מנהלי משאבי אנוש יקרים!

 

המעיים כבר מתהפכים לנו....

ומתחשק לקפוץ על השולחנות....

איזה תכנית הולכת ומתהווה ואוטוטו - נסגרת!

כן, הולך להיות מה זה כנס!

אתם יודעים שאנחנו עושים את הכנס השנתי כבר 23 שנים ברציפות

אבל כנס כזה?

חברים יקרים! אנחנו יודעים על מה אנחנו מדברים!

 

תסגרו היטב ביומנים שלכם: 6, 7 בדצמבר 2011!

אל תרשו לעצמכם להחמיץ.

 

 

בואו לפגוש אנשים נפלאים!

זה כמו ה - אי פון:

מרתק, עמוק, אינטלגנטי, מושלם, אלגנטי ומרגש.

זה בבחינת must have וגם - להיות in זה יתרון....

  

נ.ב. עוד למה?

כי זה יהיה פותח עיניים, מעורר למחשבה והשראה, המון מרצים מצוינים - אורחים מחו"ל ומישראל.

חגיגה רבת גוונים של תכנים, הזדמנויות וחוויות מרגשות.

 

HR בשינוי
הכנס השנתי ה - 23 לניהול משאבי אנוש בישראל

6, 7 בדצמבר 2011

במלון כפר המכביה רמת גן

 

בקרוב - התכנית!

 

 


 

HR בשינוי
הכנס השנתי ה - 23 לניהול משאבי אנוש בישראל


 

מנהלים יקרים

שלום למשתתפי הכנס השנתי ה - 23 של משאבי אנוש!

 

תחרות הסיפורים בכנס השנתי

למי מאתנו אנשי משאבי אנוש אין סיפור? סיפור מרגש עד דמעות של עצב או של שמחה, גאווה בו היינו מעורבים במהלך תפקידינו במשאבי אנוש.

 

 פנינו לוועדת ההיגוי של הכנס בבקשה להוות דוגמה אישית ולספר סיפור וקיבלנו סיפורים מרגשים ואחד מהם אנו מביאים כאן כדוגמא לסיפורים שאנו מבקשים שתשלחו. הסיפורים הזוכים (יבחרו ע"י צוות מוועדת ההיגוי) יסופרו על ידכם בפני מליאת הכנס השנתי בדצמבר ויזכו בפרס.

 

כל הסיפורים יפורסמו על ידינו בירחון משאבי אנוש אך ורק אם נקבל מכם אישור לפרסם.

כ - 2 עמודים ושילחו ל – hrinfo@hrisrael.co.il

אנא הדפיסו הסיפור על קובץ וורד אחד בציון שם הכותב, הארגון, תפקיד, טלפון להתקשרות.

 

כאמור, יש לציין אם הנכם מאשרים את העלאתו של הסיפור לאתר משאבי אנוש או את פרסום הסיפור בירחון משאבי אנוש

 

זהב התגלגל ברחובות, ואני אספתי אותו

קליטת עליה בחילן טק דוד שי, חילן טק בע"מ

 

"בחברת יבמ מתקיים קורס למתכנתים עולים מרוסיה, כדאי לך לבדוק אם יש שם כאלה שמתאימים לך", כך אמר לי יום אחד, בחודש נובמבר 1990, ידידי פרד, שבעצמו עלה מרוסיה 16 שנים קודם לכן, ב"עליית ברז'נייב", וכאיש תוכנה ותיק התגייס לסייע לקליטת העולים. "אני שולח אליך מועמדת אחת לראיון", המשיך פרד.

 

למחרת הגיעה אלי סבטלנה. שליטתה בעברית הייתה סבירה, ומה שחשוב יותר – מבחינת ניסיונה בתכנות היא התאימה לי בצורה מושלמת. בתום הראיון סיכמנו את תנאי העסקתה, והיא התחילה לעבוד תוך ימים אחדים.

