מרץ 2009
גיליון מס' 16www.hrisrael.co.il

 

מה בגיליון

המתנה הסמויה שהעובדים שלך בני דור הYמציעים לך מאת: דייויד לי

הידעתם? מאת: זיו מנדל

לשמור על הטובים בזמנים קשים מאת: Kevin Wheeler

AllJobs : מבין 3400 מוצאי עבודה בחודשיים האחרונים 71% הסתפקו בעבודה "סבירה" ורק 21% זכו במשרת חלומותיהם.
הביקוש הגואה בשנתיים האחרונות לעובדים בענף הננו-טכנולוגיה הישראלי נבלם עם כל השוק באוקט' 2008
מסימני המצב: יותר מחפשי עבודה מגלים את היתרונות שבעבודה הזמנית מאת: ירון לובינסקי
מתי עובד ייחשב מנהל במשרת אמון? מאת: ד"ר מוטי נצר

כולכם מוזמנים לכתוב, להגיב, לשאול ולתרום לשיח המקצועי
 

המתנה הסמויה שהעובדים שלך בני דור ה Y מציעים לך


 

email לכותב/ת

מאת: דייויד לי


אתמול קראתי את אחד מאותם "10 טיפים ל..." מסוג המאמרים על איך לנהל עובדים בני דור ה – Y.

הם הכילו המלצות כמו:

– ספק מנהיגות והדרכה

– הקשב לעובדי המילניום

– ספק אתגר ושינוי

– ספק מסגרת,דהיינו, ציפיות ברורות, מטרות, הערכת התקדמות וכו...

 

אחד הקוראים פירסם ביקורת על המאמר – נקודה אחר נקודה וסיכם: "העצה שנתת טובה לעובדים בכל הגילאים. הטענה שעצות אלה מתאימות לדור החדש בלבד היא חסרת כל שחר".

המשך המאמר...


 

 

הידעתם?


 

email לכותב/ת

מאת: זיו מנדל

זיו מנדל, מנכ"ל משותף ג'ון ברייס הדרכה מקבוצת מטריקס


במחקר שערכה קבוצת Hackett, חברת יעוץ אמריקאית מפלורידה המתמחה בתחומי האופשור והאאוטסורסינג וחלקים ממנו פורסמו לאחרונה, נמצא כי תוך שנתיים 25% מכל העבודות בתחום ה- IT בארה"ב יתבצעו באמצעות מתקני אופשור, מחוץ לארה"ב. המהלך הזה צפוי לחסוך לכ- 1,000 חברות גלובליות כ- 28 מיליון דולר .

לדברי זיו מנדל: "המגמה הזאת שמאפיינת עכשיו את השוק האמריקאי והאירופאי, בשילוב עם ההכרזה של חברת המחקר גרטנר שהציבה את ישראל כאחת מ- 30 המדינות האטרקטיביות ביותר לספק שירותי אופשור, מעניקה לתעשיית ההייטק הישראלית הזדמנות פז להיענות לאתגר ולספק לשווקים האמריקאיים והאירופאים שירותי אאוטסורסינג בתחום ה- IT באמצעות מתקני אופשור בישראל".

"בהשוואה לספקיות האופשור המסורתיות, סין והודו, לישראל יתרונות ברורים ביחס לשוק האמריקאי. אחוז נטישה נמוך יותר ולכן איכות ושימור ידע גבוהים יותר (בעיקר במרכז המסתמך על הקהילה החרדית), דמיון תרבותי, מקצוענות ומומחיות גבוהה בתחומים הנדרשים, סמיכות למרכזי הייטק ישראלים, מן הטובים בעולם - כל אלו מקנים למרכזי אופשור ישראלים יתרון ברור ביחס למתחרותיה בתחום" הוסיף מנדל.

מרכז הפיתוח מטריקס גלובל הפועל במתכונת של אופשור, והוקם בישראל לפני למעלה מ- 4 שנים, מספק כבר עכשיו פתרונות לשורה של חברות גלובליות, כגון: ג'וניפר, מוטורולה, קומברס, ICQ, HP ואחרות.


 

 

לשמור על הטובים בזמנים קשים

 

email לכותב/ת

מאת: Kevin Wheeler

President

Global Learning Resources INC.

ארגונים, למרות גלי הפיטורין חייבים לשמור על כוחם – על האנשים שמחוללים מכירות, שמייצרים מוצרים חדשים או שיש להם את ההון האינטלקטואלי הנדרש שהארגון צריך בכדי להמשיך ולתפקד.
האנשים הטובים יודעים, שגם בזמנים קשים אלה יש ביכולתם למצוא תפקיד אחר.

סביר להניח, שמישהו כבר מטפל בגיוס שלהם מבלי שאתם המעסיקים – יודעים על כך...


