Always doing something new for the future


Be Connected to HR News HR Professionals and HR Professionalism

 

 

 

 

 

בקרוב    קול קורא לכנס השנתי ה - 18

 

למידה  מקדמת  עסקים!

 

יו"ר: הכנס: ניסו אדטו, מנהל הדרכה ופיתוח ארגוני, HOT

 

                          SAVE THE DATE:

                          24, 25 במאי 2011

 


 

 

יצא לאור הגיליון החדש

של הירחון משאבי אנוש

נובמבר - דצמבר 275-276

 

  

                                                                                                                            
תוכן עניינים                                                                                                                 
הזמנת מנוי שנתי* (Hard Copy)                                                                                       
הזמנת מנוי דיגיטלי

גיליון דיגיטלי להתרשמות

* למזמינים מנוי שנתי Hard Copy - גם מנוי דיגיטלי חינם.


 

חדש:

 

גיליון מספר 8 - דצמבר 2010

לעיון

לעיון בגיליונות קודמים

 

לתשומת לבכם

קיבלנו תגובות מאד יפות לגיליון ואנחנו ממליצים למי שעדיין לא קרא – לקרוא


  

אז מה היה הפתרון הנכון?

ומי הם הזוכים בפרסים?

 

Change & Twist

משחקים, מתחרים, לומדים בכנס משאבי אנוש

 

הזוכים הם:

אלי סער, סמדר סיוון, אלי אלמוזלינוס, ליאת עד

ארבעתם עובדי בנק הפועלים מאגף משאבי אנוש מחלקת תכנון אסטרטגי.

 

הפתרון הוא: 

לוטם, טרקס וסלולינק שיתפו פעולה בהעברת משחק חוויתי בכנס השנתי ה – 22 לניהול משאבי אנוש.

המשחק, המדמה את האופן בו ארגונים ילמדו בעתיד, היווה הזדמנות ללמידה ואתגר קבוצתי ושילב שימוש בפלטפורמה אינטרנטית וסלולרית.

 

עומס המידע והמשימות עימם מנהלים ועובדים מתמודדים בימינו, היוו השראה לשלוש המשימות עימן אותגרו המשתתפים במהלך המשחק במקביל:  פתרון חידה, הצבעה לשאלה בוערת על סדר יומם של מנהלי מש"א ובחירת שיר להשמעה ברחבי האולם. כל זאת באמצעות הסלולרי וגלישה באינטרנט באמצעותו, אמצעי התקשורת המשמשים את כולנו באופן הולך וגובר.   

 

את מרבית הרמזים במשחק ניתן היה לפענח תוך שימוש בחיפוש אינטרנטי באמצעות הטלפון הסלולרי, בהפעלת חבר טלפוני וכו'...

 

כמובטח למשתתפים, אנו מפרסמים את פתרון החידה ואת התוצאות לשאלה הבוערת עליה המשתתפים התבקשו להצביע במהלך המשחק.

המשך...


 

יבמ ו-IEEE יוזמות עדכון תכניות הלימודים במוסדות אקדמאיים לצורכי טכנולוגית המידע

 

מאת: דני בר-אילן, יועץ תשתיות IT ביבמ ישראל

 

מהנדסים מפס הייצור של האקדמיה והטכניון, המגיעים לראיון עבודה בחברות הייטק מופתעים לא אחת לגלות, שקיים פער גדול בין צרכי החברה לידע שרכשו בעמל רב לאורך שנים,

זאב, מהנדס מכונות מהטכניון, גילה שעליו להשקיע ימים ושעות בהשלמת ידע ורכישת יכולת הבחנה בין עיקר וטפל וכישורי ניהול וקבלת החלטות כדי להתקדם לעמדת ניהול.

טל, ד"ר בהצטיינות במדעי המחשב, למדה על בשרה שהלימודים באוניברסיטה לא הכינו אותה לניהול צוות חוקרים במעבדה, לקידום ולהכרה בהישגיה המקצועיים. שמעון, יועץ מוכשר ומוכר, השקיע שנים כדי להתאים ידיעותיו וכישוריו להתערות בסביבה עסקית, ניהולית ומקצועית.