כעבור ימים אחדים שוב התקשר פרד. "תדע שיש בקורס הזה עוד מתכנתים שמתאימים לך, אני שולח אליך עוד אחד", וכך הגיע אלי בני. השיחה עם בני קלחה פחות, אך מבחינת הניסיון שהופיע בגיליון קורות החיים שלו הוא ענה על ציפיותיי. מעיון בקורות החיים ראיתי שבני למד באוניברסיטת קזן. "זו האוניברסיטה של לובצ'בסקי" אמרתי (לובצ'בסקי הוא מתמטיקאי רוסי נודע, בן החצי הראשון של המאה ה-19, יוצרה של הגאומטריה הלא-אוקלידית). "בטח", אמר בני, "יש פסל שלו בחצר". קיבלתי גם את בני.

 

תוך זמן קצר הבנתי שזהב מתגלגל ברחובות, ועלי רק לאסוף אותו, בלי לחכות לטלפון מפרד. לאחר שקלטתי עוד מתכנתים אחדים, אמר לי מנכ"ל החברה שיש לטפל בשיפור רמת העברית, ושיש לו מורה מצוינת, שמלמדת עברית במרכז קליטה. כך נפתח אצלנו אולפן קטן, שבו התקיימו שיעורי עברית פעמיים בשבוע בשעות הערב. העולים נתנו את זמנם, והחברה מימנה את שכרה של המורה. גם במחלקת תוכנה נוספת בחברה החלה קליטתם של עולים, ותוך שנים מעטות היו כל עובדי המחלקה, כולל המנהלת שבראשה, עולים.

 

שיטת "חבר מביא חבר" פעלה מצוין, לא רק בהבאת העולים לראיון, אלא גם בקליטתם. יום אחד הגיע אלי אלכס לראיון. ניסיתי לשוחח אתו, אך שליטתו בעברית לא אפשרה כל שיחה. בעזרת ז'אנה, שנקלטה שנה קודם לכן, אמרתי לו: "כשתסיים את הלימודים באולפן ניפגש שוב, ואז נוכל לדבר". כעבור שעות אחדות התייצבה ז'אנה בחדרי ואמרה: "אני מאוד מבקשת סליחה, אבל אתה טועה. אלכס הוא מתכנת מצוין, ועד שיגמור את האולפן, מישהו אחר כבר יתפוס אותו. קבל אותו עכשיו, ואת כל הדיבורים אתו תעביר דרכי". לא הייתה זו פעם ראשונה שז'אנה הסבירה לי, בנימוס רב, שאני טועה, ותמיד צדקה. קיבלתי את אלכס, ולרגע לא התחרטתי.

 

מבין יותר מעשרים עולים שנקלטו בחברה בשנות ה-90, מרביתם עובדים בה עד היום, ומהווים חלק נכבד מאגף התוכנה. אני רואה את סיפור קליטתם כאחד מהישגי הגדולים ביותר."

 

 תודה מראש 

נאווה וחנוך ובני  


דרושים מתנדבים

דרושים - מנהלי הדרכה לועדת ההיגוי לכנס השנתי ה - 19 הדרכה ולמידה בארגונים בישראל.

 

ראשית, שמחים לגלות לכם שקרן פייראיזן - מנהלת אגף הדרכה באמדוקס הינה יו"ר הכנס השנתי ה - 19!

ברכות לקרן ואיחולי הצלחה!

ולבקשת קרן, אנו מבקשים לרענן ולחדש את השורות בועדת ההיגוי לכנס.

מנהלי הדרכה (בלבד) שרוצים לתרום ומוכנים להקדיש מזמנם - מוזמנים להצטרף אלינו.

אנא כיתבו במייל חוזר "רוצה אני..."

תודה רבה

נ.ב.

ועדת ההיגוי לכנס מתכנסת בנובמבר 2011 לפגישה ראשונה!


איפה אתם הסמנכ"לים למשאבי אנוש?

עדיין חסרים לנו מספר מתנדבים להנחות שולחן עגול בשוק הדילמות... 

שימו לב! שוק הדילמות יתקיים ב 6.12.2011 באותו היום גם יתקיים מפגש הסמנכ"לים למשאבי אנוש עם יו"ר הכנס.
מחכים לכם, אנא אשרו הסכמתכם להנחות לנאוה אלדר: nava@hrisrael.co.il 050-7805878

איסור העבודה בימי המנוחה השבועית חל לא רק על העובד אלא גם על בעל העסק עצמו

מאת: עו"ד הילה פורת, מנהלת ובעלת משרד עורכי דין הילה פורת ושות' המתמחה בתחום דיני העבודה, מנהלת הפורטל "עולם העבודה" ומחברת הספרים : " דיני עבודה – המדריך המלא" ו-"חוזים והסכמים בדיני עבודה".

