההיעדרויות
מדד חשבים ה.פ.ס להיעדרות מן העבודה:
המידע בחסות חברת חשבים - HPS מידע עסקי בע"מ.
  לידיעה המלאה לחץ כאן

בקרו באתר:

www.hrisrael.co.il


מבחן התוצאה
טיפים, מידע וחידושים 
בתהליכי מיון וגיוס עובדים
מאת: ד"ר מוטי נצר


טקסטים בעייתיים במודעות דרושים


מספר חוקי עבודה מטילים, באורח ישיר או עקיף, איסורים והגבלות ומונעים אפליה בעת מיון מועמדים לעבודה.


חוקים לדוגמא:

חוק שעות עבודה ומנוחה, תשי"א-1951.

חוק ארגון הפיקוח על העבודה, התשנ"ו -1954 ותקנות ארגון הפיקוח על העבודה, התשנ"ו – 1996.

חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, התשמ"ח-1988.

 

  המשך....


 
מידות טובות

עברינות תעסוקתית - מהי?


עברינות תעסוקתית

הגדרה
המושג של עבריינות תעסוקתית מתייחס לכל מגוון העבירות המבוצעות על-ידי מועסק כנגד הארגון המעסיק. אלו יכולות להיות עבירות פליליות, חריגות נוהליות או אתיות כאשר המכנה המשותף הוא העדפת האינטרס האישי על פני אינטרס הארגון. האינטרס האישי יכול להיות כלכלי, מעמדי או אידיאולוגי.

 

  לכתבה המלאה לחץ כאן


ירחון משאבי אנוש

הגיליון החדש


הניוזלטר משאבי אנוש ניהול הגיוס, יוצא לאור על ידי איוש פיתוח כישורי אנוש בע"מ מו"ל הירחון משאבי אנוש (1988), יוזמי ומארגני הכנסים השנתיים של מנהלי משאבי אנוש ומנהלי ההדרכה בישראל www.hrisrael.co.il
הניוזלטר מופץ חינם.
מנכ"לים משותפים:
עורכת: 
גרפיקה:
שירות לקוחות:

מחשוב ודיוור:

מודעות ופרסום בנרים במערכת:
נאוה אלדר: nava@hrisrael.co.il   חנוך סדן: chanoch@hrisrael.co.il
נאוה אלדר

ארטויז'ן

סיגל ברק: sigal@hrisrael.co.il
אילן רהב: ilan@hrisrael.co.il
 hrinfo@hrisrael.co.il

הסכם לשיתוף פעולה עם:
ERE Media (www.ere.net), the leading online provider of information and networking opportunities for recruitment and HR professionals

מען למכתבים: איוש פיתוח כישורי אנוש בע"מ
ת.ד. 3202 הרצליה, 46104
טלפון (רב קווי) 09-7464264

כל הזכויות שמורות ©  שמירה על פרטיות
Powered by Artvision | Truppo Websites