יולי 2011
גיליון מס'  2

www.hrisrael.co.il

 

 

 

 

הכנס השנתי ה - 23

לניהול משאבי אנוש בישראל

 

הכנס והתערוכה: 6, 7 בדצמבר 2011

מלון כפר המכביה, רמת גן

 

 

 

יו"ר הכנס: איקה אברבנאל, Corporate VP HR & Chief Integration Officer,

               טבע תעשיות פרמצבטיות.

 

בקרוב - קול קורא


 


 

עמיתים יקרים,

אנו שמחים להגיש לכם את הניוזלטר השני בנושא ביטוח פנסיוני וגמל, בשיתוף קבוצת  עדיף תקשורת, שהתמחותה במידע בעולמות אלו ואשר נאותה להעמיד לרשותנו  את מיטב הידע והמומחיות ומציגה בשפה פשוטה את השינויים והתמורות הגדולים שמתחוללים בתחום הפנסיה והגמל.

זאת, באדיבות אנשי מקצוע, מנהלים ומומחים שונים במשק הישראלי.

 

החיסכון הפנסיוני הוא הנכס הגדול ביותר של מרבית הציבור בישראל. מדי חודש מפריש האדם העובד נתח משמעותי מהכנסתו ויוצר לו נכס עתידי. זוהי ההשקעה המהותית ביותר שלו, שמפרותיה הוא אמור ליהנות כאשר יפרוש לגמלאות.

 

זה עשור פועל האוצר בנחרצות לשינוי מהותי של שוק החיסכון הפנסיוני. החל משינוי במוצרי הפנסיה והחיסכון ארוך הטווח, דרך היבטי המס וכלה באחריות המעסיק לחיסכון הפנסיוני של עובדיו. המטרה היא שהצרכן הסופי - העובד - יהיה זה שמחליט על אופיו של החיסכון ועל זהות מי שמטפל בו.  המטרה אמנם טובה, אך נשאלת השאלה האם יש לפרט את הכלים לנהל את החיסכון הפנסיוני שלו. נכון להיום התשובה לשאלה היא - לא.

לרוב הציבור אין את ההשכלה והידע הפיננסי המאפשר הבנת הדקויות של תוכניות החיסכון ארוך הטווח וההבדלים ביניהן. מובן שגם אין לעובד את הכוח הכלכלי לנהל משא ומתן ולהתמקח על התנאים שיקבל. מכאן עולות שאלות מהותית נוספות כגון: מי יישא באחריות בגין תוכנית פנסיונית לקויה של העובד, מהי מידת מעורבות המעסיק כדי שהעובד ידע לבחור בתוכנית האופטימאלית לצרכיו, והאם למעסיק יש מחויבות - חוקית או מוסרית, כדי לוודא שעובדיו ייהנו מכוחו ויקבלו תנאים משופרים.


על כל אלו ועוד, נועד לענות הניוזלטר החדש.

קריאה מהנה ומועילה !

 

                                                      שלכם

נאוה אלדר


מה בגיליון

מגמות ואתגרים בחיסכון לטווח ארוך מאת: חיה חזקני

ועדת השרים דחתה את הדיון על העלאת גיל הפרישה לנשים מאת: מערכת עדיף

זכויות מעסיקים?הקופה מאת: עו"ד שלומי לויה

למעסיקים העבריינים יש סיבה לדאגה מאת: עו"ד תמר קדמי

ניהול סיכונים הוליסטי בראי העובד והמעביד מאת: קרן שמיר

כדאי לדעת מאת: עו"ד ירון טבצ'ניק


כולכם 
מוזמנים לכתוב, להגיב, לשאול ולתרום לשיח המקצועי
 

מגמות ואתגרים בחיסכון לטווח ארוך 

 

 

מאת: חיה חזקני


חיה חזקני, ראש אגף הייעוץ פנסיוני, בנק הפועלים.


היקף החיסכון הפנסיוני עמד במרץ 2011 על כ- 1 טריליון ש"ח | ענף החיסכון הפנסיוני עובר תהליכי שינוי רבים הנובעים משורת רפורמות שמוביל האוצר | האתגר המרכזי של המערכת הבנקאית לדברי חזקני הוא לסייע ללקוחותיה לנהל את החיסכון הפנסיוני לתקופה של כ- 60 שנה, בסביבת ריבית נמוכה, שינויים רגולטורים תכופים ותוחלת חיים ההולכת ומתארכת

 

היקף החיסכון לטווח ארוך, נכון למרץ 2011 מתקרב לסך של 1 טריליון ש"ח ומהווה 36% מתיק הנכסים הכולל של הציבור. החיסכון נמצא בעיצומו של תהליך שינוי, בעקבות שורה של רפורמות אשר בוצעו בשנים האחרונות, בכיוון של האחדה, שקיפות ונגישות למידע.