לפני כמה ימים אכלתי צהרים עם אחד ממנהלי חברות הגיוס הגדולות, שסיפר לי על הדאגה שלו, לגבי הסבירות שכמה מאנשי הגיוס הטובים ביותר בחברה שלו יגוייסו לחברה מתחרה.

במהלך השיחה גם התברר לי, שהחברה שלו לא משקיעה כלל מאמץ לעודד אנשים אלה להשאר בה.

למרות שהחברה במצב כלכלי טוב, ונראה שהיא עומדת ביעדיה העסקיים, יש בחברה חשש מפני גל פיטורין צפוי.

אין בחברה העברת מידע והמנהלים סגורים במשרדיהם.

המשך המאמר... 


 

AllJobs: מבין 3400 מוצאי עבודה בחודשיים האחרונים 71% הסתפקו בעבודה "סבירה" ורק 21% זכו במשרת חלומותיהם.

למרות המיתון, 56% מצאו עבודה יחסית מהר - בין מספר שבועות ועד חודשיים.


 

email לכותב/ת

מאת: רויטל הנדלר

רויטל הנדלר היא מנכ"לית אתר AllJobs


המצב במשק הישראלי משפיע באופן ישיר על מפוטרים ועל משפחותיהם, אך בשלב השני הוא משפיע גם על תהליכי קבלת ההחלטות של מחפשי העבודה. על פי סקר שנערך בקרב 3400 מוצאי עבודה בחודשיים האחרונים עולה, כי רוב הגולשים אשר מצאו עבודה בחודשים ינואר ופברואר מצאו עבודה שהם מגדירים אותה כ"סבירה" (71%); 21% ענו כי מצאו את "משרת החלומות" ו- 8% ענו כי "סגרו כי לא היתה להם ברירה אלה להתחיל לעבוד".


עוד עולה מהסקר כי 56% מהנשאלים מצאו עבודה בתוך פחות מחודש ועד חודשיים (29% תוך פחות מחודש; 27% תוך חודש עד חודשיים); 7% מצאו עבודה לאחר מעל חצי שנה של חיפושים; 15% מצאו עבודה תוך 3 עד 6 חודשים.


 

 

הביקוש הגואה בשנתיים האחרונות לעובדים בענף הננו-טכנולוגיה הישראלי נבלם עם כל השוק באוקט' 2008


 

סקר קבוצת "נישה", העוסקת בהשמה בתחומי הטכנולוגיה, שנערך במיוחד לקראת שבוע "ננו-ישראל 2009", מגלה כי במהלך 2007-2008 נרשם גידול משמעותי בביקוש לעובדים בתחום הננו-טכנולוגיה. כשהמשק כולו נכנס למגננה באוקטובר 2008, הביקוש בתחום נבלם לחלוטין. עם זאת, מציין הסקר, כי גם כיום, למרות המשבר בשווקים, ניתן להבחין כי חברות ננוטכנולוגיה כמעט ולא מפטרות עובדים. עורכי הסקר, שהתבסס על פעילותן של כ-100 חברות ננוטכנולוגיה מציינים, כי מבחינת המאפיינים והמבנה הארגוני שלהן, החברות דומות כמעט לחלוטין לחברות הטכנולוגיות בישראל.


במהלך 2007-2008 נרשם גידול של 10 אחוזים בביקוש למקצועות כימאים/מהנדסי כימיה/מו"פ, כאשר אף אובחן קושי אמיתי לאתר מועמדים מנוסים (פער בין הביקוש להיצע) בתחומי הכימאים למו"פ, מנהלי פרוייקטים ופורמולטורים. הביקוש לכימאים בחברות הננו הוא בעיקר לכימאים אנליטיים, מנהלי פרוייקטים ומהנדסי חומרים. הביקוש למהנדסי חומרה ותוכנה בשוק הננו נשאר קבוע בשנים האחרונות ושמר על יציבות - עם גידול שולי של עד 5 אחוזים בהתאם להתפתחות החברה.


מבחינת השכר, בהשוואה לשנים עברו, חל במהלך השנה האחרונה גידול של עד 5 אחוזים והחל מאוקטובר 2008, מגמת הגידול בשכר נעצרה כליל. על פי "נישה", בשטח אף עדים כיום לירידה ברמות השכר המוצעות למועמדים.


כך לדוגמה, כימאי מתחיל מרוויח לרוב בסביבות 7-9 אלפי שקל, כימאיםמנוסים (עד 3 שנות נסיון)מרוויחים 10-16 אלף שקל. מהנדסי כימיה/חומרים מתחילים מרוויחים עד 10אלף שקל, כאשר המנוסים(עד 3 שנות נסיון) ירוויחו 12+.