בית הדין האזורי לעבודה קבע כי איסור העבודה בימי המנוחה השבועית חל לא רק על העובד אלא גם על בעל העסק עצמו.

 

ת"פ 19082-10-09 מדינת ישראל - משרד התמ"ת נ' יהודה נתיב, ניתן ביום 15.6.2011, ע"י כב' הנשיא רמי כהן.

עובדות

1. הנאשם, מר יהודה נתיב (להלן – יהודה), היה במועד הרלוונטי לכתב האישום בעל עסק לממכר משקאות קלים, גלידות, עוגות, ממתקים וכריכים (להלן – העסק).

 

2. ביום שישי 5.10.2007 בשעה 21:45 לערך, לאחר כניסת השבת, נערכה ביקורת של משרד התמ"ת בעסק, אשר הופעל באותה עת על ידי מר גל נתיב (להלן – גל), בנו של יהודה, שהינו יהודי. במהלך הביקורת התקיימה בעסק פעילות מסחרית.

 

3. יהודה מואשם, בכתב האישום, בעבירה על הוראות סעיפים 9, 26(א) ו-27 לחוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א-1951 (להלן – חוק שעות עבודה ומנוחה), זאת בשל העבדת עובד יהודי בזמן המנוחה השבועית בלא היתר לעשות כן.

 

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה פסק

1. חוק שעות עבודה ומנוחה קובע כי אין לעבוד או להעביד בזמן המנוחה השבועית אלא אם העבודה הותרה לפי סעיף 12 לחוק זה. איסור העבודה בימי המנוחה השבועית חל לא רק על העובד אלא גם על בעל העסק עצמו. אין נפקא מינה אם עובד מועסק במנוחה השבועית בשכר, או שהחליף את מי שעליו עצמו חל איסור לעבוד במנוחה השבועית, ללא תמורה. החוק מטיל על המעביד לא לעבוד ולא להעביד. התכלית המסתתרת אחר הוראה זו של המחוקק היא שלא יעסוק אדם, בין אם בעל העסק ובין אם מי מטעמו, בבית עסק שלא ניתן היתר להפעילו ביום מנוחה שבועית.

 

2. בעליו של עסק עובר עבירה של העבדה או עבודה במנוחה השבועית אם בנסיבות המקרה עולה שהעסק בבעלותו היה פתוח בשבת, בידיעתו ובהסכמתו, שעה שבידיו האמצעים הדרושים למנוע עבודה בניגוד לחוק שעות עבודה ומנוחה, שכן איסור העבדה או עבודה בשבת הקבוע בחוק שעות עבודה ומנוחה הינו במישור הזמן. אין עניינו תוכן העיסוק או אופיו כי אם השעות שבהן הוא מתרחש.

 

3. האיסור לקיים פעילות מסחרית בעסק בשבת חל הן על יהודה והן על גל, ומשכך אין נפקות לטענתו של יהודה כי העסק מופעל דרך קבע על ידו ורק באקראי גל מסייע לו.

 

4. יש לבחון האם הוכח שבית העסק הוא בגדר בית אוכל לו ניתן היתר כללי לעבוד בשבת.

 

5. הסמכות הנתונה לעירייה מכוח פקודת העיריות וחוקי עזר שהותקנו מכוחה, מתמצית בקביעת שעות (ועונות) של פתיחה וסגירה, אולם הסמכות להתיר לבעל עסק לעבוד בעצמו או להעסיק עובד במנוחה השבועית נתונה לשר התמ"ת, מכוח חוק שעות עבודה ומנוחה - ולו בלבד.

 

6. הואיל וההיתר יכול להינתן וניתן בפועל אך ורק על פי ובהתאם לחוק שעות עבודה ומנוחה, ולא על ידי העירייה או בחוק עזר שלה, מתבקשת בהכרח המסקנה שהעירייה אינה מוסמכת לאסור או להתיר עבודה בימי המנוחה השבועית.