 

בין הרפורמות הבולטות בתחום ניתן למנות את רפורמת בכר, שאפשרה את כניסת הבנקים לייעוץ פנסיוני; רפורמת הניוד המאפשרת את מימוש זכות הבחירה; את תיקון 3 שהביא להאחדת מוצרי החיסכון לטווח ארוך כמוצרי קצבה לגיל פרישה וכן את הסכם פנסיה חובה, במסגרתו הצטרפו מאות אלפי שכירים לחיסכון הפנסיוני.

באופק, רפורמה נוספת ומקיפה "תכנית האוצר להגברת התחרות במוצרי החיסכון הפנסיוני", אשר במרכזה מצויים קביעת תקרה לדמי ניהול ומודל עמלות הפצה אחיד בכל מוצרי החיסכון לטווח ארוך.

נושא מרכזי נוסף בתחום החיסכון לטווח ארוך, הוא הקמת מסלקה, שתאפשר העברת מידע וסליקה בין כל הגורמים המעורבים בייעוץ ובשיווק הפנסיוני, שתתבסס על שפה אחידה.

המשך 


   

 

ועדת השרים דחתה את הדיון על העלאת גיל הפרישה לנשים  

 

 

 

 

מאת: מערכת עדיף

 

נדחה בחודשיים הדיון בהצעת החוק של ח"כ דליה איציק, המבקשת להותיר את גיל הפרישה לנשים על 62 | ההצעה הוגשה בעקבות המלצת הוועדה הציבורית, להעלאה הדרגתית של גיל הפרישה לנשים ל-67

 

ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה בחודשיים את המועד לקביעת עמדתה בהתייחס להצעת החוק שהגישה ח"כ דליה איציק, שלפיה גיל הפרישה לנשים יישאר 62. ההצעה הוגשה בעקבות המלצת הוועדה הציבורית, להעלאה הדרגתית של גיל הפרישה לנשים ל-67, כך שישתווה לגיל הפרישה של גברים.

הוועדה לבחינת גיל הפרישה לנשים הסכימה על המתווה שמקדם אוצר, לפיו גיל הפרישה לנשים יעלה כל שנה ב-4 חודשים, כך שעד 2017 הוא יעמוד על 64. לאחר מכן, יעלה גיל הפרישה לנשים ל-67, בתהליך הדרגתי של 15-20 שנים נוספות
.

מי שהתנגד, אגב, למתווה האמור, היו ראש אגף הפנסיה בהסתדרות, רו"ח זאב חושינסקי
ויו"ר נעמ"ת, טליה לבני, שפרשו מחברותם בוועדה.

גיל הפרישה לנשים אמור לעלות בשנת 2012 ל-64, זאת לאור הסעיף שבחוק להעלאת גיל הפרישה, המאפשר העלאה אוטומטית של גיל הפרישה לנשים ל-64, במידה והדבר יומלץ על-ידי ועדה ציבורית. העלאת גיל הפרישה לנשים ל-67 טעונה את אישור הכנסת
.

גורמים באוצר ובקרנות הפנסיה הוותיקות עמיתים, הזהירו בעבר כי אם לא יעלה גיל הפרישה לנשים, ייווצר גירעון של כ-4 מיליארד שקל בקרנות הוותיקות, אותו תידרש לשלם המדינה, שכן היא ערבה לקרנות שבהסדר.


 

 

זכויות מעסיקים?

 

 

מאת: עו"ד שלומי לויה

 

עו"ד שלומי לויה, היועץ המשפטי, איגוד לשכות המסחר.

 

לטענת עו"ד לויה קיים בשנים האחרונות שטף של "פליליזציה" המגביר את סיכוייו של כל מעסיק להפוך לעבריין | "מעסיק שיבקש למנוע כניסת נציגי ארגון עובדים חשוף לתשלום פיצויים ללא הוכחת נזק בגובה של עד 50 אלף ₪ | "בשלב מסוים ימאס לעשות עסקים בישראל. נישאר עם ארגוני עובדים חזקים, אבל בלי עסקים"

 

מבט אל החקיקה ואל הפסיקה של השנים האחרונות מעלה מגמה בולטת של שחיקה הולכת וגוברת בזכויות המעסיקים. עוד ועוד זכויות ניתנות לעובדים, עוד ועוד מטלות מוטלות על כתפי המעסיקים. אין כל מקום להשוואה בין עולם העבודה של ישראל בשנת 2000 לעולם העבודה בישראל של שנת 2011 - חוקי המשחק השתנו.