 

שלושה אנשים, שלושה עולמות שונים, אך כולם זיהו שהלימודים במוסדות אקדמאיים לא הכינו אותם באופן מלא להתמודדות עם המשימות השוטפות במקום העבודה בתעשיית המידע.

למעשה, גם באקדמיה זיהו מכבר את הפער ההולך ומתרחב בין עולם האקדמיה לבין צרכי תעשיית המידע וצרכי הממשל ובפרט:

-        ירידה נמשכת במספר הפונים ללימודי מקצועות המחשוב

-        התחושה שלמהנדסים בתחילת דרכם חסרים כישורים חיוניים

-        הסביבה העסקית משתנה, בעוד תכנית הלימודים נשארה מאחור

 

במקביל - חברות הייטק מצידן מעוניינות לקצר את פרק הזמן הנדרש לקליטת עובדים ולהפחית ההשקעה הדרושה להתאמתם לסביבה העסקית וצרכי הארגון .

 

לימודי הנדסה, בנוסף למיקוד התחומי המקובל, רצוי שיחצו תחומי ידע אחרים ויקנו כלים לחשיבה, לניתוח ולהערכה. מהנדסים בימינו זקוקים לידע וניסיון בעסקים, ניהול ותקשורת בין-אישית.

כיוון שמה שנלמד היום הופך חסר ערך במהירות רבה, יש כל הזמן צורך בתכניות זמינות ועדכניות ללימוד ותרגול. תכניות, הנגישות במסגרות גמישות של לימוד מרחוק או הדרכה קלאסית.

כדי לייצג את השקפת התעשייה בנושא זה נערך סקר ממוקד בקרב מספר מנהלים בשוק טכנולוגית המידע. שאלת הסקר הייתה: מה היו הכישורים שנדרשו לך כדי להצליח ואשר לא נלמדו באוניברסיטה. בין התשובות שנתקבלו בלטו:

"הנכס העיקרי שהקנה לי הטכניון, היה ללמוד איך ללמוד ולהבחין בין עיקר לטפל" אומר זאב, מהנדס מכונות בוגר הטכניון, המנהל כיום את קבוצת התוכנה של חברת היי טק ידועה, "אולם, כדי להצליח בתפקידי היה עלי לטפח מנהיגות, ניהול צוות וכישורי הצגה משכנעת. "אקדמאים, המסיימים את החוג למדעי המחשב אינם בשלים לעמוד לפני קהל גדול. כדי להצליח, היה עלי ללמוד איך לנהל צוות בפרויקט גדול איך למכור את ההישגים המחקריים שלי, איך לשכנע קהל גדול במצגת" אומרת ד"ר טל, בוגרת החוג למדעי המחשב באוניברסיטה העברית, העוסקת במחקרים קריפטוגרפים בחברה ידועה ומנהלת צוות חוקרים גדול.

שמעון, יועץ בכיר בחברת הייטק, איש אשכולות, בעל התמחויות החוצות תחומי IT מקובלים, סיפר כיצד המציא עצמו מחדש בכל 10 שנים; "הייתי חייב לפתח כישורי תקשורת בין-אישית, ניהול צוות, ניהול מו"מ, ניהול פרויקטים ויחסי לקוחות. הדרך שבחרתי לקנות את הכישורים הייתה להתבונן בבכירים ממני, לשוחח עם דמויות מפתח וללמוד בכוחות עצמי".

כדי לטפל בסוגיות אלה, יזמו יבמ ו-IEEE כנס בנושא שנערך לא מכבר בדבלין, אירלנד, ועסק בהתאמת תכניות הלימוד לצרכי תעשיית המידע.