 

7. בענייננו, מדובר בעסק לממכר מוצרי מזון ושתייה, הכולל, בהיקף מצומצם בלבד, גם הכנת כריכים וקפה, אשר נועדו לצריכה מחוץ לעסק. לכן אין כל היגיון וסבירות שהעסק יענה להגדרת "בית אוכל", המתאר מקום שמכינים בו מזון לשם הגשה במקום ההכנה, או שמגישים בו אוכל שהוכן במקום אחר לצריכה במקום העסק (כגון מסעדה או בית קפה).

 

8. תכליתו של ההיתר הכללי להפעלת בית אוכל ביום מנוחה שבועית היא לאפשר לאנשים שאינם יכולים להכין לעצמם אוכל - ונזקקים לשירות הסעדה – שיהיה עבורם מקום זמין לאכילה בכל ימות השבוע. אין להכביר מילים על היותו של שירות של בית אוכל, המספק ארוחות שירות חיוני למי שנזקק לו, מה שאין כן לגבי המצרכים הנמכרים בקיוסק כבית עסקו של יהודה – שתייה, עיתונים, סיגריות וכו'.

 

9. סוף דבר יהודה הורשע בעבירה לפי סעיפים 9, 26(א) ו-27 לחוק שעות עבודה ומנוחה. 


מתנות חג לעובדים - דגשים והבהרות

מאת: עו"ד הילה פורת, מנהלת ובעלת משרד עורכי דין הילה פורת ושות' המתמחה בתחום דיני העבודה, מנהלת הפורטל "עולם העבודה" ומחברת הספרים : " דיני עבודה – המדריך המלא" ו-"חוזים והסכמים בדיני עבודה".

 

לקראת החגים, מבהירה עורכת הדין הילה פורת מומחית בדיני עבודה ומנהלת אתר עולם העבודה, את סוגיית הענקת מתנות חג לעובדים.

 

 

האם קיימת על המעסיק חבות חוקית להעניק מתנה לחג?

מתנה/שי לחג ניתנת ע"י מעסיק לעובדיו בדרך כלל עפ"י נוהג הקיים במקום העבודה או עפ"י הסכם אישי, הסכם קיבוצי או צו הרחבה שחל על הצדדים ליחסי העבודה. בחוקי העבודה אין כל חובה על המעסיק להעניק לעובדיו שי לחג.

לכן, במידה ואין הסכם אישי, הסכם קיבוצי, צו הרחבה או נוהג הקובע הוראה מפורשת לענין זה, הרי שהענין נתון לשיקול דעתו של המעסיק.

לענין זה יצוין כי מעסיק שנהג לתת לעובדיו מתנה/שי לחג, והחליט להפסיק נוהג זה מכל סיבה שהיא, נראה כי עובדיו יוכלו לראות בכך הרעה מוחשית בתנאי עבודתם, ובמידה והם בעלי ותק של שנה ומעלה, יוכלו להתפטר תוך דרישת פיצויי פיטורים. המילה האחרונה בענין זה תהא לבית הדין לעבודה.

חלוקת שי לחג לחלק מהעובדים בלבד, עלולה להוות אפליה אסורה

עפ"י פסיקת בית הדין לעבודה, שי לחגים שמעוגן ביחסי עבודה, אינו, ולא יכול להיות, אלא זכות כללית ואחידה במקום העבודה, לכל העובדים וללא כל הבדלים. נפסק כי שי לחגים הינו שווה לכל העובדים בכירים וזוטרים, עובדים מצטיינים ושאינם מצטיינים.

בבית הדין האזורי לעבודה בחיפה נפסק, כי חלוקת שי לחג לחלק מהעובדים בלבד, כאמצעי לעידוד ולתיגמול עובדים מסורים יותר, מהווה אפליה אסורה.

 

האם עובדת הנמצאת בחופשת לידה זכאית למתנה לחג?

כאמור, אין בחוק כל חובה על המעביד להעניק לעובדיו שי לחג.

לכן, במידה ואין נוהג הקיים במקום העבודה בהקשר זה או הסכם אישי, הסכם קיבוצי או צו הרחבה הקובעים הוראה מפורשת לענין הענקת מתנת חג לעובדת הנמצאת בחופשת לידה, הרי שהענין נתון לשיקול דעתו של המעביד.