 

הדברים האמורים בעיקר בפגיעה בזכויות היסוד של המעסיקים: שטף בלתי פוסק של פליליזציה, המגדיל כל העת את הסיכוי של מעסיק להפוך לעבריין; חיזוק כוחם של ארגוני העובדים וחיזוק כוחם של חברי ועדי העובדים, תוך פגיעה בזכויות חוקתיות של המעסיקים כגון: זכות הקניין ופגיעה בעיקרון השוויוניות בין עובדים; שינויים כלכליים נרחבים נוספים, שלכולם מכנה משותף אחד - הכבדת הנטל הכספי על המעסיק.

 

אין בדברים כאן כדי לשלול זכויות עובדים, לתת הכשר לקיפוח או עושק של עובדים, חלילה, שכן אין ספק, כי חלק מהשינויים הם מבורכים ואף מחויבי המציאות.

יש למצות את הדין בצורה חריפה עם מעסיקים שמנצלים את כוחם על מנת להתעמר בעובדיהם ולשלול מהם את זכויותיהם הבסיסיות. יתר על כן, הם אלו שגורמים לכך שמעסיקים הוגנים יצטרכו לשאת בנטל כבד יותר.

המשך


 

 

למעסיקים העבריינים יש סיבה לדאגה

 

 

מאת: עו"ד תמיר קדמי

 

עו"ד תמיר קדמי, המתמחה בדיני עבודה, שכר ופנסיה, מקים אתר האינטרנט הבית של העבודה והמשפחה.

 

עו"ד תמיר קדמי בוחן את האפשרות לבצע הרמת מסך התאגדות, כנגד עסק פושט רגל שלא הפריש כספי פנסיה

 

ישנם מקרים בהם העובד מגיש תביעה כנגד המעביד בגין אי קבלת תשלומים שונים. כך לדוגמא במקרה בו המעביד לא שילם לעובד עבור ביטוח פנסיה וכתוצאה מכך העובד לא זכאי לקבל פנסיית נכות מאת קופת הביטוח.

במקרים רבים המעביד (חברה בע"מ) הינו חדל פירעון כלומר, גם אם בית הדין יימצא כי המעביד אשם לא ניתן לגבות מאת המעביד את החוב. במקרים כאלה מנסה העובד לכלול במסגרת כתב התביעה את בעלי המניות של החברה וזאת על מנת שבבוא היום ניתן יהא לגבות את החוב. מכאן, עולה השאלה האם בית הדין לעבודה יאפשר להרים את מסך ההתאגדות מעל החברה ולחייב ישירות את בעלי המניות
.
 המשך


   

 

 

ניהול סיכונים הוליסטי בראי העובד והמעביד

 

 

מאת: קרן שמיר

 

קרן שמיר, מנכ"ל שקל סוכנות לביטוח.

 

התמורות שחלו בשנים האחרונות בשוק ההון , הביטוח והפיננסים לצד הסיכונים להם חשוף הלקוח הובילו לדברי קרן שמיר לפיתוח גישת הניהול ההוליסטי | התהליך כולל מיפוי וזיהוי של הצרכים והסיכונים המשתנים תוך התאמת פיתרונות אופטימאליים | יישומו של הניהול ההוליסטי הינו בריכוז מכלול הנכסים אצל גוף שישמש כמנהל וכיועץ של הלקוח.

 

בשנים האחרונות אנו עדים להתחוללותן של תמורות בשוק ההון, הביטוח והפיננסים. משבר כלכלי גלובלי, רגולציה ואכיפה מוגברת, רפורמות פנסיוניות ופיננסיות, ריבוי מוצרים וגופים מנהלים בתחומי הביטוח והפיננסים הם רק חלק מהסיבות להתפתחותה של גישת ניהול סיכונים הוליסטית.

הלקוח, בין אם הוא יחיד, תא משפחתי או חברה עסקית, חשוף במהלך חייו לסיכונים פיננסיים וביטוחיים.

ניהול הוליסטי, הינו תהליך של מיפוי וזיהוי הצרכים המשתנים, הסיכונים להם חשופים הלקוחות לאורך זמן וכן, קבלת החלטות בבחירת הפתרונות האופטימאליים. כל זאת,  תוך בחינה כוללת של סך הנכסים הפיננסים והביטוחיים של הלקוח. במהלך התהליך, מתבצעת בקרה על יישום ההחלטות, לרבות מעקב ודיווח משולב של סך הפתרונות.

במהלך חייו חוסך הלקוח, במסגרת תוכניות פנסיוניות (ביטוחי מנהלים, קרנות פנסיה, קופות גמל), נדל"ן (דירה) ועד לנכסים "נזילים" כגון קרנות נאמנות, תעודות סל ופיקדונות בבנק. במקביל, הוא צובר התחייבויות, כגון משכנתא והלוואה לרכישת רכב ואו לצרכים שוטפים. ההתחייבות העתידית הגדולה ביותר הינה במקרים רבים ההוצאה החודשית הנדרשת, החל מגיל פרישה מהעבודה ועד תוחלת החיים. בתקופה זו הנכסים שנצברו אמורים לממן את ההוצאות.  

