אם אינכם רואים מייל זה כראוי לחצו כאן

פברואר 2012

גיליון מס' 14

www.hrisrael.co.il


 לקוראים שלום,


הספרות המקצועית בתחום הלמידה הארגונית מתייחסת לשני מרכיבים חיוניים המהווים תנאי הכרחי לקידום הלמידה בארגון. האחד, קיומם של מנגנוני למידה ממוסדים בארגון והשני, תרבות ארגונית המעודדת למידה. פופר וליפשיץ (2000) טוענים, כי אין די במיסוד מנגנוני למידה אם הם לא מוטמעים סביב ערכים משותפים של התרבות הארגונית. עוד הם טוענים, כי הביטחון הפסיכולוגי של הלומד מהווה גורם חשוב להטמעת תהליכי למידה בארגון. ארגון המקדם ערכים משותפים המעודדים חקירה, פתיחות, שקיפות, מחוייבות, אחריות ואמון יאפשר למידה פרודוקטיבית בעוד, שבארגון בו קיימת תרבות של אשמה, היעדר שקיפות והעברת מידע מוטה או בלתי מדוייק - יתקיימו תהליכי למידה לא אפקטיביים, בלשון המעטה. 

המודעות הגוברת בקרב מנהלי ההדרכה בארגונים בשנים האחרונות למידת ההשפעה של התרבות על מנגנוני הלמידה הביאה להטמעת התחקיר ככלי למידה בארגון. השימוש בתחקיר מאפשר לארגון להתבונן פנימה ולבחון את התפיסות הבסיסיות המנחות את שגרת הפעילות שלו. הצלחת התהליך מחייב את קיומה של תשתית תרבותית המעודדת אנשים ללמוד והמאופיינת באווירה של פתיחות לביקורת ולשינויים. אין ספק שהטמעת תהליך שכזה בארגון הינו מורכב מאחר והוא מחייב את הארגון להסתכל פנימה ולהתמודד עם המשמעויות של הממצאים, בעיקר עם אלה הפחות מחמיאות והמעוררות חשש ורתיעה פסיכולוגיים.

שאלות מרכזיות שניתן להעלות עוד בטרם הטמעת תחקיר בארגון הן האם התרבות הארגונית מעודדת הפקת לקחים? כיצד יוצרים תרבות למידה ארגונית בארגון הנעדר תשתית המעודדת למידה? כיצד להגדיר ולהטמיע ערכים משותפים בארגון גלובלי? ועוד.

אין ספק כי יצירת שינוי תרבותי בארגון הינה נושא מורכב הטומן בחובו אתגרים רבים. בניוזלטר הנוכחי בחרנו להביא מספר דוגמאות למיסוד מנגנוני למידה בארגון המאירות את האתגרים בנושא ומספקות מענה להתמודדות עם אתגרים אלו.

בהזדמנות זו אנו רוצים להודות לכל מי שלקח חלק בכתיבת ניוזלטר זה ושתרם מרעיונותיו והערותיו. 

 שלכם,

   רם אבידן  

מה בגיליון

סיכום שנת 2011 – למידה מתוקשבת ומגמות עתידיות  מאת: ערן גל

תהליכי האימון בחברת אינטל  מאת: קלרה ריספלר

הדרכה בין-תרבותית באמצעות לומדות: הרבה מעבר ל"סתם" הדרכה  מאת: אילון סלייטר

תרבות וערכים בעולם הארגוני  מאת: דבורה קליין


כולכם מוזמנים לכתוב, להגיב, לשאול ולתרום לשיח המקצועי

 
סיכום שנת 2011 – למידה מתוקשבת ומגמות עתידיות

מאת: ערן גל
יועץ בתחומי ניהול ידע ולמידה
אימייל לכותב הקש כאן
לקראת סוף השנה מתפרסמים סיכומי השנה החולפת ולנו ניתנת הזדמנות לבחון מספרים ומגמות במדינות מעבר לים ולתהות על השונה והדומה בהשוואה לישראל. שני סקרים מעניינים צדו את עייני בדצמבר האחרון. האחד הוא דוח תעשיית הלמידה בארה"ב של המגזין Training והשני דרוג 100 כלי הלמידה המובילים של C4LPT. בחיבור קצר זה אני מבקש לשתף בתובנות ומגמות העולות מחיבור הנתונים בשני הדוחות.
למאמר המלא >>
תהליכי האימון בחברת אינטל

מאת: קלרה ריספלר
מאמנת מוסמכת, מנהלת תכניות פיתוח לעובדים ומנהלים, אינטל
אימייל לכותב הקש כאן
אינטל מאמינה בחדשנות. זהו העיקרון שמניע אותנו ולאורו אנו חיים. למעשה, עקרון החדשנות הוא שהוביל אותנו ליצור כבר ב-1971 את המיקרו מעבד הראשון. שכזו, אינטל מחפשת דרכים חדשות לרענן ולקדם את תהליכי פיתוח עובדיה ומנהליה. אני מאמינה, כי תשומת הלב לצד האנושי, בצד הטכנולוגי, הוא שתרם לאינטל במאי 2011, בפעם הרביעית ברציפות, להגיע לראש דירוג החברות שהכי טוב לעבוד בהן של מגזין TheMarker ומכון המחקר BDi. במאמר זה אתאר את תהליך האימון אשר הוכנס לחברה, כחלק אינטגרלי מתכניות פיתוח המנהלים.
למאמר המלא >>
הדרכה בין-תרבותית באמצעות לומדות: הרבה מעבר ל"סתם" הדרכה