האם על מעסיק הנותן שי לעובדיו, לרגל החג, לחייב את העובדים בתשלום מס הכנסה בגין השי לחג שיקבלו?

סעיף 2(2) לפקודת מס הכנסה, קובע כי יראו כהכנסת עבודה "… כל טובת הנאה … שניתנו לעובד ממעבידו … והכל בין שניתנו בכסף ובין בשווה כסף, בין שניתנו לעובד במישרין או בעקיפין או שניתנו לאחר לטובתו".

לפיכך, מתנות הניתנות לעובד ממעבידו במסגרת יחסי העבודה, כגון מתנה/שי לחג נחשבות הכנסת עבודה בידי העובד - הכנסה שיש לחייבה במס הכנסה.

יצוין כי, מתנה הניתנת ממעביד לעובד לרגל אירוע אישי של העובד (חתונה, ברית/ה וכו'), לא תחשב הכנסת עבודה, באם סכומה סביר. כסכום סביר יש לראות את הסכום שנקבע בתקנה 2(4) לתקנות מס הכנסה (ניכוי הוצאות מסוימות)- 200 ₪ (נכון לשנת המס 2011).

 

לענין תלושי קניה כשי לחג - תלושי קניה המוענקים ע"י מעבידים לעובדיהם מהווים, כאמור, טובת הנאה בידי העובד החייבת במס בידי העובדים. עפ"י תקנות מס הכנסה ומס מעסיקים (ניכוי ממשכורת ומשכר עבודה ותשלום מס מעסיקים), כאשר ניתן לעובד תשלום בשווה כסף, יקבע המעביד לצורך תשלום המס את סכום התשלום כפי שעלה לו או לפי מחיר השוק, הכל לפי הגבוה.

 

יחד עם זאת, עמדת נציבות מס הכנסה היא כי במקרים בהם תלושי השי נרכשים ברכישה מרוכזת על ידי המעביד, ניתן להתייחס להפרש בין עלות התלושים לשווים – כהנחה מסחרית הניתנת למעביד, ולפיכך שווי ההטבה יהיה בגובה עלות התלושים למעביד. זאת, במקרה בו עלות התלושים למעביד לא פחותה מעלותם ברכישה מרוכזת אחרת.  


ברכות וגאוה

 

ManpowerGroup  דורגה במקום 45 בדירוג 500 החברות המובילות בחדשנות של InformationWeek לשנת 2011

 

בימים אלו פרסם כתב העת InformationWeek את הדירוג היוקרתי של רשימת 500  החברות המובילות בחדשנות לשנת 2011. ManpowerGroup דורגה במקום 45 בקטגוריית "תעשיית שירותי הייעוץ והשירותים העסקיים". החברה זכתה להכרה על השימוש החדשני בטכנולוגיה ליצירת פתרונות עסקיים אפקטיביים והיא החברה היחידה בתחום ההון האנושי שנכללה ברשימה.

 

רשימת InformationWeek 500 היא רשימה במתכונת של 'הזמנה בלבד'. הרשימה מזהה ומציינת את העוצמה של החדשנות בתחום טכנולוגיית המידע בקרב חברות שמשרדיהן הראשיים ממוקמים בארה"ב, ולא רק חברות המשקיעות את הסכומים הגדולים ביותר ב-IT, וזאת מתוך הארגונים העסקיים בעלי הכנסה שנתית של 250 מיליון דולר ומעלה. הדירוג מודד את האסטרטגיות והיוזמות שבלב החידושים הטכנולוגיים העסקיים.

 

 

לדברי דליה נרקיס – יו"ר Manpower  ישראל: "יש לנו היסטוריה ארוכה של מחויבות לחידושים, שאנו ממשיכים למנף כדי לפעול במהירות ולספק את הפתרונות הדרושים ללקוחות שלנו כדי להוביל בשוק התעסוקה." עוד הוסיפה "ההתפתחויות המהירות בטכנולוגיה מחוללות מהפך בעולם העבודה, וכדי לשגשג בשווקים של ימינו יש צורך בתהליכים יעילים כדי לזהות במהירות את מיטב הכישרונות למען לקוחותינו, לבצע הערכה של מועמדים אלה ולהציג מועמדים מוכשרים למנהלי גיוס כוח אדם בכל העולם."