 

משה קם, נשיא IEEE, הגדיר את דמותו של המהנדס המבוקש כיום:

-        מסוגל לתקשר ביעילות עם קהל בעל אוריינטציה טכנית ועסקית

-        פועל בצורה עצמאית לרענון ידע וכישורים

-        איש צוות, בעל יכולת לעבוד בצוותים מגוונים

-        יצירתי, יוזם, בעל מוטיבציה גבוהה.

 

תכנית הפעולה וההמלצות אשר הוכנו על ידי באי הכנס להשגת היעדים הללו כללה;

-        יצירת פיתוח משותף, תוך 45 יום, בין IEEE ויבמ שיגדיר את משאבי והיקפי תכניות הלימודים (הסתיים בהצלחה)

-        הזמנה פתוחה לגופים וחברות נוספים להצטרף למיזם

-        שימוש במשאבים קיימים לפיתוח המיזם אשר יחל במחצית השנייה של 2011

 

בחברה של היום האחריות לשמירה על עדכנות וקידום תכנית הלימודים תלויה בשלושה גורמים: מערכת החינוך הממוסדת, המעסיק אך בעיקר הפרט. אם לעשות פראפרזה על דברי אברהם לינקולן ("איגרת גטיסברג"): Education of the people, by the people, for the people


 

יש להקים שירות תעסוקה ייעודי שיתמחה בטיפול באוכלוסיית המבוגרים

 

 

כך אמר חבר הנהלת מפלגת "דור", פרופסור אמנון כספי, בתכנית הטלוויזיה "קפה הפוך" עם עמנואל הלפרין. "שירות התעסוקה הלאומי אינו בנוי לשרת את האוכלסוייה הפרובלמטית הזאת. יש לאפשר לאנשים שרוצים לעבוד אחרי גיל הפנסיה, להמשיך לעבוד. העובדים המבוגרים הם המנוסים ביותר ומהווים הון אנושי שלא יסולא בפז"

חבר הנהלת מפלגת "דור" ויו"ר ועדת מדיניות ומצע של המפלגה, פרופסור אמנון כספי, התארח בתכניתו של עמנואל הלפרין "קפה הפוך", ששודרה בערוץ הכנסת ובשידור חוזר גם בערוץ 10.
פרופסור כספי, מנהל המעבדה למידע במשאבי אנוש באוניברסיטת בר-אילן, שהתמחה בשנה האחרונה בנושא תעסוקת מבוגרים (מנוסים, כפי שהוא מגדיר), אמר בראיון, כי יש לאפשר לאנשים שרוצים לעבוד אחרי גיל הפנסיה, להמשיך לעבוד.
"העובדים המבוגרים הם המנוסים ביותר ומהווים הון אנושי שלא יסולא בפז", הבהיר פרופסור כספי.
לטענת הלפרין, שבעצמו בן 67 (הגיל המעודכן ליציאה לפנסיה), כי למרות העלייה בתוחלת החיים עדיין האדם מזדקן. "אני כבר מרגיש סנילי ושוכח דברים", ציין הלפרין בחיוך והוסיף, כי העובדים הוותיקים תופסים את מקום הצעירים המובטלים.
"התאוריה של הכלכלנים, ואני אינני כלכלן", ענה כספי, "שגיל העבודה צריך להיפסק בגיל 50-55 ומצדם, לאחר מכן האדם יכול ללכת. הניחו את הגיל בצד. יש אנשים שחוקים בגיל 40 ויש אנשים נמרצים בגיל 70. צריך לנצל את ההון האנושי לתפקידים מתאימים כיועצים, מנטורים וכדומה. יש מפעלים בחו"ל שהקימו מחלקות מיוחדות למבוגרים וכולם יוצאים מורווחים. יש להקים שירות תעסוקה ייעודי שיתמחה בטיפול באוכלוסיית המבוגרים. כיום, שירות התעסוקה הלאומי אינו בנוי לשרת את האוכלוסייה הפרובלמטית הזאת. השירות החדש יצטרך להתעמק בנושא וללמוד אותו היטב כדי לדעת איך לגשת אליו ולשרת את האוכלוסייה בצורה הנכונה והיעילה ביותר ולנצל אותו לטובת המדינה מבחינה כלכלית וחברתית".
כספי סיפר שכדי לבדוק את הנושא פנה לשירות התעסוקה כמחפש עבודה. כשגילה הפקיד את גילו של כספי, הבהיר, כי בגילו לא יוכל לקבל דמי אבטלה, אך עליו לחתום אחת לחודש. אם ברצונו שלא להגיע, הוא יכול לקבל אישור מהמנהל, שבעצמו לא ידע איך להתייחס לדורש העבודה הזקן.