בתחום העסקי - פיתוח עסקי, שיווק ומכירות, ניהול מוצרוכו' - רמת השכר בתחום הננו הוא לרוב ממוצע למול השוק ואף לעיתים נמוך יותר (עד 5 אחוזים), כשלרוב הנושא תלוי בגודל החברה. הסקר מציין כי בחלק מחברות הננוטכנולוגיה, עקב הגודל הקטן של החברות, לעיתים המנכ"ל לוקח על עצמו את תפקידי השיווק והמכירות וכי אנשי השיווק והמכירות המגיעים לחברות הללו מגיעים בעיקר מעולמות הכימיה, פארמה, מכשור רפואי והייטק.


הביקוש למהנדסי מכונות בתחום הננו בשנתיים האחרונותהיה גבוה מאוד, נאמר בסקר - לעומת היצע נמוך יחסית של מועמדים, כשהביקוש להתמחות נגזר מהמוצר של החברה, כאשר ההתמחויות הנפוצות המבוקשות הן לרוב לפלסטיקה ואופטיקה. באשר לרמות השכר, מהנדס מכונות ירוויח כ- 15-20 אלף שקל (עד שנתיים ניסיון) ו- 20-25 אלף שקל (עד 5 שנות ניסיון). השכר בשנתיים האחרונות בפלח זה נותר ללא שינוי מהותי ושומר על יציבות גבוהה.


מהנדסי תוכנה/חומרה בחברות ננוטכנולוגיה באים לרוב לתפקידים של פיתוח, הנדסת מערכת, ניהול פרוייקטים וכו'. למרות שהשכר של מהנדסי התוכנה והחומרה (עד תחילת תקופת המשבר) גדל בשוק בסדר גודל של 10-15 אחוז, בשוק הננוטכנולוגיה כמעט ולא נרשם גידול בשכר.


"יש כיום לא מעט חברותבישראל המתגאות במיזעור של חומרים, רכיבים, עד לרמות נאנומטריות אך האם כולן תחשבנה לחברות נאנוטכנולוגיות? אין ספק כי את הגדרות התחום יקבע השוק המתעורר", אומרת ליזי שוב לונדון מנהלת-שותפה ב'נישה ביוטק'. "ברור כיעדיין חסרים כיום אנשים המומחים בתחום ובמיוחד יזמים היכולים לראות קדימה את האפליקציות השונות שמהן ניתן לצמוח קדימה".


 

 

מסימני המצב: יותר מחפשי עבודה מגלים את היתרונות שבעבודה הזמנית


 

email לכותב/ת

מאת: ירון לובינסקי

ירון לובינסקי הוא סמנכל השיווק, אורטל משאבי אנוש


בתקופה הנוכחית, בה חלה ירידה בביקוש לעובדים במרבית תחומי המשק, יותר ויותר מחפשי עבודה מגלים גמישות ומוכנים לעבוד בעבודות זמניות.

מסקר שערכה חברת אורטל משאבי אנוש, בקרב כ- 1700 מחפשי עבודה שביקרו באתר החברה עולה, כי כ- 32% ציינו שהם אמנם מחפשים עבודה קבועה אך אם תהיה משרה זמנית אטרקטיבית – ישקלו אותה בחיוב, 28% ציינו כי במצב הנוכחי של המשק הם מוכנים לעבוד בכל עבודה, כולל עבודה זמנית, ו-12% ציינו כי הם אפילו מעדיפים לעבוד בעבודה זמנית. רק 28% ציינו כי הם מחפשים עבודה קבועה בלבד ולכן לא מתעניינים כלל בעבודה זמנית.

"נכון שמשרות זמניות אינן העדפתם הראשונה של מחפשי העבודה, וברור כי האידיאלי הוא למצוא משרה קבועה לטווח ארוך",  "אך גם משרות זמניות טומנות בחובן יתרונות חשובים, שכיום מחפשי העבודה מכירים בהם יותר. כיתרונות בולטים ניתן למנות, בין היתר, את ההכנסה הכספית שמשחררת במעט את הלחץ על מחפש העבודה ומאפשרת לו לחפש במקביל משרה קבועה, את העובדה שפעמים רבות "הזמני הופך לקבוע", את הדלתות שמשרה זמנית עשויה לפתוח בפני מחפש העבודה כשהוא כבר עובד בתוך ארגון כלשהו, ועוד".

גם עבור המעסיקים, העסקת עובדים זמניים יכולה להוות פיתרון לתקופה הנוכחית. "קיימת דרישה מצד מעסיקים רבים לעובדים זמניים, בין אם מדובר בדרישה לקראת חג או עונה מסויימת, ובין אם לצורך ביצוע פרוייקט זמני. בדרך כלל עובדים אלה מועסקים דרך חברות כ"א, המאפשרות למעסיקים את הגמישות הניהולית הנדרשת דווקא בימים אלו", "פעמים רבות העובד מגוייס למשרה זמנית של מספר חודשים, במהלך תקופה זו המעסיק בוחן את יכולותיו ורק אם הוא מתאים, ויש צורך ואפשרות להמשיך להעסיקו, הוא נקלט למשרה קבועה. כך יכולים המעסיקים להפחית את אי הודאות שבקליטת עובד חדש בתקופה זו של אי יציבות וגם להאריך את פרק הזמן עד לקבלת החלטה האם לקלוט אותו לחברה".


