אוגוסט 2008
גיליון מס'  12


www.hrisrael.co.il

 


מה בגיליון

אתגרים במיון עובדים לתעשיית ההיי – טק: פתרונות מיון קיימים וחדשים  מאת:ד"ר אסף סמדר

נתוני אתר AllJobs מצביעים על עלייה בביקוש עובדים בישראל ביולי 2008 מאת: רויטל הנדלר

סקר ORS לשוק התעסוקה  

כלים לניהול תהליכי סיום העסקה האם ניתן להעצים את הארגון בתהליך של צמצום? מאת: מורית רוזן

התמודדות עם מחסור בכישורים בעולם הייצור הגלובאלי: אסטרטגיות למשיכה וגיוס דור Y
 
מאת: ד"ר ג'וזף פרס, ינה נוימן

מוקד השירות הטלפוני – מפתח להצלחה עסקית  מאת: אורנה לנדאו

יש לנו הודעה מיוחדת!

מה עונים מעסיקים למועמדים לעבודה ואילו סופרלטיבים כותבים מועמדים על עצמם בקורות החיים שהם שולחים למעסיקים מאת: ד"ר מוטי נצר


כולכם מוזמנים לכתוב, להגיב, לשאול ולתרום לשיח המקצועי

 

 

 אתגרים במיון עובדים לתעשיית ההיי – טק: פתרונות מיון קיימים וחדשים

 

email לכותב/ת

מאת: ד"ר אסף סמדר

ד"ר אסף סמדר, בוגר תואר ראשון מהאוניברסיטה העברית המשיך את לימודיו המתקדמים באוניברסיטת מלבורן, אוסטרליה. שם השלים את תיזת הדוקטורט בתחום הפסיכולוגיה ארגונית/תעשייתית. במהלך שהותו באוסטרליה עסק בתחום המיון במספר חברות גלובאליות כגוןFORD, AXA, BHP ועוד. לד"ר סמדר פרסומים בירחונים מובילים בתחום המיון כגון Journal of Organizational Behavior. העבודה במסגרות גדולות אלו והחשיפה לטכניקות מיון מתקדמות הביאה אותו להקים, עם חזרתו לישראל, את חברת M-power אשר מתמחה במתן פתרונות מיון לעולם ההייטק.


הצלחתו של ארגון נשענת במידה רבה על איכות ההון האנושי המרכיב אותו. עובדים איכותיים מעצבים את דמותו של הארגון ומכריעים את כוחו והמשכיותו (Hitt, Bierman, Shimizu, & Kochhar, 2001). האחריות למציאת עובדים איכותיים ולמעשה לעיצוב אופיו ועתידו של הארגון נשענת על כתפי מנהלי משאבי אנוש (משאבי אנוש).

 

תהליך הגיוס והסינון הנו שלב מאתגר בפני מנהלי משאבי אנוש ככלל, אך נדמה כי בארגוני היי – טק בפרט האתגר קשה אף יותר. להבדיל מתהליכי מיון "נורמטיביים" (לדוגמא, סינון קו"ח, ראיון, מבחני מיון) בעולם ההיי – טק מתווסף פאן נוסף הנקרא - הראיון "המקצועי". ראיון זה מבוצע בדרך כלל על ידי ראש הצוות המגייס ולו השפעה מכרעת על גיוסו של המועמד.

המשך המאמר...


 

 

אתר AllJobs מציג: כמה מתמודדים על כל משרה יש בישראל?

 

email לכותב/ת

מאת: רויטל הנדלר


רויטל הנדלר היא מנכ"לית אתר AllJobs


כשאנו מזומנים לראיון עבודה, אחת השאלות החשובות שמעניינת אותנו היא "כמה מתמודדים נוספים יש למשרה? ככל שהמספר הוא נמוך כך נוכל להעריך כי סיכויינו יהיו טובים יותר. מחלקת המחקר של AllJobs בחנה כמה מתמודדים יש בממוצע על כל משרה פופולרית?


היי-טק


בתחום ההיי-טק
למרות ההאטה והקפאות השכר שאופייניות לתקופה, עדיין הביקוש לעובדים הינו גבוה מאוד. משרת ראש צוות פיתוח תוכנה ממחישה בצורה טובה את מצוקת מצאי העובדים בתחום, כאשר 0.2 מועמדים מתמודדים על כל משרה (5 משרות על כל מועמד).

