Always doing something new for the future


Be Connected to HR News HR Professionals and HR Professionalism

 

 

 

אם אינך מצליח לפתוח או לראות מייל זה לחץ כאן

 

הגיליון החדש

 

קוראים יקרים

 

בגיליון הנוכחי תמצאו מספר מאמרים שמתייחסים לאתגרי הניהול בשנת 2010 ובעתיד לבוא.

הגם שהטראומה של המשבר הפיננסי העולמי עדיין מרחפת באוויר, אם תשאלו את אנשי ה – HR

אם הם היו רוצים להמשיך לדון ולהפיק לקחים על ניהול ה - HR בעת משבר - תתקלו בהתנגדות שקטה, חוסר רצון וענין לעסוק בנושא.

"חוויית" המשבר כבר הופנמה.

למן הרגע שהעולם הכלכלי התחיל לחייך, הפנים מכוונות למחר - להתמודדות בעולם כלכלי גלובאלי, המתנהל בחוויה מתמדת של שינוי, תחרות מתהדקת, ניידות, הן של הלקוחות והן של המתחרים, לחץ לחדשנות, ודרישה לעשות יותר עם פחות.

כל אלה דוחפים את הארגונים לנהל את הנכסים שלהם ביעילות מירבית ובמיוחד - בכל הנוגע לנכסיהם האנושיים. למשאבי אנוש!

 

מנהלי ה - HR מצופים לנהל, לפתח ולשמר כל פרט בארגון כנכס בפני עצמו.

הגיוס הולך ונעשה מוקפד יותר, ההשקעה בהדרכה – רבה, השקעה בשימור ה TALENT - מתעצמת.

תכנון פרטני של מסלולי קידום אישי והתפתחות אישית, ותכנון גמיש ויצירתי של תכניות התגמול - בדגש על הפרט.

 

מנהלי ה - HR יהיו עסוקים בחיפוש אחרי אותם הגורמים שהתייחסות אליהם תחולל מוטיבציה גבוהה בקרב העובדים.

תשומת הלב תהיה מכוונת לפרטים במטרה להביא למיצוי יכולות אישי למפגש עם היעדים של הארגון.

האחריות לבנות מערכת משאבי אנוש שתהיה מקור רציף ואחראי לצמיחה ולשמירה על יציבות וכושר תחרותיות לאורך זמן - זאת המשימה.

דבר המערכת ירחון 265-266

 

תוכן עניינים                                                                                                                 
הזמנת מנוי שנתי (Hard Copy)                                                                                       
הזמנת מנוי דיגיטלי (פורמט חדש!)

 (דוגמא)


 

קול קורא

 

הכנס השנתי ה - 17 הדרכה ולמידה בארגונים בישראל

8, 9 ביוני 2010 מלון כפר המכביה

 

 

אתגר ההדרכה:

"... מיצוי ידע ומיומנויות המתפתחים מחוץ לגבולות הארגון והכרה והבנה של תהליכי הלמידה הלא פורמאלית המתרחשים בגבולות הארגון."

 

תערוכת ספקים, פרסום וחסויות

 

כנס ההדרכה השנתי הינו האירוע המקצועי המוביל של מקצועני ההדרכה בישראל ומהווה נקודת המפגש האולטימטיבית בין ספקי המוצרים, השירותים, הטכנולוגיות, התוכנות.... עם כאלף מנהלי הדרכה בישראל

אנו ממליצים לכם להיערך ולקדם את עסקיכם באמצעות יוזמות שיווקיות ומפגשים פנים אל פנים האפשרויות רבות

לפרטים נוספים

או טלפונית (רב קווי): 09-7464264


 

קול קורא - הזמנת מאמרים

ירחון מיוחד

חדשנות בניהול ובפיתוח משאבי אנוש

ארגונים מביטים לעתיד

 

עורכים אורחים:

ד"ר רון דביר, Innovation Ecology

אורה ברוך, מספרת סיפורים ככלי תקשורת ארגונית

עמיר עליון, מוטורולה ישראל.

 

במעבר לשנת 2010 החלטנו להכריז על גיליון מורחב מיוחד לנושא החדשנות....