 

 

 

 יש לנו הודעה מיוחדת!

הניוזלטר, מגיע למנהלים במאות ארגונים בארץ ומטרתו לספק מידע וידע ולהגביר את המודעות למורכבות התחום ולחשיבותו וחיוניותו לארגונים -
לסייע להגברת המקצוענות באיתור, בגיוס, בקליטה ובשימור עובדים -
להציע כלים, יוזמות וחידושים.
קוראים יקרים, בכל אלה ועוד צברתם ידע וניסיון ופיתחתם כלים משלכם.
SHARING היא מילת המפתח - שיתוף בידע!!!
אתם גם מוזמנים לשלוח מאמרים משלכם!!!
ראו: הצעד הבא:
מתחברים ל - NETWORK

 

 

 

 

 
 


חג פסח
כשר ושמח


מדד ההיעדרויות
מדד חשבים ה.פ.ס להיעדרות מן העבודה:
המידע בחסות חברת חשבים - HPS מידע עסקי בע"מ.
  לידיעה המלאה לחץ כאן


מבחן התוצאה
טיפים, מידע וחידושים 
בתהליכי מיון וגיוס עובדים
מאת: ד"ר מוטי נצר

מתי עובד ייחשב מנהל במשרת אמון?
לאחרונה בחן בית הדין הארצי לעבודה את המבחנים לסיווג מישרתו של עובד כמישרת אמון ומנה מספר מאפיינים לזיהוי "תפקיד הנהלה". בית הדין הדגיש שלא די בהסכמת הצדדים לעניין סיווג המישרה כמישרה הדורשת אמון מיוחד, אלא יש לבחון זאת, בין השאר, באמצעות הקריטריונים הבאים

  המשך....


הצעד הבא:
מתחברים ל-NETWORK
יוצרים קשר עם מנהלים אחרים שנושא ניהול הגיוס מעסיק אותם.
כן! אנחנו מזמינים אתכם להשתמש בכלי התקשורת work in the net (ראו סרגלי הכלים בניוזלטר) או פשוט: WORKNET למטרת הידברות, שיתוף בידע, התייעצות ותמיכה (web 2.0)
אנחנו מזמינים אתכם למקום שבו מותר לכם לא לדעת, לשאול, להתייעץ!
למקום שבו אתם יכולים לשתף עמיתים בניסיונכם.
 

בקרו באתר:

www.hrisrael.co.il

 
מידות טובות

מנהלים נרקיסיסטים

באחרונה, הודה מדען דרום קוריאני נערץ בשם WOO SUK HWANG, כי זייף את הממצאים על הצלחתו לשבט תאי גזע של חולים במחלות חשוכות מרפא. המקרה יצר שערוריה גדולה בקהילה המדעית בשל מעמדו הרם ובשל התמיכה והאמון להם זכה מצד מדענים ומוסדות מחקר עולמיים שחלקם נחשדים כעת בסיוע להונאה.

  לכתבה המלאה לחץ כאן


ירחון משאבי אנוש

הגיליון החדש


החל מינואר 2009 המנוי גם כולל מנוי דיגיטלי ללא תוספת תשלום!
הניוזלטר משאבי אנוש ניהול הגיוס, יוצא לאור על ידי איוש פיתוח כישורי אנוש בע"מ מו"ל הירחון משאבי אנוש (1988), יוזמי ומארגני הכנסים השנתיים של מנהלי משאבי אנוש ומנהלי ההדרכה בישראל www.hrisrael.co.il
הניוזלטר מופץ חינם.
מנכ"לים משותפים:
עורכת: 
גרפיקה:
שירות לקוחות:

מחשוב ודיוור:

מודעות ופרסום בנרים במערכת:
נאוה אלדר: nava@hrisrael.co.il   חנוך סדן: chanoch@hrisrael.co.il
נאוה אלדר

ארטויז'ן

סיגל ברק: sigal@hrisrael.co.il
אילן רהב: ilan@hrisrael.co.il
 hrinfo@hrisrael.co.il

הסכם לשיתוף פעולה עם:
ERE Media (www.ere.net), the leading online provider of information and networking opportunities for recruitment and HR professionals

מען למכתבים: איוש פיתוח כישורי אנוש בע"מ
ת.ד. 3202 הרצליה, 46104
טלפון (רב קווי) 09-7464264

כל הזכויות שמורות ©  שמירה על פרטיות
Powered by Artvision | Truppo Websites