מאת: אילון סלייטר
יועץ ארגוני, מנחה סדנאות ומפתח לומדות
אימייל לכותב הקש כאן
ארגונים רבים מציעים הדרכות בין-תרבותיות לעובדים ולמנהלים, שלהם יש ממשק משמעותי עם עמיתים שאינם ישראלים. לדוגמא, לקבוצת ישראלים העובדת הרבה עם קבוצה של הודים מאותו ארגון תוצע הדרכה להבנת תרבות העבודה ההודית; קבוצה אחרת, שהתחילה לעבוד מול לקוח אמריקאי גדול של הארגון, תקבל הדרכה להבנת תרבות העבודה האמריקאית. מטרתן של ההדרכות – לצמצם את פערי התרבות הנחווים במהלך העבודה, ולשפר את האפקטיביות של הממשק המשותף.
למאמר המלא >>
תרבות וערכים בעולם הארגוני

מאת: דבורה קליין
מנהלת ויוזמת "עתי"ם לעסקים" להכנסת ערכים ותרבות יהודית לשיח העסקי והארגוני בארץ
אימייל לכותב הקש כאן
במוסף סוף השבוע של עיתון ה"ארץ" שפורסם ב 3/2/2012 התפרסמה כתבה על חברת המיחזור "טרה סייקל". מעבר למסר האקולוגי שכתבה זו מציעה, היא מצביעה על תופעה שהיא אופיינית מאד לצעירים של ימינו השואפים להשתלב בעבודה שהיא בעלת ערך ומספקת עבורם, ולא רק מתגמלת מבחינה כספית. טום סזאקי, מייסד ומנכ"ל החברה, טען כי "העדיפות העליונה שלי היא לעשות כסף באמצעות פעולות סביבתיות וחברתיות חיוביות", והוא ממשיך ואומר כי "אחד מהדברים שגיליתי הוא שצעירים רוצים להיות מעורבים בעסקים שיש להם מטרה. שלא פועלים רק למען רווח, אלא שאתה מרגיש שיש ערך פסיכולוגי בהליכה לעבודה. זה כמו ללכת לעבודה בארגון ללא מטרות רווח; הבעיה היא שארגונים כאלה לא משלמים שכר גבוה. אז איך מקבלים את השילוב בין כסף של חברה למטרות רווח לבין היתרונות של ארגון סביבתי? זה מה שהקפיטליסטים האקולוגיים, היזמים החברתיים, עושים. אני חושב שיש הרבה צעירים שרוצים את זה, לכן כל כך הרבה שוקלים לפתוח או פותחים כיום מיזמים חברתיים".  
למאמר המלא >>

הרשמה והסרה
מבקש/ת

לשלוח אלי הניוזלטר הדרכה ולמידה בקביעות (הניוזלטר נשלח חינם)

להסיר אותי מתפוצת הניוזלטר

בקרו באתר:
www.hrisrael.co.il

ירחון משאבי אנוש
הגיליון החדש


ירחון משאבי אנוש -
זה הרבה יותר מירחון

אפשרויות פרסום באתר
מדריך העסקים

יועצי הדרכה

שירותי פיתוח הדרכה

מדריכים ומנחים

מרכזי הדרכה

בתי ספר להדרכה 

שרותי הדרכה-מיקור חוץ

תוכנות לניהול הדרכה

הדרכה באמצעות מחשב 

e-learning

לומדות

סימולציות בהדרכה

הערכת הדרכה

מדידת אפקטיביות הדרכה

ROI-בהדרכה

הדרכת מיומנויות

הדרכה טכנית

הדרכה והטמעת טכנולוגיות

outdoor training-O.D.T

הדרכת שפות

הדרכת תוכנות

טכנולוגיות בהדרכה

הדרכת עובדים ומנהלים

הכשרת מנהלי הדרכה

הכשרת מפתחי הדרכה

הכשרת מדריכים

הכשרת מנהלים להדרכה

הדרכת בטיחות

הדרכות בחו"ל

הדרכת ניהול איכות

הכשרת מנהלי גיוס

סרטי הדרכה-הפקה/מכירה

הדרכת-הטרדה מינית

הדרכת פער בין תרבויות

הצטרפות למדריך העסקים

 

הסבר למצטרפים

טופס הצטרפות למדריך

 

הניוזלטר משאבי אנוש הדרכה ולמידה, יוצא לאור על ידי איוש פיתוח כישורי אנוש בע"מ מו"ל הירחון משאבי אנוש (1988), יוזמי ומארגני הכנסים השנתיים של מנהלי משאבי אנוש ומנהלי ההדרכה בישראל www.hrisrael.co.il
הניוזלטר מופץ חינם.

מנכ"לים משותפים:
עורכת: 
עורך מקצועי

עורכת תוכן וניהול האתר
שירות לקוחות:

מודעות ופרסום בנרים במערכת:

נאוה אלדר: nava@hrisrael.co.il   חנוך סדן: chanoch@hrisrael.co.il
נאוה אלדר
רם אבידן:  ram-avidan@netvision.net.il

מוריה מזור: hrinfo@hrisrael.co.il

סיגל ברק: sigal@hrisrael.co.il
 hrinfo@hrisrael.co.il


 

 

מען למכתבים: איוש פיתוח כישורי אנוש בע"מ
ת.ד. 3202 הרצליה, 46104
טלפון (רב קווי) 09-7464264

 

כל הזכויות שמורות © שמירה על פרטיות

Powered by Artvision | Truppo Websites