המשך


  

  

 


כדאי לדעת:

לא קיימת מניעה חוקית לחברות הביטוח לאשר למבוטחים להגדיל פרמיות בפוליסות בעלות מקדם קצבה קבוע ואף לחדש פוליסות "מסולקות".

 

 

 

מאת: עו"ד ירון טבצ'ניק

 

עו"ד ירון טבצ'ניק הוא בעל משרד עורכי דין המתמחים בדיני פנסיה ורגולציה.

 

קיימת תופעה בקרב מבוטחים בעלי פוליסות מלפני יוני 2001 עם "מקדם קצבה קבוע", המבקשים לחדשם או להגדיל את ההפרשות בהן, ואשר בקשותיהם מתקבלות בסירוב מצד חברות הביטוח כתוצאה משינוי סטאטוס של המבוטח. לרוב, פוליסות אלו הן פוליסות טובות יותר באופן משמעותי מפוליסות שמונפקות לאחר יוני 2001. "מקדם קצבה קבוע" הוא למעשה נוסחה המאפשרת לדעת מראש מהו שיעור הקצבה שהמבוטח יקבל גם עם עליית תוחלת החיים ללא יכולת שינוי מצד חברת הביטוח.

 

התופעה ידועה שנים רבות לאנשי המקצוע בתחום ומבוטחים שביקשו להגדיל או לחדש פוליסה נענו בתירוצים שונים ובהם, "נמצא כי לא ניתן לחדשה מאחר ועפ"י התקנות, ניתן היה לחדש אותה בטווח של שנה מיום סילוקה...". במילים אחרות, חברת הביטוח, לכאורה, מטעה את המבוטח באומרה של-פי התקנות הדבר אינו אפשרי.

 

לאור התופעה, פנה משרד עורכי הדין ירון טבצ'ניק, המתמחה בדיני פנסיה, בתאריך 15.9.10 למפקח על הביטוח בפניות רבות לצורך מתן הבהרות בעניין, ולאחר חלופת מכתבים ענפה התקבלה תשובה בתאריך8.5.11 בעניין. מתשובת המפקח עולה, כי התשובות של חברות הביטוח אינן נכונות שכן עמדת המפקח היא "שלא קיימת מניעה חוקית מחברות הביטוח לאשר למבוטחים, בפוליסות שאליהם נוגעת פנייתך, את הגדלת הפרמיה בהתאם לשינוי ההכנסה. עם זאת, ההחלטה בעניין נתונה בידי חברת הביטוח, שכן הגדלת הפרמיה עלולה להגדיל את התחייבויותיה של החברה ובהתאם, את הסיכון המוטל עליה".

 

"תשובת המפקח הינה חד-משמעית ואינה מבחינה בין פוליסות שכירים לבין פוליסות עצמאיים. המלצתנו היא להתמקח עם חברת הביטוח גם בפוליסות שסולקו זה מכבר, ובתוך כך לשפר את קצבת הפנסיה באופן משמעותי".


  

  

 

 
 

בקרו באתר:

www.hrisrael.co.il

ירחון משאבי אנוש

הגיליון החדש


הניוזלטר משאבי אנוש ביטוח ופנסיה, יוצא לאור על ידי איוש פיתוח כישורי אנוש בע"מ מו"ל הירחון משאבי אנוש (1988), יוזמי ומארגני הכנסים השנתיים של מנהלי משאבי אנוש ומנהלי ההדרכה בישראל www.hrisrael.co.il
הניוזלטר בשיתוף עם קבוצת עדיף תקשורת מופץ חינם.

מנכ"לים משותפים:
עורכת: 

עורך מקצועי:
גרפיקה:
שירות לקוחות:

מחשוב ודיוור:
מודעות ופרסום בנרים במערכת:

נאוה אלדר: nava@hrisrael.co.il   חנוך סדן: chanoch@hrisrael.co.il
נאוה אלדר

מיקי יקואל: Miki@anet.co.il
ארטויז'ן
סיגל ברק: sigal@hrisrael.co.il
אילן רהב
: ilan@hrisrael.co.il
 hrinfo@hrisrael.co.il

מען למכתבים: איוש פיתוח כישורי אנוש בע"מ
ת.ד. 3202 הרצליה, 46104
טלפון (רב קווי) 09-7464264

כל הזכויות שמורות ©  שמירה על פרטיות
Powered by Artvision | Truppo Websites