 

בכינוס השנתי של הפורום הכלכלי העולמי בינואר, השיקה ManpowerGroup חבילה של יישומים ניידים וחדשניים לגיוס כישרונות, במטרה לאפשר למעסיקים מידה רבה יותר של אינטראקציה ניידת עם מועמדים פוטנציאליים. להערכת גורמים ב- Manpower ישראל חלק מן היישומים הטכנולוגיים יגיעו לישראל עד לסוף שנת 2012.

 

היישומים מעניקים ללקוחות גישה עדכנית לאנשים בעלי הכישורים הדרושים להם כדי להשיג את יעדיהם העסקיים ומקלים על המועמדים לחפש משרות מתאימות. היישומים Direct Talent Recruiter Mobile, Direct Talent למכשירי iPhone ו- Direct Talent Candidate Mobile כוללים תכונות חדשניות שניתן לנצל באמצעות מספר רב של מערכות הפעלה, במטרה לגשר ולקשר בין מועמדים ולקוחות. עוד השיקה ManpowerGroup במסגרת הפורום הכלכלי העולמי את יישום World of Work Insight הראשון למכשירי ה-iPad הפופולריים של Apple. מטרת היישום החדשני של ManpowerGroup למכשירי iPad היא לספק גישה דינמית למאגר המידע של החברה ולאפשר התחברות למחקרים מהותיים על המגמות החשובות ביותר המשפיעות על הכלכלה העולמית של ימינו.


 

שולמית גילן מונתה למנכ"ל חברת הבת

QT Quality Translations)) מקבוצת Manpower ישראל

  

 

QT, חברה-בת של קבוצת Manpower הבינלאומית, היא מהחברות הוותיקות והמובילות בארץ בתחום התרגום והלוקליזציה. עוסקת במתן פתרונות שפה בארץ ובעולם הוקמה בישראל בשנת 1992. חברת התרגומים של  Manpower הינה החברה ה- 10 בגודלה בעולם בתחום פתרונות השפה. QT מספקת את שירותיה ב-70 שפות שונות ברחבי העולם כולו, ומאפשרת כ- 150 שילובי שפות.

 

את עבודתה בקבוצת Manpower החלה גילן בשנת 1985 כיועצת השמה ולאחר שנתיים מונתה לתפקיד ניהולי ראשון כמנהלת סניף. בהמשך מילאה תפקידים ניהוליים נוספים: מנהלת איזור תל אביב, מנהלת תחום הבנקאות, מנהלת לקוחות אסטרטגיים ועוד.

 

בתפקידה הקודם בקבוצה שימשה גילן כסמנכ"ל שיווק ומכירות של קבוצת Manpower.

גילן היא בוגרת תואר ראשון במוסיקולוגיה ושפה ותואר ראשון לספרות צרפתית, שניהם מאוניברסיטת תל אביב.


"Trust yourself. Create the kind of self that you will be happy to live with all your life. Make the most of yourself by fanning the tiny, inner sparks of possibility into flames of achievement."

 

Golda Meir


 | מייל לעורכת |

לעיון בגיליונות קודמים של חדשות משאבי אנוש


קוראים יקרים! אם אינכם מעוניינים לקבל מכתב העת משאבי אנוש חדשות משאבי אנוש לחצו כאן
לתשומת לבכם! אתם יכולים ומוזמנים לסמן את התחומים שבהם אתם מעוניינים לקבל מאיתנו דוא"ל
מבקש להסיר את שמי מרשימת התפוצה שלכם לחלוטין - לחץ כאן
תודה רבה

מדריך העסקים
http://www.hrisrael.co.il/
http://www.hrpedia.co.il/
כתב העת משאבי אנוש - שנה 24
לפרטים על שירותי דיוור בטלפון רב קווי: 7464264 - 09
HUMAN RESOURCES MAGAZINE
כתובתנו: ת.ד. 3202 הרצליה, 46104
Powered by Artvision | Truppo Websites