כל הפרטים


 

לקוראינו,

 

HR Directors International Summit 

20 - 21 April 2010

The Crowne Plaza, Prague

 

במסגרת שיתופי הפעולה שלנו עם ארגונים מקבילים בחו"ל -

הרשו לנו להציע לכם את ההזדמנות להשתתף באירוע HR בינלאומי ולהכיר מנהיגי משאבי אנוש מכל רחבי אירופה.

הכנס יתקיים בפראג בתאריך 20, 21 באפריל 2010 במלון קראון פלזה.

 

ולבקשתנו, מנהלי משאבי אנוש מישראל, יהנו ממחיר השתתפות מיוחד:

 495 € לשני ימי הכנס! כולל כניסה לכל הפרזנטציות, אוכל ושתיה.

 

בנוסף, תוכלו להנות ממחיר שהות מיוחד במלון: 95 € ללילה.

ניתן יהיה לקבל הצעות לשהות במחיר נמוך יותר בקרבת מקום לכנס.

 

אודות הכנס

התכנית - לעיונכם

ההרשמה ישירות

 

לקבלת ההנחה - אנא ציינו בעת ההרשמה ובכל פניה אחרת למארגנים את הקוד: NV5522.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dean Foster

 רבים מכם וודאי זוכרים היטב את הרצאתו המאלפת בכנס השנתי ה - 19 לניהול משאבי אנוש:

BUILDING THE GLOBAL MINDSET: Creating Essential Cross-Cultural Competencies for Success in the 21st Century

 

למותר לציין, שדין שנחשב בעולם למר ניהול בינתרבותי הינו אוהב ישראל מושבע ואחת למספר שנים בזכות הקשרים האישיים ההדוקים עם דורון ניב מנכ"ל CRG ישראל - מכוון את ביקוריו בארץ למועדי הכנס השנתי לניהול משאבי אנוש בישראל.

בימים אלה קיבלנו את רשותו בתיווכו של דורון ניב, כמובן, לפרסם את ממצאי הסקר שהולדתו בשאלה מעניינת:

כיצד מגיבים למשבר העולמי בתרבויות שונות.

ההנחה היתה, כמובן, שקיימת שונות בתגובה שקשורה בטבורה לתרבות. 

"CULTURE AND THE CRASH:

 

 

Exploring the Relationship Between Culture and Global Responses to the Economic Crisis.”

 

By Dean Foster & Nicole Barile

DFA Intercultural Global Solutions

 

Making lemonade out of lemons has become a refined art over the past year. Few individuals and organizations have been left untouched by the dramatic bursting economic bubble, and all have been challenged to adjust and respond. The way people choose to respond, however, should not be dissimilar to the way they make decisions about so many other aspects of their lives, and that decision-making process is profoundly affected by their culture. At least that was the premise that we were working from at DFA Intercultural Global Solutions, when we began an intensive study in April, 2009, on the link between an individual's personal reaction to the economic crisis and their culture. Our hypothesis was simple, and based on a belief inherent in all the work we do at DFA: that how a person behaves is intrinsically and fundamentally tied to their culture; therefore, individual responses to the crisis should not only be culturally identifiable, but generally predictable, along cultural lines. If we knew an individual's culture, we thought, we could anticipate the way they, more or less, might respond to key aspects of the crash. And by linking crash responses to culture, we could then anticipate the kind of reactions, in terms of social, economic and political decisions, that would be likely from various countries to the crisis. In short, we would prove responses to the crash to be, on the one hand, just the latest major example of the ‘culture-drives-behavior' phenomenon, and on the other hand, a new tool for understanding the behavior of nations as they attempt to respond to the crisis.

להמשך המאמר


 

על מעסיק להמנע מיתרה שלילית של ימי חופשה

 

מאת: הילה פורת, עו"ד*

 

עובדת החלה לעבוד במקום עבודה חדש. בחודש הראשון לעבודתה, סגר מעסיקה את מקום העבודה לרגל חול המועד סוכות והוציא את כלל עובדי החברה לחופשה מרוכזת.

 

העובדת שטרם נצברו לזכותה ימי חופשה, גילתה להפתעתה, כי מעסיקה חייב אותה בימי חופשה וכך נוצרה לה יתרה שלילית של ימי חופשה. העובדת רוצה לדעת, האם נהג מעסיקה כדין?