 

________

 

שנת 2010 הינה נקודת מפנה! דור "הבייבי בומרס", שנולדו בתום מלחמת העולם השניה – בדרכו לגמלאות...

המחליפים לדור הזה – הולכים ופוחתים במספרים גדולים בגלל ירידה מתמשכת ומשמעותית בילודה!! בכל העולם!

 

התחרות על כח אדם הינה תחרות גלובלית:

ההתפתחות הטכנולוגיתהיכולת לתקשר מהרגע להרגע מכל מקום לכל מקום, למצוא מישרות בכל חברה בעולם דרך האינטרנט, התעבורה הבינלאומית הזמינה והנוחה, האנגלית כשפה כלובלית ועוד...

כל אלה רק מחריפים את התחרות.

התוצאה, ערכו של המבוגר, כעובד ילך ויעלה וארגונים יחפשו דרכים יצירתיות להמשיך את העסקתו! – אכן, "לא יסולא בפז..." כדברי פרופ' אמנון כספי (הערת העורכת, נאוה אלדר)

עוד, אם יורשה לי, אני חולקת על הגדרת העובדים המבוגרים כאוכלוסיה פרובלמטית. אני כן מסכימה, שארגונים, כדי לשמר ידע וניסיון, ו – אנשים, שבעתיד הקרוב יחסרו במספרים גדולים והולכים – חייבים להערך להעסקתם של עובדים מבוגרים על כל המשתמע מכך. (נ.א.)

 


 

חשיבותה של ארוחת הערב

 

מאת: דפנה לוי

 

ארוחת הערב אמורה להיות הארוחה הגדולה השלישית ביום. בגלל שזו ארוחה בשעה
שאחרי השקיעה נשתדל להקדים את ארוחת הערב ולא למשוך עד שעה מאוחרת.

 

במהלך היום הגוף סופר את הרכיבים התזונתיים שנכנסים אליו, אם התוצאה משביעת רצון והקפדנו על כללי התזונה הנכונה והמאוזנת כלומר: אכלנו כל 3 שעות את הארוחות המסודרות בעלות ההרכב המתאים, הגוף יסתפק בארוחה צנועה.

כאשר לא הקפדנו על כללי הזהב דילגנו על ארוחות, החסרנו רכיבים, הוספנו נישנושים, הוא ירגיש שמשהו לא תקין בחילוף החומרים ובמחזוריות הארוחות, ואז מתחילה הצרה:

לפני רדת החשכה או מייד אחריה,  הגוף האבולוציוני החכם, שמערכת הרעב והשובע שלו עוד מימי קדם לא השתכללה, יחשוב שאת נכנסת לישון במערה כשבטנך דלה וידרוש עוד ועוד אוכל לחמם ולהגן על הגוף מפני רעב שממשמש ובא...

אבל למה רעב את שואלת? הרי הרגע הורדתי חצי קילו קוראסונים אחרי שסיימתי את החצי קילו בורקסים עם מיץ תפוזים שהוריד לי את החצי פיצה.

שאלה מצויינת.

החישוב הוא כך: אם במהלך היום לא אכלת, סימן שיש בצורת קשה במדינה. אפילו אם עכשיו במקרה הורדת איילה, מחר תחזור הבצורת הקשה, אז בוא ונדרוש עוד איילה, לשים בעתודה כי בזמן בצורת קשה אין לדעת מה יקרה עד הארוחה הבאה.