המשך המאמר...


 

 

סקר ORS לשוק התעסוקה

 

email לכותב/ת

מאת: אורנה לנדאו

אורנה לנדאו, סמנכ"ל פיתוח עסקי וארגוני ב - ORS.


• כ-10% מהעובדים חוששים לאיבוד מקום עבודתם בכלל ההאטה במשק

• רק כ-7.5% מהעובדים ישקלו להתפטר מעבודתם אם יהיו זכאים לפיצויים


9.5% מהעובדים במשק חוששים, כי ההאטה הכלכלית והירידה בשער הדולר עלולים לסכן את מקום עבודתם, כך עולה מסקר ORS לשוק התעסוקה בקרב 500 נשאלים, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל, שנערך על ידי מכון מדגם ייעוץ ומחקר. 19.9% מהנשאלים השיבו, כי הם לא כל כך חוששים לאבד את מקום עבודתם, ו-63.9% כלל אינם חוששים מאיבוד מקום עבודתם.


נשים ומבוגרים חוששים יותר מפיטורין


נשים נוטות לחשוש יותר
מפני פיטורין על רקע המצב הכלכלי: 11.5% מהנשים הביעו חשש מפני פיטורין, בהשוואה ל-7.5% מהגברים. בני הגילאים 64-55 נוטים לחשוש מפני פיטורין באופן מובהק יותר מבני גילאים אחרים: 19.1% מבני הגילאים הללו חוששים מאיבוד מקום עבודתם, שיעור כפול משיעור החוששים מפני פיטורין בכלל האוכלוסייה.

המשך המאמר...


 

 

כלים לניהול תהליכי סיום העסקה

האם ניתן להעצים את הארגון בתהליך של צמצום?

 

email לכותב/ת

 מאת: מורית רוזן


מורית רוזן היא מנהלת HRD המספקת כלים פרקטיים ומטמיעה פתרונות פורצי-דרך במספר תחומי ליבה עיקריים: שיפור תשתיות גיוס, בניית תרבות של מניעת הטרדה מינית בארגונים, הקמת תשתיות Relocation ופיתוח ארגוני.

 


בד"כ אנחנו כותבים על שלבי גיוס וצמיחה בארגונים, אבל בתקופה האחרונה אנו עדים לארגונים שנאלצים לקצץ במצבת כוח האדם, לכן, החלטתי לחלוק מהניסיון שלי בתהליכי פיטורים וצמצומים.


בעיני קיים קשר ישיר בין תהליכי גיוס וצמיחה לתהליכי פיטורים בארגון. ארגון שלא יוביל בצורה חכמה ורגישה תקופות של פיטורים, יתקשה לרתום את העובדים ולקדם את השגת המטרות שלו לאורך זמן, בתקופה שלאחר הצמצומים ובתקופות של צמיחה.


ברמה האישית, לא קל לעבור תקופה של פיטורים בארגון. כולם מסתובבים עם פנים נפולות; מנהלים סגורים מאחורי דלתות נעולות במשך שעות ארוכות; התלחשויות בחדרי חדרים מייצרות גלים של שמועות וספקולציות מי יהיה הבא בתור. עובדים בארגון חוששים לעתידם, ואלה שכבר התבשרו על פיטוריהם סופגים מכה רגשית ונכנסים לחוסר וודאות כלכלית שאינה פשוטה. תחושות של כעס ותסכול כלפי הארגון ואף כלפי הנותרים בארגון, יהיו חלק טבעי ובלתי נפרד מהתהליך.

המשך המאמר...


 

 

התמודדות עם מחסור בכישורים בעולם הייצור הגלובאלי: אסטרטגיות למשיכה וגיוס דור Y

 

email לכותב/ת


 

מאת: ד"ר ג'וזף פרס, ינה נוימן


ד"ר ג'וזף פרס,
דירקטור, מנהל מחלקת ההון האנושי בקבוצת הייעוץ של פירמת ראיית החשבון והייעוץ Deliotte בריטמן אלמגור.