ראשית, יש לציין כי עפ"י דיני העבודה ימי העבודה בחול המועד הינם ימי עבודה רגילים. במקרה בו עובד יצא לחופשה שנתית בחול המועד, המעסיק יכול לנכות לעובד ימי חופשה מלאים, אלא אם כן נקבע אחרת בהסכם קיבוצי ענפי / מיוחד, בצו הרחבה ענפי, בהסכם עבודה אישי או בנוהג החל במקום העבודה.

 

בפסיקה נקבע, כי החובה למתן חופשה מוטלת על המעסיק, והוא המסדיר את מועדה. מצב בעייתי הוא כאשר מעסיק רוצה להשתמש בסמכותו ולהוציא עובד לחופשה למרות שאין לו מיכסת ימי חופשה צבורים. במצב כזה, אין המעסיק רשאי לרשום לעובד יתרת ימי חופשה שלילית, והעובד זכאי לשכר עבודה רגיל בימי החופשה שנכפו עליו.

 

מעסיק אשר למרות זאת ירשום לעובד יתרת ימי חופשה שלילית, בגין חופשה שכפה על העובד, לוקח על עצמו את הסיכון כי העובד יתבע שכר עבודה על ימי החופשה הכפויים, לרבות פיצויי הלנת שכר.

 

המצב שונה כאשר העובד פונה מיוזמתו ומבקש ממעסיקו לצאת לחופשה, בידיעה כי אין לו ימי חופשה צבורים (הבקשה תיחשב כבקשתו של העובד כאשר מועד החופשה שאותו מבקש העובד אינו חופף את מועד החופשה שכפה המעסיק על עובדיו).

 

במקרה זה, על המעסיק לנכות לעובד ימי היעדרות ממשכורתו. האפשרות לרשום לעובד ימי חופשה במינוס (יתרה שלילית), ולשלם לו שכר רגיל היא אפשרות שעדין לא נבחנה בבית הדין לעבודה.

 

נראה כי המעסיק יהא רשאי לקזז את היתרה השלילית מכל סכום שיהיה חייב לעובד, רק במקרה בו יהיה למעסיק תיעוד בכתב על כך כי העובד מבקש את החופשה, מאשר שאין לזכותו ימי חופשה צבורים באותו מועד, ומסכים כי המעסיק יוכל לנכות מכל סכום שיגיע לו בעתיד את היתרה השלילית של ימי החופשה.


 

תמורת הודעה מוקדמת - התפטרות עקב הרעה בתנאי עבודה

 

מאת: הילה פורת, עו"ד

 

עובדת עבדה כאחראית צוות תיפעול בחברה פרטית מזה כשלוש שנים, כאשר שכרה החודשי היה 7,000 ₪ ברוטו.

 

בחודשים האחרונים נקלעה החברה לקשיים כלכליים והמנכ"ל הודיע לעובדת, כי הם נאלצים להפחית את שכרה ל-5,000 ₪ ברוטו לחודש, בעקבות המצב.

 

העובדת מצידה, חשבה על כל ההשלכות של המצב הכלכלי החדש אליו נקלעה החברה והודיעה למעבידה, כי באם החברה לא תוכל לעמוד בשכר של 7,000 ₪ לחודש, היא תאלץ להתפטר עקב הרעה בתנאי עבודתה.

 

באותו מכתב הבהירה העובדת, כי במידה ואכן תאלץ להתפטר, תהא החברה חייבת לה פיצויי פיטורים, וכן תמורת הודעה מוקדמת. האם צודקת העובדת בטענתה?

סעיף 11(א) לחוק פיצויי פיטורים, התשכ"ג-1963, קובע, כי במקרה שעובד התפטר מחמת הרעה מוחשית בתנאי עבודתו יראו את התפטרותו, לענין חוק פיצויי פיטורים, כפיטורים.

 

במספר פסקי דין נקבע כי גובה השכר הוא אחד התנאים היסודיים והעיקריים שביחסי עובד ומעביד, והפחתת השכר היא אולי ההרעה המוחשית ביותר של תנאים אלה, ומשנעשה הדבר על פי הודעה חד צדדית מטעם המעביד, אין לדרוש מהעובד כי ימשיך בעבודתו.