הגוף האבולוציוני האומלל, לא שמע על סופר שיווק השיקמה ולא יודע שלא אכלת כי לא התאמצת, כי לא פינית זמן או כי לא הכנת סנדביצ'ים לעבודה. או שמא את בדיאטה לא טובה.

הוא יחשוב שאין, ואם כבר מגיעה פיסת מזון כדאי לרצות עוד ועוד עד שתעבור התחושה או תסתיים העונה ( צייד האיילות).

 

מה עושים? אוכלים!

אם נאכל כל היום באופן מאוזן, נימנע מארוחת פיצוי ואגירה שבאה בלילה.

כשאוכלים בלילה לפני השינה ארוחה גדולה, הגוף עלול לעבוד קשה מדי.

הרי בלילה יש עבודות תחזוקה לעשות.

מומלץ לאכול ארוחת ערב מוקדמת וממש בלילה ארוחה סופר קלה.

 

לא כדאי בשום שעה של הערב לאכול בשר, הוא קשה לעיכול ונוטה לתסוס. אם יש בעיות בעיכול.

התסיסה יוצרת גזים והרגשת בחילה.

בארוחת ערב עדיף ביצה, סלט, יוגורטים וגבינה.

ארוחת הערב כשיוצאים ובימי שישי בערב, זו כבר סאגה אחרת.

רק כדי להשלים את התמונה נגיד שפעם בשבוע ל"הקריב" בשביל המשפחה, זה לא נורא.

 

לסיכום: הרבה ירקות

ביצה / תחליף חלב.

פחמימה מלאה

וזהו כמעט עד למחרת.

  

קרדיט:

דפנה לוי, תזונאית קלינית ומרצה בנושאי תזונה נכונה וחשיבות הפעילות הגופנית, תזונאית של רשת בודי שייפ ומאמנת כושר.


 

 

מנחם לפידור עו"ד - סקירת פסיקה וחקיקה

 

תקנות סדר הדין האזרחי (תיקון)

תוקנה תקנה 512(ג) בתקנות סדר הדין האזרחי ונקבע שהחל מה- 18.11.10 לא יתווסף לסכום שכ"ט שנפסק מע"מ. 

תקנות בית הדין לעבודה (פגרות) (תיקון)

החל מה- 1.12.10 פגרת הקיץ בבתי הדין לעבודה היא מה- 20 ביולי ועד ל- 4 בספטמבר.

בית המשפט העליון פסק:

1.      בוררות – פגרות - "בהעדר הוראה בחוק הבוררות ובתקנות הבוררות לעניין תחולתן של פגרות על תקופת חמישה עשר הימים שלאחר המצאת הבקשה לאישור פסק הבוררות, הרי שיש להחיל את תקנה 529 לתקנות סדר הדין האזרחי על סד הזמנים הקבוע בתקנה 10 לתקנות הבוררות. היינו, פגרת בית המשפט אינה באה במניין הימים לפי תקנה זו" (רע"א 5617/09 פורוש נ' דייטש (גרליץ), פס"ד מה-26.10.10)).

http://www.hrisrael.co.il/vault/files/lapidor-12.10.pdf


 

 

עודד ערמוני עו"ד - סקירת פסיקה

 

להלן פסקי דין של בתי הדין לעבודה, אשר התפרסמו בחודש החולף

http://www.hrisrael.co.il/vault/files/armoni_12.10.pdf


 

 

דעות:

מדוע עובדים שונאים את "כח אדם", את "משאבי אנוש"...

 

מאת: מאיר פלג - יועץ ניהול ומשאבי אנוש

 

כל מנהיג יודע כי אנשים הם הנכס היקר ביותר של החברה. כל מנהיג צריך לדעת שהשקעה באנשים היא יעילה לא פחות מאשר להשקיע בטכנולוגיה. שבעה אחוזים של מנכ"לים אומרים שאין להם את הכישרון הדרוש להם כדי לבצע את האסטרטגיה הזאת ביעילות.
אז למה HR הוא תמיד הקול הפחות חשוב ליד שולחן ההנהלה? ולמה כולם שונאים אותם?