גב' ינה נוימן, יועצת בצוות ההון האנושי, בקבוצת הייעוץ של פירמת ראיית החשבון והייעוץ Deliotte בריטמן אלמגור.


אחד הנושאים המטרידים כיום את ארגוני הייצור הגלובאליים הוא נושא ניהול הכישורים. הנושא עולה לדיון, בין היתר, לאור הזדקנות כוח העבודה במרבית האזורים בעולם ומחסור גובר בבעלי כישורים, היכולים לתרום להשגת יעדיהם של ארגוני ייצור גלובאליים. גלובליזציה, השאיפה המתמדת לצמיחה והצורך בהעלאת איכות השירות יוצרים דרישה לכוח עבודה בעל כישורים גבוהים יותר. התשובה לצורך זה עשויה לשכון בקרב הדור הצעיר – דור Y. לאור זאת, זקוקות חברות יצרניות למודל ניהול כישורים המביא בחשבון את ציפיות הדור הזה וממנף את עושר הידע והניסיון של העובדים הבוגרים יותר.


דור Y מוגדר במחקר זה כאוכלוסיה שנולדה בין השנים 1982 ו 1993, אנשים המצטרפים לכוח העבודה בפעם הראשונה לאחר סיום לימודים, לימודי תואר ראשון או לימודים מתקדמים יותר. אוכלוסייה זו תהווה חלק ניכר מכוח העבודה בשנים הקרובות. עד שנת 2025 תהווה אוכלוסיה זו בין 40-60% מכוח העבודה בשווקים המרכזיים והמתעוררים בעולם. קושי במשיכה וגיוס של עובדים אלו יפגע באופן משמעותי ביכולתם של ארגוני ייצור להתחרות במישור הגלובאלי.

אתגרים העומדים בפני ארגוני הייצור

לאור התדמית השלילית של תחום הייצור בעיני צעירים רבים הצורך לשכנע דור Y לחפש עבודה בתחום הייצור הינו אתגר בפני עצמו. האסוציאציות העולות ביחס לתפקיד בעולם הייצור הן: "מסוכן", "חשוך", "מלוכלך", "שכר נמוך", "שיעבוד לקו הייצור" "רובוט" וכדומה. בעוד שבעבר נחשבה העבודה בייצור ליציבה ומתגמלת, כיום התחום נחשב למיושן ולעובדים צעירים ומוכשרים ישנן אלטרנטיבות רבות אחרות.

 

המשך המאמר...


 

 

מוקד השירות הטלפוני – מפתח להצלחה עסקית 

 

email לכותב/ת

מאת: אורנה לנדאו

אורנה לנדאו, סמנכ"ל פיתוח עסקי וארגוני ב - ORS.

שירותי, אדיב, מקצועי, חייכני וזריז – כך אנו מדמיינים את מוקדן שירות הלקוחות האידיאלי. לא משנה לאן נפנה – לבנק שלנו, לחברת הסלולר, לספק האינטרנט, לחברת הביטוח – בכולם נמצא את המוקד הטלפוני, שעובדיו יחסכו לנו הטרטור הפיזי ואת הבזבוז המיותר של שעות העבודה, ושייתנו לנו את ההרגשה כאילו אנחנו היום הלקוחות היחידים והמיוחדים שלו.


הצורך בהקמת מוקדי שירות טלפוניים לא נעלם כמעט מעיני אף מגזר במשק, ובשנים האחרונות אנו עדים לכך, שכל חברת שירותים שמכבדת את עצמה, לא מוותרת על הפעלת מוקד שירות ומכירות טלפוני. אולם תחום פעילות זה, יחד עם תרומתו הגדולה להצלחה העסקית של הארגון, מהווה מקור משמעותי להוצאות על תפעול – החל מכוח אדם וכלה במערכות מחשוב לייעול עבודת המוקד.

המשך המאמר...


 

 

 יש לנו הודעה מיוחדת!