 

לפיכך, נראה כי במקרה בו הופחת שכר העבודה מ-7,000 ₪ ברוטו ל-5,000 ₪ ברוטו, ניתן לראות בכך הרעת תנאי עבודה המאפשרת לעובד להתפטר באופן שהתפטרותו תחשב כפיטורים, לענין הזכאות לפיצויי פיטורים.

 

אך לא כך באשר לתמורת הודעה מוקדמת.

 

לענין זה, יש לשים לב לעובדה שמדובר כאן בהתפטרות ולא בפיטורים. סעיף 11 הנ"ל מעמיד אומנם התפטרות בנסיבות מסוימות על בסיס פיטורים, אך הוא עושה כן לענין פיצויי פיטורים בלבד.

 

אין כל אסמכתא לענין הזכות לתמורת הודעה מוקדמת מהמעביד במקרה של התפטרות עובד, ותהיה הסיבה אשר תהיה (כך נקבע בפד"ע לט/3-1185 וכן בפד"ע ל/3-15).


 

רציפות בין שתי תקופות העסקה

 

מאת: הילה פורת, עו"ד*

 

אשת שיווק פוטרה לאחר שעבדה חצי שנה במקום עבודתה. עם פיטוריה שולמו לה תמורת הודעה מוקדמת ופדיון ימי חופשה. כחודשיים לאחר פיטוריה, פנה אליה מעסיקה והציע לה לחזור לעבודה. יחד עם זאת, הבהיר לה כי צבירת זכויותיה הסוציאליות תהיה רק ממועד התחלת העסקתה הנוכחית (לרבות לענין פיצויי פיטורים, חופשה והבראה). ענת מעוניינת לדעת, האם יש בסיס חוקי לטענתו?

 

סעיף 2(9) לחוק פיצויי פיטורים, התשכ"ג-1963, קובע כי הפסקה תוך ניתוק יחסי עובד ומעביד שאינה עולה על שישה חודשים, לא תפגע ברציפות בעבודה לענין פיצויי פיטורים.

 

לפיכך, במקרה בו מעסיקה של העובדת יקבל בחזרה לעבודה את העובדת, בטרם יעברו שישה חודשים ומעלה מיום ניתוק יחסי העבודה, הרי שביום בו תקום לעובדת הזכות לפיצויי פיטורים, הוותק שיחשב לה כוותק לפיצויים הוא הוותק הכולל בשתי תקופות ההעסקה. הדרך היחידה ליצור תקופת עבודה חדשה שתהיה מנותקת מתקופת העבודה הראשונה, היא להמתין שיחלפו לפחות שישה חודשים מיום סיום יחסי העבודה.

 

יחד עם זאת, לעניין חופשה שנתית ודמי הבראה, לא קיימת הוראה דומה, ולפיכך, נראה כי אף תקופת נתק הקצרה משישה חודשים תביא לצבירה חדשה של ותק לחופשה שנתית ולהבראה.

 

יש לציין, כי במידה ויווצר רושם בעיני בית הדין לעבודה כי פיטורי עובד היו במטרה להימנע מליצור רצף זכויות של חופשה והבראה, יהיה על המעביד לחשב את הזכויות המצטברות משתי התקופות.

 

עו"ד הילה פורת – מומחית בדיני עבודה, מחברת הספר "דיני עבודה המדריך המלא"


 

 

Life's challenges are not supposed to paralyze you, they're supposed to help you discover who you are.

 

Anonymous

 

 

 


לעיון בגיליונות קודמים של חדשות משאבי אנוש


קוראים יקרים! אם אינכם מעוניינים לקבל מכתב העת משאבי אנוש חדשות משאבי אנוש לחצו כאן
לתשומת לבכם! אתם יכולים ומוזמנים לסמן את התחומים שבהם אתם מעוניינים לקבל מאיתנו דוא"ל
מבקש להסיר את שמי מרשימת התפוצה שלכם לחלוטין - לחץ כאן
תודה רבה
 
 
http://www.hrpedia.co.il/
כתב העת משאבי אנוש - שנה 23
לפרטים על שירותי דיוור בטלפון רב קווי: 7464264 - 09
HUMAN RESOURCES MAGAZINE
כתובתנו: ת.ד. 3202 הרצליה, 46104
Powered by Artvision | Truppo Websites