ברוב החברות, משאבי אנוש חסר כוח ארגוני בגלל שאין הכנסות = אין שום השפעה.

העובדה שיש חברות שפונקציית משאבי אנוש שלהן היא למעשה או להלכה במיקור חוץ מראה, עד כמה נמוך HR יכול ליפול בתוך מבנה הכוח של החברה. אחרים טוענים כי HR לא קיים כדי לעשות משהו - אלא רק כדי למנוע תביעות.

 

אם מתמקדים בדרישות הארגון ניתן לראות כי ל HR יש רק מנדט פיקוח ובקרת משאבי אנוש. העובדים שחושבים ש HR בא כדי להגן עליהם, מגלים ההיפך. ההגנה היא על הארגון.

ב HR לא פלא שבעלי מקצוע מתוסכלים. הם יודעים כמה חשובים הם יכולים להיות. לעתים, מבחינה אינטלקטואלית וגם מבחינה מקצועית, הם שנות אור קדימה ממחלקות השירות בארגון. הם יכולים לראות בבירור, ועוד לפני ההתרחשות, מקרים רבים של בעיות אבל המצב המתסכל בארגונים שלהם הוא שאין להם את הסמכות לבצע שינוי. במקום זה מחייבים אותם פעמים רבות "לנקות את השטח", אחרי "חיסול", וזה יוצר אצל אנשי HR בעיות אפילו רגשיות ותבוסתנות מקצועית.

 

יש דרך אחרת. חברות שחושבות לרוב ברצינות על הבעיה הזו הן חברות שירותים מקצועיים, משום שאצלן המשאב האנושי הוא המשאב הכמעט יחידי. הם יצירתיים כי הם חייבים להיות. בכיר בארגון כזה גם אם הינו מומחה בתחום הכלכלי חייב נסיון בתחום האנושי כדי לתחזק את תפקידו כהלכה. חייב לדעת קצת לפחות גם על אנשים, לא רק על מזומנים.

 

בכיר ב HR חייב לדעת לטפל גם בטלנטים, באנשים כשרוניים, ולא רק לדעת סטנדרטים בטיפול במשאב האנושי. לא רק טיפול תהליכי אלא טיפול אנושי. פיתוח הכשרון האישי חשוב מאד מהיבט הכלכלי. ארגון שמבין זאת , מקבל תפוקות עילית. 

 

מתן כבוד ויחס לעובד, יוצר מהלכי שביעות רצון גוברים החל מהספקים, דרך העובדים ועד אחרון הלקוחות של הארגון. תהליך זה מביא לרווח לכל ארגון.

 

דרגי ניהול שאני מדגיש אצלם את הנושא, מאשרים את החשיבות אך נבעתים מהרעיון של "יחס לעובד". מנהלי משאבי אנוש - צוהלים. סוף סוף עוד מישהו הביע את דעתם, כי "אורח לרגע רואה כל פגע".


 


לעיון בגיליונות קודמים של חדשות משאבי אנוש


קוראים יקרים! אם אינכם מעוניינים לקבל מכתב העת משאבי אנוש חדשות משאבי אנוש לחצו כאן
לתשומת לבכם! אתם יכולים ומוזמנים לסמן את התחומים שבהם אתם מעוניינים לקבל מאיתנו דוא"ל
מבקש להסיר את שמי מרשימת התפוצה שלכם לחלוטין - לחץ כאן
תודה רבה
 
 
http://www.hrpedia.co.il/
כתב העת משאבי אנוש - שנה 23
לפרטים על שירותי דיוור בטלפון רב קווי: 7464264 - 09
HUMAN RESOURCES MAGAZINE
כתובתנו: ת.ד. 3202 הרצליה, 46104
Powered by Artvision | Truppo Websites