הניוזלטר ניהול הגיוס, מגיע למנהלים במאות ארגונים בארץ מתוך כוונה לספק מידע וידע ולהגביר את המודעות למורכבות התחום ולחשיבותו וחיוניותו לארגונים -
לסייע להגברת המקצוענות באיתור, בגיוס, בקליטה ובשימור עובדים -
להציע כלים, יוזמות וחידושים.
קוראים יקרים, בהרבה מאד מכל אלה ועוד צברתם ידע וניסיון, פיתחתם כלים משלכם.
SHARING היא מילת המפתח - שיתוף בידע!!!
שיתוף בידע גם בכדי לחולל ידע חדש!
הניוזלטר מגיע אליכם, כלי התקשורת בידיכם!
ראו: הצעד הבא:
מתחברים ל - NETWORK

 

 

 

 

 
 


מדד ההיעדרויות
מדד חשבים ה.פ.ס להיעדרות מן העבודה:
המידע בחסות חברת חשבים - HPS מידע עסקי בע"מ.

  לידיעה המלאה לחץ כאן


בקרו באתר:

www.hrisrael.co.il


מבחן התוצאה
טיפים, מידע וחידושים 
בתהליכי מיון וגיוס עובדים
מאת: ד"ר מוטי נצר


מה עונים מעסיקים למועמדים לעבודה ואילו סופרלטיבים כותבים מועמדים על עצמם בקורות החיים שהם שולחים למעסיקים


הליכים הקשורים באיתור, גיוס, מיון וקליטת עובדים חדשים לארגון נמשכים, שבועות אחדים וגם מספר חודשים. בארגונים המגייסים עובדים חדשים התפתח סגנון מיוחד, שנועד להתמודד עם מועמדים קצרי רוח בדרך הארוכה.

 

  המשך....הצעד הבא:
מתחברים ל-NETWORK
יוצרים קשר עם מנהלים אחרים שנושא ניהול הגיוס מעסיק אותם.
כן! אנחנו מזמינים אתכם להשתמש בכלי התקשורת work in the net (ראו סרגלי הכלים בניוזלטר) או פשוט: WORKNET למטרת הידברות, שיתוף בידע, התייעצות ותמיכה (web 2.0)
אנחנו מזמינים אתכם למקום שבו מותר לכם לא לדעת, לשאול, להתייעץ!
למקום שבו אתם יכולים לשתף עמיתים בניסיונכם.
 


 

מידות טובות

סליחה, מה נראה לך שהמבחן הזה בודק? על התוקף הנראה של מבחני יושר ואחרים


אנשים שעוסקים במדידה מדברים רבות על השאלה של התוקף. יש מי שמבין את משמעות המושג לעומקו (לרוב אנשי מקצוע בתחום המדידה וההערכה) ויש מי שיודע שחשוב להזכיר מושג זה בהקשר של איכות המדידה (גם אם לא מבין לעומק את הכוונה). כתבה זו עוסקת בסוג אחד של תוקף הוא התוקף הנראה – מהו, כיצד בודקים אותו, מהן ההשפעות שלו וכיצד להגדיל אותו הם חלק מהשאלות שבהן תעסוק הכתבה.

 

  לכתבה המלאה לחץ כאן


ירחון משאבי אנוש

הגיליון החדש


הניוזלטר משאבי אנוש ניהול הגיוס, יוצא לאור על ידי איוש פיתוח כישורי אנוש בע"מ מו"ל הירחון משאבי אנוש (1988), יוזמי ומארגני הכנסים השנתיים של מנהלי משאבי אנוש ומנהלי ההדרכה בישראל www.hrisrael.co.il
הניוזלטר מופץ חינם.
מנכ"לים משותפים:
עורכת: 
גרפיקה:
שירות לקוחות:

מחשוב ודיוור:

מודעות ופרסום בנרים במערכת:
נאוה אלדר: nava@hrisrael.co.il   חנוך סדן: chanoch@hrisrael.co.il
נאוה אלדר

ארטויז'ן

סיגל ברק: sigal@hrisrael.co.il
אילן רהב: ilan@hrisrael.co.il
 hrinfo@hrisrael.co.il

הסכם לשיתוף פעולה עם:
ERE Media (www.ere.net), the leading online provider of information and networking opportunities for recruitment and HR professionals

מען למכתבים: איוש פיתוח כישורי אנוש בע"מ
ת.ד. 3202 הרצליה, 46104
טלפון (רב קווי) 09-7464264

כל הזכויות שמורות ©  שמירה על פרטיות
Powered by Artvision | Truppo Websites